Hünkar Güreşleri’nde Ali Gürbüz zirveye çıktı!..
Amatör Futbol
25 Haziran 2019 Salı 17:00

Hünkar Güreşleri’nde Ali Gürbüz zirveye çıktı!..

Kırkpınar’ın son provası 25. Hünkar Çayırı Güreşleri’nde Fatih Atlı ve finalde Nedim Gürel’in sırtını çayıra yapıştıran Ali Gürbüz, “Başpehlivan” olarak “Hünkar’ın” huzuruna çıktı ve çılgınca alkış aldı!

 

HİÇ BİR ŞEY ONLARI KESMEDİ

Ne İstanbul seçimleri, ne de havanın 33 derece sıcaklığı yağlı güreş sevdalılarının Fatih Sultan Mehmet Han’ın savaşa giderken “Otağ” kurduğu Gebze ”Hünkar Çayırı” Yağlı Güreşleri’ni izlemesine engel alamadı. Hiçbir milletvekilinin gelmediği Hünkar Güreşleri’ne sadece Kocaeli Ak Parti Milletvekili İlyas Şeker gönderdiği “Başarı” mesajı ile katıldı.

 

Gebze Hünkar Çayırı Güreşleri’nde tahmin edilen oldu. Fatih Atlı-Ahmet Kavakçı güreşi çok sert geçti. Boğazı hayli sıkılan Fatih Atlı’nın isyanına aldıran olmadı.

 

TURBO VE SARI FIRTINA YOKTU

Yağlı güreşin yıldızları, “Turbo” Orhan Okulu ve “Sarı Fırtına” İsmail Balaban’ın olmadığı güreşlerde, Başpehlivanlardan Ali Gürbüz, Fatih Atlı, Recep Kara, Şaban Yılmaz, Nedim Gürel, Faruk Akkoyun, Serhat Gökmen, Salih Erinç ile Demir Adam Abdullah Güngör’ün yaptıkları “Antrenman” niteliği taşıyan güreşler izleyiciler tarafından heyecanla izlendi.

 

25. Hünkar Çayırı Güreşleri Başpehlivanı Ali Gürbüz, ikinci Nedim Gürel üçüncü Recep Kara ile Faruk Akkoyun, kupa ve madalyalarını Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’den aldı. 

 

İTİRAZ ÜSTÜNE İTİRAZ

Hünkar Çayırı güreşlerinin en ilgi çeken  görüntüleri ise Ali Gürbüz’ün haftaya yapılacak olan Kırkpınar Güreşleri öncesi  rakipleri Recep Kara’yı yenmesi, Fatih Atlı ve Nedim Gürel’i bayıltırcasına çayıra sırtlarını yapıştırmasıydı. Serhat Gökmen ile Şaban Yılmaz karşılaşmasında “Kimin yendiği kararı” hakem kulesinde tartışmalara yol açarken, Fatih Atlı’nın da itirazları bitmek bilmedi. Hele ki oğlunun güreşinde yanlış karar verildiğini iddia eden babanın, kuleye yaptığı “Şiddetli” itiraz kuleyi bir hayli süre meşgul etti.

 

Oğlu için yanlış karar verildiğini öne süren babanın kuleye isyanı uzun sürdü.

 

İKİ PEHLİVAN HASTANELİK OLDU

Kocaelili  pehlivanlardan bir kısmı Bursa Çalı güreşlerine gittiğinden Hünkar’da sadece Faruk Akkoyun ve Şener Sar hocanın talebelerinden Deste Küçük boyda üçüncü olan Ali Gül, Deste Orta boyda ikinci olan Kadir Güreşen ile  başaltında güreşen Yunus Emre Yaman vardı. Hünkar güreşlerinde bugüne kadar hiç olmayan olaylardan biri de 2 pehlivanın cankurtaranla hastaneye kaldırılışı oldu.

 

Güreş yaparken sakatlanan pehlivan sedye ile hastaneye götürüldü.

 

NEDİM, FARUK’U GEÇTİ, FİNALE KALDI

Fatih Atlı-Ahmet Kavakçı güreşinin  “Olaylı” geçeceğini önceden tahmin edenler yanılmadı. Başpehlivanlık yarı finalinde iki Kocaelili pehlivan, Faruk Akkoyun ve Nedim Gürel güreşinde genç Nedim Gürel, Faruk Akkoyun’u yendi ve Ali Gürbüz ile final yapma hakkını kazandı.

 

Şaban Yılmaz ve Serhat Gökmen’in kafa kafaya geldikleri güreşten ilginç bir görüntü.

 

ALİ’NİN UNUTULMAZ YENİŞİ!

Final güreşinde herkes “Puanlamayı” beklerken Ali Gürbüz bir anda Nedim Gürel’in sırtını çayıra öyle bir yapıştırdı ki, hani Yılmaz Güney’in filmlerindeki “2.80’lik sahne” gibi Nedim de yerden bir süre kalkamadı. Ali bu yenişi ile seyircilerden coşkulu alkış aldı. Finalin ardından “Hünkar” kürsüsünde Çayırların Kralı Ali Gürbüz, ilimizden Nedim Gürel, Kırkpınar’a girip girmeyeceği belli olmayan Recep Kara ve bir başka Kocaelili pehlivan Faruk Akkoyun çıktı.

 

Not: Haber ve fotoğraflar için Abdullah Karagöz'e teşekkür ederiz.

 

Küçük pehlivanlar öyle hırslılardı ki, her biri “bağıra bağıra geliyorum” der gibiydi.

 

Çayırların Kralı Ali Gürbüz, finalde Fatih Atlı’yı çayıra böyle yapıştırdı ve Hünkar’da kürsünün tepesine çıktı.

 

 

Ustaların ustası Bayram Ertan, Fatih Atlı ve gazetemiz yazarı, güreşin yaşayan efsane gazetecisi Abdullah Karagöz, Hünkar Güreşleri’ni izliyor.

 

Hünkar Güreşleri’nde büyüklerin mücadelesini geleceğin başpehlivanı dikkatlice izledi.

 

Yırtılan kispeti ile güreşen pehlivana kimse kuralları uygulamadı.

 

Ali Gürbüz, finalde Nedim Güreli böyle tuşladı ve sırtını yere yapıştırdı.

 

Bu görüntü her zaman gördüğümüz görüntü. Müsabaka sahasının içi “Binbir Çeşit” mağazası gibi. Sporcudan çok çeşitli kişiler sahanın içinde. Kimsenin umurunda değil!

 

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
06:01
07:46
12:57
15:29
17:46
19:20