Sadece düdük hakemlerine kamp ne kadar mantıklı?
Amatör Futbol
25 Mayıs 2020 Pazartesi 10:59

Sadece düdük hakemlerine kamp ne kadar mantıklı?

Merkez Hakem Kurulu, Süper Lig hakemlerini Riva’da 45 günlük zorunlu kampa alacağı belirtiliyor. Bu süreçte dış dünyadan izole edilecek olan hakemlere, “Önceliğiniz kişisel hijyeninizdir” mesajı verildi ve uygulanacak yol haritası TFF Yönetimi’ne sunuldu. Henüz resmi bir karar alınmadı. Böyle bir durum öncesinde kafalarda da soru işaretleri belirlemeye başladı. Süper Lig maçlarına sadece düdük hakemleri mi çıkıyor? Üst Klasman Yardımcı Hakemleri hatta 1. Lig’den atanan 4. hakemler için de farklı bir yerde böyle bir kamp neden düşünülmüyor?

 

KURALLAR

MHK’nin düşüncesine göre tüm hakemler Riva’daki kampa gelmeden 72 saat önce Covid-19 PCR testinden geçecek. Ayrıca hakemler, TFF’nin Hasan Doğan Tesisleri’ne geldiğinde de gruplar halinde tekrar teste girecek. Maçlardan dönen hakem grupları yeniden teste girecek, bunların sonuçları çıkmadan diğerlerinden izole edilecek. Antrenmanları tüm güne yayacak olan Merkez Hakem Kurulu, küçük gruplar halinde ve en az 2.5 metre mesafeyi koruyarak bunun yapılmasını sağlayacak.

 

PERSONELE DE KARANTİNA UYGULANACAK

85 odası bulunan Riva tesislerinde hakemlerin mümkün olduğunca tek kalması planlanıyor. Tesislerin yemekhanesi de ikiye bölündü. Hakemlere ayrılan bölüme kimse giremeyecek. Ayrıca burada hizmet veren aşçılar, garsonlar ve temizlik görevlileri de hakemlerle birlikte karantinaya alınacak ve binadan hiç ayrılmayacak. Hakemler maçlara da TFF’nin özel araçlarıyla gidip gelecek. İstanbul dışı seyahatler için karşılama yapılacak.

 

VAR HAKEMLERİ DE MASKE TAKACAK

Ülke genelindeki tüm hakemlerin sağlık durumlarının bölge hakem kurulu yetkilileri tarafından yakından takip edildiği, şu ana dek endişe edilecek ciddi bir vaka olmadığı vurgulandı. Sahada görev yapacak hakemlerin yanı sıra, Video Asistan Hakemleri için de çalışmalarını sürdüren TFF ve MHK’nin, sağlık kurulunun önerileri doğrultusunda izole edilmiş 2 VAR odasının kullanılacağı bildirildi. Özel havalandırmaya sahip bu odalardaki hakem ve teknik elemanlar koruyucu maske kullanacak.

 

TEMAS DURUMUNDA YAPTIRIM YOK

Türkiye ile birlikte benzer bir hakemleri koruma protokolü izleyen Almanya Futbol Federasyonu Hakem Komitesi üyesi Lutz Wagner, Bundesliga hakemlerinden istediklerini anlattı. Wagner, “Mesafeyi korumak, temastan kaçınmak bunlar tavsiyeler ve kuralların bir parçası değil. Dolayısıyla oyuncular için cezai yaptırımı getirmiyor. Hakem sadece oyuncuya sorumluluğunu hatırlatmakla yükümlü, bunlardan dolayı kendisini cezalandıramaz” dedi.

 

 

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
03:17
05:32
13:17
17:16
20:40
22:36