Sevcan Özkar: Bu atama devrim niteliğindedir!
Amatör Futbol
18 Ağustos 2019 Pazar 02:52

Sevcan Özkar: Bu atama devrim niteliğindedir!

Kocaeli Bölgesi Kadın İl Hakemlerimizden Sevcan Özkar, UEFA’nın Frappart atamasının devrim niteliğinde olduğunu söyledi.

 

LALE ORTA YOLU AÇTI

Özkar, UEFA’yı cesur atamasından ötürü kutladı ve şu düşüncelere yer verdi: Kadın futbol hakemliği Dünya genelinde yıllarca cinsiyet eşitsizliği üzerine kuruluydu. Çünkü insanlar, özellikle futbolun sadece erkeklere özgü olduğu bilincine sahipti. Ülkemizde ise bu tabu 2000’li yıllarda Lale Orta ile birlikte yıkıldı. Lale hocamız FIFA Kokartı takan ilk kadın hakemimiz de oldu. Ardından kadın hakemlerimizde bir artış oldu. Seçim Demirel, Dilan Deniz Gökçek gibi isimler de bu yolu iyi açtı. Tribünler de bunu kabullenmeye başladı.

 

NEDEN BİZ ORALARDA OLMAYALIM

Hakemliğe 2006’da başladım. Bu süreçteki en güzel olaylardan birisi Stephanie Frappart ve kadın yardımcılarının Süper Kupa finaline atanmasıydı. Bu kesinlikle devrim niteliğinde bir atamadır. Herkesin beklediği ve “Bir gün belki olur” dediği bir olay gerçekleşti. Bu atama birçok kadın hakemimizi ve hakem olmak isteyen kadınlarımızı cesaretlendirecektir. Antrenmanlarımız daha bir özveri ve umutla geçiyor. Bir kadın olarak “Yarın ben de yönetebilirim” diyerek çalışıyoruz. Neden biz Türk kadın hakemleri oralarda olmasın?

 

KADINA GÜVENEN YÖNETİCİLERE TEŞEKKÜR EDERİM

Eve giderken minibüse bindim. Şoför tanıdığımızdı ve benim hakem olduğumu biliyordu. Bana “Süper Kupa maçını izledin mi? Kadın hakem yönetti. İnşallah seni de oralarda görürüz” dedi. Çok duygulandım. Herkeste bir farkındalık yaratılmış durumda. 200’den fazla ülkede yayınlanan maçta kadın hakemlerin neler yapabileceğini tüm Dünya gördü. Bence iş yöneticide bitiyor. Yöneticiler biz kadınlara güveniyorsa o zaman heyecanımız da olumlu düzeyde artıyor. Bu bakımdan UEFA Hakem Kurulu Başkanı Rosetti’ye ve UEFA’ya en büyük alkışı göndermemiz lazım.

 

Spor41

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
06:26
08:10
13:23
15:58
18:15
19:48