Derya Şanlıtürk: Hakemlikte koşu kalitesinin önemi
Amatör Futbol
18 Ağustos 2019 Pazar 03:22

Derya Şanlıtürk: Hakemlikte koşu kalitesinin önemi

İlimizde “Kadın Survivor” olarak bilinen, rugby sporcusu ve voleybolcu da olan, erkeklerin bile koşamadığı derecelere ulaşabilen Kocaeli Bölgesi Bölgesel Yardımcı Hakemlerinden Derya Şanlıtürk, kadın hakem Stephanie Frappart ve kadın yardımcılarının Süper Kupa finaline atanmasının önlerini çok açacağını belirtti ve şu düşüncelere yer verdi: Biz kadın hakemlerinin işleri biraz daha zor. Çünkü erkeklere göre kadınlar futboldan anlamıyor.

 

BİZLERE IŞIK OLDU

Ama son yıllarda futbolda kadın hakemlerine öncelik verilmeye başlandı. Bu çok iyi bir gelişme. Fransız kadın hakem Stephanie Frappart, Kadınlar Dünya Kupası’nda dikkat çekti. UEFA da Liverpool – Chelsea Süper Kupa finali ataması ile Frappart’ı haklı olarak ödüllendirdi. Haberi bize gönderdiklerinde ilk beğenenlerden birisi ben oldum.  Bu atama beni inanılmaz motive etti.

 

HAKEM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Frappart’ın oraya çıkması demek, Türkiye ve Dünya’daki tüm kadın hakemlere ışık oldu. Zaten ülkemiz yıllar önce Lale Orta hocamıza çok önemli görevler vermişti. Birlikte çalıştığımız Seçim Demirel hocamız da Süper Lig’de yardımcı hakemlik yapmıştı. Tabii ki Seçim hocamızı oralarda görmek bizim ufkumuzu açtı. Frappart, erkeklerin bile koşmakta zorlandığı koşuları başarı ile geçtiği için de görevlendirildi. Bu da koşu kalitesinin hakem için ne kadar önemli olduğunu da biz hakemlere göstermiş oldu.

 

Spor41

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
06:26
08:10
13:23
15:58
18:15
19:48