Yusuf Tokuş: Oyunu çirkinleştirmeden mücadele edeceğiz
Kocaelispor
21 Mart 2019 Perşembe 22:38

Yusuf Tokuş: Oyunu çirkinleştirmeden mücadele edeceğiz

Cizrespor Teknik Direktörü Yusuf Tokuş son derece önemli ve bir o kadar da anlamlı açıklamalar yaptı. Genç teknik adam “Bize Türk Bayrağı açıyorlar. Yahu biz o bayrak için ölürüz. Bize neyi anlatmaya çalışıyorlar” dedi.

 

PLANLAMAMIZ LİGDE KALMAK

TV262’de yayınlanan ve arkadaşımız Erdem Övüç’ün hazırlayıp sunduğu Spor41 programına telefonla bağlanan Cizrespor Teknik Direktörü Yusuf Tokuş çok anlamlı açıklamalar yaptı. Başarılı teknik adam ilk olarak takımın son durumu hakkında bilgi verdi ve şunları söyledi: İkinci yarıya çok iyi başladık, Serik’te şanssızlıklar yaşadık ve 3 oyuncumuzun cezası nedeni ile kayıp yaşayarak düşüşe geçtik. Şu anki planlamamızı ligde kalmak adına yaptık.

 

GÖLCÜKSPOR RAHAT DÖNDÜ

Gölcük’te 2 sezon çalıştım. Orada oyuncularım var, Ahmet başkan ile yöneticiler ile samimiyetimiz devam ediyor. Gölcükspor maçının dosthane bir maç olmasını istedik. Oyun içinde iki takımdan da birer futbolcu sakatlandı. Bizim futbolcumuzun da, Gölcük’te Ömer Çetinbaş’ın alnında açılma oldu. Bunlar futbolun içinde var. Futbolun dışında da anlatıldığı gibi abartılı bir durum olmadı. Zaten Gölcükspor’un başkanı ile görüştüğümde kendisi çok rahat döndüklerini belirtti.

 

ÜZÜNTÜ İÇİNDEYİM

Sahaya yabancı maddeler ne kadar “Atılmasın” desek de ister istemez ateşe körükle gidenler oluyor. Sosyal medyada ortalığı karıştıranlar inanın maçlara gelmiyorlar bile. Bu durum Kocaelispor maçı ile başladı. Sosyal medya üzerinden yangın yapanlar ortada maç günü yoklar. Maalesef insanları bir birine düşüyorlar. Olaylardan dolayı üzüntü içindeyim.

 

DIŞARIDAN GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ

Futbolculuk yıllarımda da ülkenin hiçbir yerinde maçlara giderken çekinmedik. Buraya gelenler anormal derecede sanki bir savaşın içine giriyorlarmış gibi bir algı ile geliyor. Bunu çözemiyorum. Burası da vatanın bir toprağı. Belki burada çalışmasam ben de aynı düşüncede olacaktım. Ancak hiçbir şey dışarıdan görüldüğü gibi değil.

 

KİME NEYİ İFADE ETMEYE ÇALIŞIYORLAR

18 Mart sabahı okullarımızdaki öğrenciler ellerindeki Türk bayrakları ile müthiş bir ortam yarattı. Bu güzellikler bazı kesimlere dokunuyor. Gittiğimiz birçok yerde bize Türk Bayrağı açılıyor. Ya bir o bayrak için ölürüz zaten. Kime neyi ifade etme çalışıyorsunuz? Ülkemizin içinden geçtiği süreç ortada. Neden boşu boşuna, anlamsız yere bir birimize düşelim ki?

 

BURADA OLDUĞU ZAMAN

Ben ekmeğimi teknik adamlıktan kazanıyorum. Burada yapılan şey spor. Hepsi bu yani. Gölcük’te son dakikada gol yedik, üzüldük. Ne yapalım yani Gölcük’ün otobüsünü mü taşlayalım, onlara zarar mı verelim? Böyle bir şey olabilir mi? Bu futbol. Saha içinde her şey olur. İstanbul’daki derbi maçlarında hiç mi polis kalkanları açılmadı, hiç mi sahaya yabancı maddeler atılmadı. Tabii ki doğru bulmuyorum ama burada atıldığı zaman olayı terörle bağdaştırıyorlar.

 

SPORA SİYASETİ BULAŞTIRIYORLAR

Üzerimizden o kadar çirkin provokasyonlar yapılıyor, ülkemizi o kadar karıştırmak istiyorlar ki… Benim kaptanımın pazı bandında Türk Bayrağı var. Bakın, bizleri kullanıyorlar, bizim yani futbolun paydaşları üzerinden çirkinleşiyorlar. Siyasetin yapılacağı, insanların körükleneceği yerler spor alanları değildir.

 

NEDEN BAŞKA YERDE YAPAMIYORLAR?

Ben Cizre’de yaşadım, gördüm. Allah sizi inandırsın bu ülkeyi sizden, bizden daha çok seven insanlarla dolu buralar. Ancak onların üzerine öyle antipatik, öyle aykırı yaklaşıyoruz ki bir süre sonra “Ne oluyor” diyorlar ve üzerlerine oyunlar oynuyorlar. Çorum’da, Malatya’da, Sivas’ta neden yapmıyorlar bu hareketleri. Çünkü bu provokatörlerin oralarda bir birine düşüreceği kimse yok.

 

KENDİMİZİ BİLE SAVUNAMIYORUZ

Bakın, birlik beraberlik içinde olmamız gereken bir zamandayız. Çanakkale Zaferi’nin 104. yılında şehitlerimizi andık. Çanakkale’de kürdü, lazı, çerkezi, manavı şehit düştü. Orada toprak altında yatanların hepsi bu ülkenin evlatlarıydı. Bizim için “Ölürüm Türkiye’m” müziği açıyorlar ya… Deplasmanlara giderken bu müziği biz de keyifle dinliyoruz ki zaten.

 

İLK ÖNCE ÖNLERİNE BİZ ATLARIZ

10-12 yaşındaki yavrular 18 Mart’ı o kadar güzel andılar, Marşımızı o kadar güzel söylediler ki… Her biri pırlanta, her bir cevher gibi.  Ancak bizim gittiğimiz yerde yaşadıklarımızı görünce “Abilerimize neden böyle yapıyorlar, onların ne günahları var” diyerek bilinçleri zehirleniyor. Lütfen gelin, şahit olun. Polisi, askeri, bekçisi, hepsi bizim evlatlarımız, onlara bir zarar gelecek olsa önce biz önlerine atlarız.

 

KİMSENİN UMURUNDA DEĞİLİZ

Gerçekten çok zor durumdayız. Her gittiğimiz yerde eziliyoruz. O kadar ilginçlikler yaşıyoruz ki, kendimizi savunamıyoruz. Serik’te hakem canımızı çok yaktı, hepimizi cezalandırdı. “Sana dokunmadım, itelemedim” diyorum, kimsenin umurunda olmuyor. Aslında söylenecek çok şey var. Bizler elimizden geleni yapıyoruz. Bir tuğla bile koysak artıdır.

 

BUNA NEDEN İHTİYACIMIZ OLSUN

Biz Türk’üz, elhamdülillah Müslüman’ız. Ama öyle bir psikolojiye girdik ki, deplasmanlarda Türk bayraklı tişörtlerle ısınalım diyoruz. Kendimizi, bu çocukları ifade etmek için bu şekilde mi hareket etmemiz lazım? Takımımızda her ilden futbolcu var. Buna neden ihtiyacımız olsun? Kocaeli’de umarım 20 bin, 30 bin taraftar olur ve Kocaelispor’u en iyi şekilde desteklerler. Bunun böyle olacağına da inanıyorum.

 

HERKES PUAN İÇİN SAVAŞIYOR

Maç hakkında konuşmam gerekirse… Galip hoca benim takım arkadaşım. Kocaelispor iyi bir takım. Şampiyonluğa oynuyor. Biz de ligde kalmak için çabalıyoruz. Takımlar bir birini tanıyor. Herkes puan kapmak için mücadele veriyor. Futbolu güzelleştirecek bir oyun oynamayı istiyoruz. Bol mücadeleli ve tempolu bir maç olacağını düşünüyorum.

 

BİZDEN HODRİMEYDAN’I İZLEMEK İÇİN GELEN VAR

Kocaelispor taraftarını tüm ülke olduğu gibi biz de övgü ile izliyoruz. Bizim içimizden birileri bile Hodrimeydan’ı anlatıyor “O taraftara bayılıyorum” diyor. Özellikle Hodrimeydan’ı izlemek için kulüp müdürümüz hususi maça geliyor. Kocaeli’yi de özledim. Maçtan sonra 3 gün burada kalacağım. Bu süre bana ilaç gibi gelecek. Sakatlık olmasın, hak eden kazansın.

 

EN ÖNEMLİ SORUN

He şu da var. Bizim kimseden en ufak bir çekincemiz yok. Sadece her şey iyi olsun, istikrarlı olsun, bu ülkenin birliği dirliği daim olsun, kardeşlik, dostluk olsun istiyoruz. Cuma günü İzmit’e geleceğiz. Bunu yapmak zorundayım. Çünkü malumunuzdur burada çok geniş gezme alanları, AVM’ler yok. Futbolcularımızı bu anlamda da motive etmemiz gerekiyor. Futbola tiyatro, sinema gibi bakamıyoruz. Vatan, Millet, Sakarya gözü ile bakıyoruz. Bence en önemli sorun da bu.

Spor41

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
04:18
06:09
13:14
17:01
19:58
21:34

SÜPER LİG PUAN DURUMU