Fikret Özcan yazdı: Derince'nin artıları, eksileri
Derince
29 Ekim 2020 Perşembe 23:16

Fikret Özcan yazdı: Derince'nin artıları, eksileri

Belediye Derincespor - Nevşehir Belediyespor maçını izleme imkanı buldum.

Derince takımı maça (1-4-2-3-1) dizilimiyle başlarken, akan oyunda zaman zaman (1-4-4-2) dizilişiyle sahaya yayıldığını gözlemledim.

Rakip ise başladığı diziliş olan (1-4-2-3-1) ile devam edip maçı aynı dizilişle tamamladı.

İlk devre Derince takımı topa daha fazla sahip olan taraftı.

Tempo yüksek, ayağa kısa paslarla kendi yarı sahasından çıkan, oyunu çabuk oynayarak ve ani yön değiştirerek kapanan, katı savunma yapan rakibinin dengesini bozmaya çalıştılarsa da sonuca gitmeyi, golü bulmayı başaramayınca ilk devre golsüz eşitlikle sonra erdi.

İlk yarıda 45. dakikada Muhammed Enes’in gol pozisyonu dışında pozisyon yoktu diyebiliriz.

 

HAZIR OYUNCU ALMA KOLAYCILIĞI 

Esami listesini incelediğimde her iki takım da da genç oyuncu olmayışı dikkatimi çekti.

Bu liglerde bile hakim olan anlayış, gelişimini tamamlamış hazır oyuncularla başarılı olma inancı.

Bundan kurtulup, gelişimine yardımcı olacağımız bir iki genç futbolcuya bu liglerde mutlaka yer vermeliyiz.

Unutmamalıyız ki kulüplerimiz hep hazırı transfer ederek değil, üreterek, bulup geliştirerek ve oynatıp satarak kalıcı olabileceklerdir.

 

DERİNCE’NİN AVANTAJI

Belediye Derincespor’un ilk on birinde en genç oyuncu 1999 doğumlu iken, Nevşehir takımında ise on birdeki en genç oyuncu 1997 doğumluydu.

Derince’nin en büyük avantajı sahası olmalı

Derince takımı maçlarını oynadığı sahada antrenmanlarının büyük bir bölümünü yapıyor, maçlarını oynadıkları saha tesislere çok yakın, istediğin taktik antrenmanlarını burada yaparak, adeta her santimini futbolcuların ezberlemesine olanak sağlayarak, içerdeki tüm maçlara rakiplerinden ciddi avantajla başlama imkanı var diye düşünüyorum.

 

STRATEJİ ÖNEMLİ

Düşünün… Rakibini iyi analiz ettin, analizine göre taktik planlar hazırladın ve bir hafta boyunca hazırladığın taktik stratejileri bu sahada çalıştın.

Maçta kim nereye koşacak, nerede duracak, duran toplar nasıl kullanılacak, topun düşeceği yer, aldatıcı koşular vs. tüm bunlar çok tekrar ile on bire adeta ezberlettirilecek ve maça rakibine oranla bu üstünlükle çıkacaksın.

Fark yaratmamak mümkün değil diye düşünüyorum, yeter ki stratejini doğru belirle ve o sahada çok tekrarla bunu futbolcularına ezberlet.

Bu bakımdan gözettiğimde Derince iç sahada kolay kolay yenilmez

 

ARTILAR

Diri bir takıma sahip olması, oyunu çabuk oynamaya çalışması, kaleciyle oyunu sürekli geriden kurması, geriden uzun oynamaması, akan oyunda tüm takımın durağan değil, hareketli olması, kaptırdıkları her toptan sonra anında tepki verip adeta rakibin düşünmesine ve olumlu başlangıç yapmasına fırsat dahi vermeden oyun kurmasına engel olmaya çalışması Derince’de belirgin bir şekilde görüldü. Bunun yanında takım içi yardımlaşmanın, arkadaşlığın üst düzeyde olması, takım içi konuşmaların hep olumlu olması da takımın itici faktörleri.

 

DİKKAT ETMELİ

Derince, hızlı hücum eden takımlara karşı dikkat etmeli.

Çünkü sarı lacivertliler hücumdan savunmaya geçişlerde geç kalıyor ve hücum hattı iyi olan hızlı oyunculara sahip takımlara karşı bu sorununu çözüme kavuşturamazsa sorun yaşar diye düşünüyorum.

Nevşehir ekibinde kısa paslarla ceza sahasına girip tam şut atılacakken savunmanın engellediği pozisyona hakem penaltı verebilirdi.

Derince’nin zaaflarından birisi de sol bek oyuncusu Sinan’ın kontrolsüz hücuma çıkışları ve geriye dönüşlerde o bölgenin boş kalması.

Sinan çok yetenekli bir futbolcu ama önce asli görevini layıkıyla yapmalı.

 

RAKİP MAÇI OKUYAMADI

Derince takımı geriden oyun kurarken rakip takım bunların hiç birine önde baskı yaparak karşılık vermedi.

Hatta geriden oyun kurarken bu topların hepsini Sercan Uslu ile başlatıyor olmasını da rakibin kulübesi görmedi ki bu maç boyunca böyle devam etti.

Bu da rakibin Derince’yi analiz ederken gözünden kaçırdığını gösteren önemli bir veri.

Düşünsenize rakibiniz maç boyunca oyuna gerinden oyun kurarak başlıyor ve bunu hep aynı oyuncuyla yapıyor sizde sadece izliyorsunuz.

 

RAKİBİNİ İYİ ANALİZ ETMELİSİN

Diğer analiz zafiyeti olarak gözüme çarpan ise stoper Koray’ın hemen hemen her maçta bir iki kez denediği geriden topla çıkarak sürpriz çıkışlarıyla rakip ceza sahasına kadar hiç bir engele takılmadan gidebilmesi.

Bu da bana göre analizcinin gözünden kaçmış olacak ki Koray daha önce yaptığı gibi bu maçta da topla sürpriz çıkışlarından birini daha yaptı ve takımına etkili noktadan duran top kullanma fırsatı yakalattı.

Rakip Nevşehir’den hiç kimse Koray ceza sahasına yaklaşıncaya kadar önüne çıkmadı diyebilirim.

 

DERİNCE TAKIMI HÜCUM DA ÜRETKEN DEĞİL

Evet, savunmadan hücuma geçişler gayet iyi ve kalabalık yapılıyor lakin orada üretken değiller.

Bunda yaratıcı bireysel özellikleri üst düzeyde bir oyuncusunun olmaması da etken.

Derince takımı rakibin birinci bölgesindeki üretkenliğini geliştiremezse gol bulmakta çok sıkıntı çeker hatta duran toplar dışında gol bulması diri rakiplere karşı çok zorlaşır.

Nevşehir maçında izlediğim Derince takımı erken gol bulamaz ise hiç bir maçını farklı kazanamaz, lakin kolay kolay da bileği bükülmez.

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
06:09
07:56
13:00
15:26
17:42
19:17