Adnan Sak'tan ibretlik açıklamalar!
Diğer Branşlar
12 Eylül 2019 Perşembe 13:59

Adnan Sak'tan ibretlik açıklamalar!

Dilovası Belediyespor Başkanvekili, iş insanı Adnan Sak, amatör futbolda paranın her geçen gün öne çıktığını, bu durumun amatörün anlamı ile örtüşmediğini ve amatör ruhu olumsuz etkilediğini ifade ederek şu ibretlik sözleri sarf etti: Biliriz ki, bir şeyin genetiği bozulunca, kanser vakaları meydana gelmeye başlar ve sırasıyla bütün sistem bozulur.

 

DEVLETİMİZ MEVZUAT HAZIRLADI

40 yıl sporun içinde olmuş, 5 yıldır da amatör kulüp yöneticiliği yapan biri olarak altını çizmiş olduğumuz bozulma konusunu biraz daha detaylandırmak isterim. Ülkemizde binlerce amatör spor kulübü var. Sayıları on binlerle anılan futbol takımları var. Yine bu takımların yüz binlerle anılan sporcuları var. Devletimiz ve ilgili bakanlık amatör kulüpler ile ilgili mevzuat hazırlamış, gençler spor yapabilsin diye kurumsal bir alt yapı oluşturmuş, sayısız tesis yapmış.

 

GERÇEK ÖYLE DEĞİL

Amatör kelimesinin sözlük anlamı, “Para kazanılmadan zevk için yapılan veya gelişim için yapılan iş” anlamına geliyor. Amatör spor kulüplerinde amaç, profesyonel ligler için futbolcu yetiştirmektir. Gençleri kötülüklerden uzak tutarak, iyi insan yetiştirmek için adeta bir okuldur amatör kulüpler. Böyle biliriz, buna inanır, bu doğrultu da hareket ederiz öyle değil mi? Gerçek hiç de öyle değil maalesef.

 

GENÇLERİN ÖNLERİ KESİLİYOR

Profesyonel kulüplerde kendine yer bulamayan ne kadar emeklilik yaşı gelmiş futbolcu varsa amatör kulüplerde, yetişmekte olan gençlerin önünü kesmek ve idealleriyle oynamak için nöbet tutmaktadır. İyi olanları bilirim ve tenzih ederim, futbolcu yetiştirmekten ve spordan uzak yöneticiler, bu bahsettiğim futbolculara destek olmuş, gençler yerine bunları tercih etmişler.

 

BU SİSTEMDE BAŞARI GELMEZ

Kulüplerimiz amatörlüğün ruhuna aykırı davranarak, parayı sistemin tam ortasına işlemişler. Kurdukları bu sistemde başarı var mı peki? Yok! Olamaz da! Başarının olmadığı ülkemizdeki yabancı sayılarından belli olduğu gibi, tesislerde hakaret, kavga ve isyan had safhada. Niye bunlar var diye soruyor muyuz? Ruhunu bozduğumuz, genetiğiyle oynayanlara göz yumduğumuz için, soramıyoruz da tabi.

 

NEREDEN BULSUN?

Hiçbir geliri olmayan amatör futbol kulüpleri, ruhunu o kadar kaybetmiş ki; parasız adım atmayan, parası 3 gün gecikince takımı sabote eden futbolcularla dolmuş. Sistem böyle kurulduktan sonra kulüp ne yapsın? Futbolcusuna verecek parayı nereden bulsun? Şu an sezon öncesi olduğu gibi bütün kulüp yöneticileri sanayicilerin veya belediyelerin kapısında para dileniyor?

 

NEDİR BU KAVGA GÜRÜLTÜ!

Sürekli kapısı çalınan sanayici ve belediyeler ne yapsın? Hangi birine yetişebilsinler? Dönüp bir de bize sorulsa ya! Kardeşim, hani siz gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutup, koruyor kolluyor, eğitiyor ve spora teşvik ediyordunuz? Nedir bu kavga gürültü? deseler. Yerin dibine doğru yol alsak iyidir. Cevabı yok sorunun. Ortada elle tutulur bir başarı olmadığı gibi, etik anlamda da bozuk bir sistem var.

 

DEĞİŞİMİ BAŞLATALIM!

Yöneticilerimiz hiç boşuna para dilenmesinler. Belki işçisinin maaşını ödemekte zorluk çeken sanayicimizi yormasınlar, bin bir sıkıntıyla uğraşan belediyelere bir dert de onlar eklemesinler. Bunlardan önce çok acil, devamlı geriye doğru koşan, aşağı doğru zıplamayı kendine alışkanlık haline getirmiş bu yaptığını spor sanan sisteme, bu kör dövüşüne dur diyelim!  Değişimi başlatalım. Amatörün ruhunu geri getirelim.

 

Spor41

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
06:02
07:42
13:25
16:24
18:48
20:16