Ağır bedel ödeyebilirdik!
Kocaelispor
02 Eylül 2019 Pazartesi 16:58

Ağır bedel ödeyebilirdik!

Kocaelispor’un Payasspor ile oynadığı maçtaki esame krizi sonrası camia soğuk bir duş etkisi yaşadı. Forma numaralarının hatalı girilmesi sonucu sahada olması gereken Taha Batuhan Yayıkçı’nın adının yerine listede ilk başta Muhammed Yusuf Aygün’ün adı yazılıydı. Hata anlaşıldı ve sistemden düzeltme yapıldı. Ancak bu konu hakkında ciddi bir bedel ödenebilir ve Kocaelispor hükmen mağlubiyet cezası alabilirdi. İşte tüm yaşananlar ve detaylar…

 

LİSTE MANUEL DOLDURULDU

Kurallara göre maçtan 1 saat öncesine kadar hakeme verilen esame listesi, normalde TFF’nin FYS’ye (Futbol Yönetim Sistemi) kulüp tarafından girilir. Giriş yapıldıktan sonra bu listenin çıktısı alınır ve lisanslarla birlikte hakeme verilir. Kocaelispor tarafı esami listesini sisteme girip çıktı almak yerine, bilgisayarda “Manuel” olarak doldurarak çıktı aldı ve liste hakeme verildi.

 

KOCAELİSPOR’U KURTARAN OLAY

Kulübün manuel olarak yani FYS dışında hazırladığı bu listede Taha Batuhan Yayıkçı’nın ismi, lisans numarası ve TC Kimlik Numarası doğru olmasına rağmen forma numarası “57” yerine “58” yazılarak hakeme verildi. İşte Kocaelispor’u kurtaran olay da bu… Taha Batuhan’ın lisans numarası ve TC Kimlik Numarası doğru olduğu için hükmen mağlubiyetten kulüp kurtuluyor.

 

Serdar Ümit ve Talha, listede Batuhan’ın adı ile ilgili bir sorun olduğunu yardımcı teknik adam Taşkın Güngör’e aktardı.

 

FARK EDİLMİYOR

Kocaelispor Kulübü, daha sonra sisteme girmek zorunda olduğu bu listeyi, forma numaralarına göre sisteme giriyor. TFF’ye bildirilen forma numaralarına göre, listeye 58 girildiğinde “Muhammed Yusuf Aygün” ismi otomatik olarak çıkıyor. Bu fark edilmiyor ve liste onaylanıyor.

 

İŞLERİN KARIŞMA NEDENİ

Basına ve görevlilere FYS yani TFF sisteminden alınan ikili liste verilince işler karışıyor. İlk yarı oynanırken Payasspor tarafı ellerindeki listeye göre sahada farklı futbolcu bulunmasından dolayı devre arasında hakeme durumu itiraz ediyor ve oynayan futbolcu Taha Batuhan’ı fotoğraflıyor. Kocaelispor tarafı ise hakeme maç öncesi verilen listede yanlış olan forma numarasını elle düzelterek yani 58’i 57 yaparak paraflatıyor. Devre arasında sistem kapalı olduğu için maçın ardından da TFF'deki liste güncelleniyor.

 

DİKKATSİZLİK VE HATA

Burada şöyle bir durum söz konusu. Sahada oynayan futbolcu, yani Taha Batuhan Yayıkçı, esami listesinde ve hakeme verilen lisanslarda doğru. Taha’nın sadece forma numarası manuel olarak yanlış yazılmış. Dikkatsizlik ve hata var, ancak bu durum “Hükmen mağlubiyeti” gerektirecek bir durum değil.

 

İŞTE BURADA PATLARDIK!

Kocaelispor normalde yapması gerektiği gibi, listeyi FYS’ye girip, bunun çıktısını alıp, imzalasaydı ve hakeme verilmesi gereken bu listede “58 numaralı Muhammed Yusuf Aygün’ün TC’si, lisans numarası yazılıp sahada 57 numaralı Taha Batuhan Yayıkçı oynasaydı, işte o zaman Kocaelispor hükmen mağlup sayılacaktı.

 

 

PARA CEZASI GELEBİLİR

TFF’ye gideceği belirtilen Payasspor’un şikayeti sonrası, en fazla “Talimata aykırı hareket” nedeniyle Kocaelispor’a para cezası verilebilir. Bu işin ciddiyeti ve hassasiyeti konusunda değerlendirildiğinde, başımıza büyük bela gelmeden, bedelsiz güzel bir ders alındığı ortada.

 

Spor41

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
03:16
05:31
13:17
17:16
20:41
22:37