Devam edecek ve transfer açılacak gibi
Kocaelispor
22 Mayıs 2019 Çarşamba 04:25

Devam edecek ve transfer açılacak gibi

Kocaelispor Kulüp Başkanı Bahri Yavuz ve yönetim kurulu üyeleri, ilimiz spor basını ile bir araya geldi. Görevde kaldıkları 5 yılı ve bu sezonu değerlendiren Yavuz yaklaşık 4 saat süren toplantıda göreve devam edeceklerinin ve transferi açacaklarının sinyalini yaktı. Ancak her zaman olduğu gibi net ve keskin ifadelere yer vermedi.  

 

BU YÜKÜ TAŞIDIK

Bir otelde düzenlenen iftarda basın mensupları ile buluşan Kocaelispor Kulüp Başkanı Bahri Yavuz 4 saat süren genel bir değerlendirme yaptı. “Sadece tüketmek üzerine kurulu bir Dünya’da ayakta durma şansımız yok. Üretmediğimiz sürece yok oluruz” diyen Yavuz,  Kocaelispor’un kurtuluş hikayesinin KEV tesislerinin satışı ile başladığını, 5 yıldır popüler kültüre ve günlük başarılara teslim olmayan bir yönetim ile yükü en iyi şekilde taşıdıklarını belirtti. Yavuz “Gerçek olan şu ki, ilk 3 yıldaki enerjimiz kalmadı. Çok yoruldum” derken, 14 Haziran’daki genel kurul ve transfer yasağı ile ilgili net olmasa da genel manada anlaşılabilecek cümlelere yer verdi.

 

 

UTANÇ VERİCİ BİR DURUMDAYIZ

Ülke futbolunun utanç verici bir konumda olduğunu belirten Başkan Yavuz şu ifadelere yer verdi: Ülke olarak Dünya futbolunda hiçiz, sıfırız, daha ötesinde utanç verici durumdayız. Doğru bir kültür oluşturamadık. Ülkemizde 3 kulübün üzerine bir futbol dizayn etmeye çalışılıyor. Sanal bir gerçeklikle yaşıyoruz. Beğenmediğimiz İzlanda, Norveç o nüfuslarla pırıl pırıl bir organizasyon içinde. Ajax nasıl bir süreçten geçti, incelememiz lazım. Ülkemize gelen oyuncu balıktır. Suyun kirliyse dışarıdan gelen bu balığın kirlenmeme şansı yok. Ama bizim suyumuz kirli.

 

 

KABUL ETMİYORUM!

Defalarca söyledim, söylerken de sinirleniyorum. Biz geldiğimizde 25 futbolcuya aylık 1000’er liradan 5 aylık 125 bin lira veremediğimiz için 25 futbolcuyu elimizden kaçırdık. O zamanlarda “Otobüs şoförü takıma tost ısmarladı” haberleri okuduk. Göreve başladığımızda 55 dosya TFF’deydi, bunlara 36 kişi daha eklendi. 91’in 77’sini temizleyen Bahri Yavuz ve kavga etmiş arkadaşları başarısız diyorlar. Kabul etmiyorum. Bunu değil 100, 10 bin taraftar dese de kabul etmem. Bugünü satarak yarını kazanamayız.

 

KOCAELİSPOR BANA KALMIŞSA

Ben orta ölçekli bir işletme sahibiyim. Kocaelispor bana kalmışsa demek ki bir yerlerde hata yapılmış. 3. Lig’de 53 kulüpte bizim gibi sıkıntı yaşayan yok. Kulüpler 1.5 – 2 milyon lira sabit gelire sahip, biz değiliz ve hiç olmadık. Sadece deplasman harcırahı olan 160 bin lira veriliyor, bunu da 4 taksitte alabildik.

 

 

PARÇALATMAM, HAKARET ETTİRMEM

Konya Selçuklu’nun kampından Hamza’yı getireceğiz, bizden birisi olmuş Sinan’ı getireceğiz, ikinci kez ikna edeceğiz, birileri onlara hakaret edecek. Ettirmem, parçalatmam. Her şeyi bu kadar çabuk tüketemeyiz. Sancaktepe çıktığı sezon Hamza’yı 40 gün aradı. Bana söylediler “Bıraksana Hamza’yı alalım” dediler. Hamza “Transfer yasağı var” diyerek gitmedi.

 

ANAMIN AK SÜTÜ GİBİ HELAL OLSUN

Ekonomik olarak taahhütlerimizi bazen yerine getiremedik ama hiçbir futbolcumuz topu denize atmadı, yöneticilerin izlediği yere, tel örgülere topu bilerek göndermedi, surat bile asmadı. Ama 53 kulübün 30’u ile ilgili olarak “Antrenmana çıkmadı, boykot etti, otobüse binmedi” haberlerini okuduk. Futbolculara haklarımın hepsini anamın ak sütü gibi helal ediyorum. Onları değil, beni parçalasınlar.

 

 

KEV’İN PARASINI NEDEN PEŞİN ÖDEMİŞİZ

Hiç kimseye “Transferi açmayacağız, sadece alt yapıdan yetişen oyuncularla yöneticilik yapacağız” demedik. Böyle bir açıklamamı göremezsiniz. KEV’in parasını peşin ödediğimiz için eleştirildik. Böyle olmasaydı karşımıza korkunç rakamlar çıkardı. Başladığımızda 5 lisanslı oyuncumuz vardı. Okul bahçelerinden çocuk topladık. Öyle kulüplerimiz vardı ki, bu kulüplerimiz 22 kişilik kadrodaki oyuncularının 18’ini tutup, 4-5 oyuncusunu bize verip lige girmemizi sağladılar.

 

HERKES BURSASPOR’UN SONUNU GÖRECEK

Genel manada alt yapımızda inanılmaz bir gelişme sağladık. Alt yapı ile ilgili eleştirilerin gelmesi iyidir. Demek ki kişiler orada bulunmak istiyor. Torpil var diyorlar. Bizim deli olmamız lazım. Bunu nasıl düşünebilirler. Borçlanmak hiç iyi değil. Herkes Bursaspor’un sonunu görecek, şahit olacak. Sakarya, basketbol takımı kurdu, 20 milyon lira ile 2 yılda en üst lige çıkıldı. Bu yıl 8. hafta itibari ile patladı yine düştüler. Kısacası her şey para değil.

 

BEN DEĞİL, BİZ BAŞARDIK

Borçsuz olma yolunda örnek bir kulüp olduk. 5 kuruşa 5 düğüm atarak mücadele ediyoruz. Hala 30 metrekare yerde çalışıyoruz. 3 personelimiz var ve her şeyi yapıyorlar. Çok mu zordu 5 bin lira kira verip Soydan’dan (İş hanı) ofis tutmak, 8-10 personelle çalışmak. İmkanlar bu. 31 Mart yerel seçimlerine kadar siyasilerin eylemleri bizim 5 yıllık emeğimizin tezahürüdür. Maçlarımıza, antrenmanlarımıza geldiler. Hiçbiri gökten zembille inmedi. Bunu hep beraber yaptık. 5 yıl önceyi hatırlayın bir de.

 

 

EN BÜYÜK PAY BENİMDİR

Lig sonuna doğru Mert, kaptanımız Hamza’ya “Abi kötüyüz. Ne yapacağız” derken, Hamza “Rahat ol, play-off’larda toparlarız” dedi. İlk Çorum maçını 3-0, 4-0 kazanabilirdik. Aynı Mert, Hamza’ya “Biz bu futbolla herkesin içinden geçeriz” dedi. Ancak “Biz daha finale çıkmadık” desek de, şehir olarak finale çıkacağımıza çok inanmıştık. En büyük handikapımız buydu. İkinci maçın ilk yarısında elimizdeki avantajımızı kaybettik. Devre arasında silkeledik, salladık ama döndüremedik. İkinci yarıdaki oyunla maçı ve finali hak etmedik. Bunda en büyük pay benimdir.

 

İBRAHİM ARACI GİBİ BİRİNİ KAYBETTİK

Sayın İbrahim Aracı bize dışarıdan en samimi desteği veren ve İzmitlilik duruşu ile örnek bir kişidir. İbrahim Bey’e gittik ve kendisine “Önümüzü görüyoruz, transferi açabiliriz. Sizin gibi güçlü ve etrafına da güçlü kişilerle kulübe yakışır bir organizasyon kurabilirsiniz” diyerek son maça davet ettim. Sağ olsun İbrahim Bey Son maça geldi. Ama yüzde 1 şansımız varsa da onu da kaybettik. Yönetim istifa tezahüratı üzerine bana “5 yıl verdiğiniz emek bu mu?” dedi.

 

GERÇEKLERİ ANLATMAMIZ LAZIM

Bana “Çakma Orgeneral” dediler. Ben kendime hiçbir zaman “Orgeneral” demedim, dedirtmedim. Taraftara kırgın değilim ama gerçeklerle yüzleşmemiz ve herkese bu gerçeğimizi anlatmamız lazım. Yapacak çok işimiz var. Biliyoruz. KEV’den gelen parayı son delikli kuruşuna kadar harcadık. Ama her şeyi normalleştirdik, artık böyle olmayacak. Daha önce de dedim. Biz bir yere gitmeye çalışıyoruz ve neredeyse o yere varmak üzereyiz.

 

SİYASETİN İÇİNDE OLMADIM

Ak Parti ve CHP’nin içinde benden hoşlanmayan bir grup olduğunu düşünüyorum. Davet edildim, kabul etmedim, gitmedim. Belki de bundandır. Hayatımda, Allah nasip ederse siyaset de olmayacak. Bir partiye yakın olmamı isteyenleri saygı ile karşılıyorum. Ortada düz bir şekilde durmamdan dolayı siyasilerin mutlu olmaları ve yönetime de saygı duymaları gerektiğini düşünüyorum.

 

 

TEŞEKKÜR EDİYORUM

Beni sevmeyebilirler ama bu şehrin armasının, markasının sağında solunda durmak, bu şehre duyulan saygıdan dolayı Kocaelispor’u kabul etmek zorundalar. Tahir Bey (Büyükakın) Cengiz Bey, (Sarıbay) Fatma Hanım (Kaplan Hürriyet), milletvekillerimiz Mehmet Akif Yılmaz, Sami Çakır ve birçok siyasi büyüğümüz Çorum maçının ardından bizleri tebrik etti. Eski Ak Parti İl Başkanı Şemsettin Bey’in Kocaelispor’un verdiği savaşa da şahidim. Bizim her hafta buluştuğumuz bir grup var. Kocaelispor’u sevenler grubu… Onlar kadar siyasilerimiz de Kocaelispor’u samimiyetle hissederse bir yere gelebiliriz.

 

NEDEN BÖYLE BİR ŞEY YAPAYIM?

Sayın Tahir Bey’in Kocaeli şehrine duyduğu aidiyet nedeni ile Kocaelispor’a destek olacağını düşünüyorum.  Fatma hanımın da duygularından eminim. Fatma hanımın Kocaelispor antrenmanına geldiğinde bizim orada olamamamız sorgulandı. O gün her şey bir anda gelişti. Fatma hanım kendisi “Biz antrenmana geliyor, bir ikramımız var” dediğine antrenmana çok kısa bir süre vardı. Yetişemedik. Şu ana kadar antrenmana hangi siyasimiz geldiğinde ben orada yoktum?

 

 

ŞENER BEY’DEN BURUNGA’YI İSTEDİK

Bu kulüp için lojistik ihtiyaçlarımız var. Perşembe günü saat 11.00’da Körfez Belediye Başkanımız Şener Söğüt ile bir araya geleceğiz ve Burunga Tesisleri’ni isteyeceğiz. PTT ligine kadar oradan faydalanabiliriz. Vinsan bizim için nimet ama zemini özellikle son aylarda taş gibi oldu. Çorum da orada antrenman yaptı ve bize “Neden kendi tesislerinizde antrenman yaptırmıyorsunuz” dediler.  Alt yapı tesislerimiz İzmit Belediyesi’ne ait. Yeri çok güzel. Kentin 2-3 bölgesinde de Kocaelispor’a ait futbol okulları olmalı.

 

AĞRIMA GİTTİ

“Allah’ım beni Kocaelispor ile sınama demiştim” Her şey iyiyken ve kişiler överken “Neden övüyorlar?” demediğim gibi eleştiride de “Neden eleştiriyorlar” diyemem. Ancak Çorum maçındaki istifa söylemi ağrıma gitti. Benim için değil, ben dik dururum. 2 oğlum ve eşim de tribündeydi. Büyük oğlum sürekli bana baktı, gözümü kaçırmaya çalıştım ama denk geldim. Dediğim gibi tek başıma olsaydım ağrıma gitmezdi. Neticesinde olumluyu da olumsuzu da hazmetmek zorundasınız.

 

 

ASLANLAR GİBİ ALIYORUM

Tekirdağ maçından sonra şehirden özür diledim. Altay maçında da “Sorumluluk benim” dedim. Altay maçının ardından soyunma odasına girdim, tek tek futbolcuları kutladım. Baktım ki Murat Başak radyatöre kafa atmış. “Neden Çorum maçından sonra açıklama yapmadı” dediler. Çorum maçından sonra eşim ve çocuklarım 4. kattan aşağıya indi ama yukarı çıkmak zorunda kaldı. Ben de onlarla çıktım. Basın toplantısına geç kalmıştım. Orada bir şey söyleme şansım kalmadı. Tekirdağ ve Altay maçlarından sonra ne söylediysem Çorum maçından sonra da aynısını söylerdim. Çorum’u elememiz gerekiyordu. Elendik ama o sezonun emeğini çöpe atamayız. Bunun sorumluluğunu aslanlar gibi alıyorum.

 

ŞEHRİ İKNA EDECEK BİRİSİ VARSA GELSİN

Teknik ekip ile ilgili kararı yönetim kurulu karar verecek. Kocaelispor başkanı olmakla hayatımın en büyük riskini aldım. Ama bir maçın sonucuna göre de yelkenleri indirmem. Biz buraya kadarını yapabiliyoruz. 14 Haziran’a 25 gün var. Daha iyisini yapacak birisi varsa gelsin ama beni, şehri ve genel kurulu ikna etmesi lazım. Planlarını, projelerini anlatsın. Herkesin kabul göreceği birileri olsun.

 

 

20 MİLYON LİRA LAZIM

Sezona rahat girilmesi için 20 milyon lira lazım. 6.8 milyon ana para, 1.8 milyon avukat gideri, ilk 75 dosyadaki becerimizi sürdürebilirsek ve Ağustos’ta da Sırplara 300 bin Euro taksit ödemesi ile birlikte rakam 12 milyonu buluyor. Önümüzdeki sezon için 6-7-8 transfer ve 5 milyon nakit ile sezona başlanacağını düşünürsek toplam 20 milyon lira ile yeni sezona girmek gerekiyor. Bu kaynağın bir şekilde üretilmesi gerekiyor. Her şeyi göz alacağım. Ben bu kaynağın bulunacağına inanıyorum.

 

160 DÖNÜM ARAZİYİ İSTEDİK

Yenikent’teki KEV arazisine yeniden geçişimiz söz konusu değil. Bizim daha büyük bir yere ihtiyacımız var. Daha önce de üzerinde durmuştum. Köseköy’de kolorduya ait olan ancak Büyükşehir’e devredilen 900 dönümlük bir arazi var. Bu arazinin 160 dönümünü istedik. Tahir bey ile bu konuyu görüştük. İçeride ticari işletmeler ve Kocaelispor için de benzin istasyonunun olacağı bir yapı Kocaelispor’u ayakları üzerinde tutar. Hodrimeydan’ın “Transfer yasağı kalkmazsa kimse başkan olmasın” açıklamasını yanlış bulmuyorum. Ama bu açıklamayı güçlendirebilirler ve aday olacak kişiyi şehrin kabul etmesi gerektiği de eklenebilirdi.  

 

UZEL: FAZLA BİLET SATMADIK

Kocaelispor - Çorum maçında fazla bilet satıldığı ile ilgili konuya, Kocaelispor Kulüp Müdürü İlker Uzel açıklık getirdi. Uzel “Stat 33 bin kişilik ama biz 27 bin kişilik bir yer açtık. Kuzey kale arka 750, Güney kale arka altta 2500, Güney üstte de 2500 kadar taraftar maçı izledi. Kaçak vardır ama 500’ün üzerinde değildir. UEFA tribünlerinde 150 Jandarma, 150 de polis bulunmak zorunda. Bir de maçı köşelerden izlemek istemeyenler oldu. Bazı taraftarlarımızın UEFA’dan kale arkasına geçme nedeni bu. Fazla bilet satmadığımız gibi bunun da teknik olarak yapılması mümkün değil” dedi. Öte yandan toplantı esnasında bir grup Kocaelispor taraftarı toplantının yapıldığı otelin önüne gelerek Bahri Yavuz’u protesto etti “İzmit’i aleme rezil ettiniz, bu takım artık transfer istiyor” diye tezahürat yaptı.

 

Spor41

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • Toplam 3 Yorum
default photo

Yazan: Münferit

Yine o grupta atmalar başlamış, engel başlamış. Fake hesapta yönetimi övgüler düzen kişiker yine piyasaya çıkmış. Eleştirenler şutlanmış, övgüler düzenlerin gönderileri hemen onaylanmış. Keşke klüp içib uğraşsanız şunlarla uğraşacağınıza.

0 Beğendim
0 Beğenmedim
default photo

Millet Kör!

Yazan: Gökhan

Bahri yavuzun yaptıklarını görmeyenler göremeyenler kör sanırım ama aklı başında bilinçli taraftar her zaman başkanın yanında olucak bu böyle biline ve o taraftarda kulübe üye ;)

0 Beğendim
0 Beğenmedim
default photo

Yazan: Veli41

Geldiğimizde lisanslı 5 sporcumuz var diyerek yalan konuşuyorsunuz sizden önce tüm branşlarda kocaelispor akademi lig oynadı hatta şuan ki volkan da u 19 oynuyordu ayrıca devam etmek istediğiniz oyuncularla anlaştınız herkesi siz serbest bıraktınız gökdeniz harici oyuncu çıkartamadınız kevin satışı taraftarın gücü ile yardım toplananlarla kulübü yönettiniz doğru zaman da başkan olarak hâlâ başkalarını suçluyorsunuz size gelen fırsatı değerlendiremediniz ve hâlâ eksik ve yanlış bilgi veriyorsunuz

1 Beğendim
1 Beğenmedim

DİĞER HABERLER

Gökdeniz’in köyü Ballar, koronayı yendi!

Kocaelispor’dan Antalyaspor’a transfer olan genç futbolcu Gökdeniz Bayrakdar’ın köyü olan Kandıra Ballar Köyü, 16 Mayıs’ta karantina altına alınmıştı. Covid-19 salgını nedeni ile vakaların görülmesi köye giriş ve çıkışın yasaklanmasını da beraberinde getirdi. 5 günlük karantina süresi Hıfzıssıhha Kurulu’nun toplantısının ardından 14 güne çıkarılan köyde teyakkuz ilan edilmişti. Ancak gelen son haberler çok iyi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
03:15
05:27
13:09
17:07
20:29
22:23