Gözün arkada kalmasın Kocaeli! Olimpiyat Arena var!
Diğer Branşlar
11 Mayıs 2020 Pazartesi 14:33

Gözün arkada kalmasın Kocaeli! Olimpiyat Arena var!

Kocaeli, muhteşem bir cimnastik tesisine sahip oluyor! Kocaeli Olimpiyat ve Cimnastik Spor Kulübü, Olimpiyat Arena’yı Kocaeli’ye armağan ediyor! Kulübün genç ve idealist başkanı Tolga Havuç “Bu tesis sadece Kocaeli’nin değil, ülkenin cimnastik sporu adına sembol tesislerden birisi olacak” dedi ve ekledi “Buradan olimpiyatlara cimnastik sporcusu göndereceğiz!”

 

MEHMET ALİ CEBİR VE SERKAN ÖRÜCÜ İLE BİRLİKTE

Cimnastik, insan anatomisinin kas ve iskelet sistemi için ön önemli spor branşı. Ülkenin genetik gelişimi açısından da hassas bir spor dalı olan cimnastikte Kocaeli ülkeye örnek oluyor. 2009’da kurulan, 2011 yılında da resmileşen Kocaeli Olimpiyat ve Cimnastik Spor Kulübü gerek ilimiz, gerekse de ülkemize çok değerli cimnastikçiler yetiştiriyor. Kulüp Başkanı Tolga Havuç, ilimizin saygın iş insanlarından Mehmet Ali Cebir ve iş ortağı Serkan Örücü kol kola verdi mükemmel bir cimnastik tesisine imza attı.

 

 

EKİM AYINDA TÜRKİYE ŞAMPİYONASI GELİYOR

4 katlı, kapalı ve açık olmak üzere toplam 1700 metrekare alana inşa edilen Olimpiyat Arena’da olimpiyatlar için cimnastik sporcusu yetiştirilecek. Akıllı tesis olarak dizayn edilen ve adeta sanat eseri olan tesiste sporcular çok daha sağlıklı, hijyenik ve dünya standartlarına uygun bir çalışma olanağı bulacak. Bir aksilik olmazsa Olimpiyat Arena’daki ilk resmi yarışma bu yılın ekim ayında gerçekleşecek. Türkiye Cimnastik Federasyonu Kulüpler Arası Kadınlar Artistik Cimnastik Türkiye şampiyonası Kocaeli Olimpiyat Arena’da düzenlenecek.

 

 

MUHTEŞEM CİMNASTİK TESİSİNİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Salonun yaklaşık 1000 metrekarelik bir taban alanı mevcut. Dünya Cimnastik Federasyonu (FIG), Türkiye Cimnastik Federasyonu ve Spor Bakanlığı talimatlarına ayrıca resmi imar planlarına birebir uygun olimpik bir salon olarak inşa ediliyor. Salon, cimnastik disiplinleri olan artistik kadın ile erkek, trampolin, ritmik, aerobik, parkur gibi tüm branşların alt yapılar bazında yarışma alınabilecek ve olimpiyatlara kadar sporcu yetiştirilebilecek profesyonel bir tesis olma özelliğini taşıyor.

 

 

ACİL DURUMDA TAHLİYE ÇOK RAHAT SAĞLANACAK

Tesis, güneşin doğuşundan batışına göre konumlandırılarak kendi enerjisini de üretebilecek. Bina içerine güneş ışıklarını alabilmek ve hava sirkülasyonunu sağlamak için özel açılır-kapanır camlar yerleştiriliyor. Çatı bölümüne ise güneş ışığını içeri alabilen paneller mevcut. Salon içerisine rahatlıkla malzeme koyabilmek, tadilat ve yapı için büyük araçların girebileceği büyük bir kapı bırakıldı. Acil bir durumda çıkış yapabilmek için acil çıkış kapıları konuldu. Salon içerisinde kadın ve erkek antrenörler ile sporcuların ayrı soyunma, duş ve wc leri ve kata ait depo alanları bulunuyor. Ana salona girmek için ayrı giriş noktaları da mevcut.

 

 

ENGELLİ SPORCULARIN YETİŞTİRİLMESİ SAĞLANACAK

Kocaeli'de ilk olan kız çocuklarıyla gelen babalar ve erkek çocuklarıyla gelen anneler için özel soyunma kabin alanları bulunuyor. Ayrıca veli giriş noktasına müdüriyet konularak tüm kontroller ve idari çalışmalar yapılacak. Önümüzdeki süreçte paralimpik oyunlarına katılma düşüncesi çerçevesinde engelli sporcu yetiştirilmesi hedeflendi.

 

 

ATATÜRK VE KUPA MÜZESİ

Salonda protokol için ayrı sporcu ve veli için de ayrı girişler var. Bu girişler 4. kat olan teras bölümüne kadar mevcut. Tesisin ilk katında Olimpiyat Yıldızları kupa müzesi ve Atatürk Özel Köşesi bulunacak. 2. katta büyük bir kafeterya ve velilerin çocuklarını seyredebileceği fakat sporcuların velileri göremeyeceği kafe bölümü olacak. Bu katta ise basın mensuplarının rahat çalışabileceği bir basın odası  da konumlandırıldı.

 

 

ZUMBA, PLATES, YOGA

3. katta 3 farklı stüdyo, o kata ait lavabolar depo ve kulüp başkanlığı binası bulunmakta. 2 stüdyoda sadece velilere yönelik zumba, plates, yoga, vb. tüm çalışmalar olacak. 3. stüdyo sadece bale okullarının kullanımına açılacak. Tüm kulübün sevk ve idaresi ve tek elden yönetilmesi, tüm şubelerin sevk ve idare edilebilmesi için içerisinde toplantı bölümü, sekreterya ve protokol seremoni bölümü yer alacak.

 

 

VELİLER ÇOCUKLARINI BARKOVİZYONDAN İZLEYECEK

4. katta veliler ve tüm Kocaeli halkı için özel olarak tasarlanmış, boğaz manzaralı bir teras kafe olacak. Kata kurulacak olan barkovizyon ile terastan bale okulu ve cimnastik çalışmaları veliler tarafından takip edilecektir. Yine teras kısmında protokolün ağırlanması ve özel toplantılar için bir alan kulüp başkanlığına tahsis edildi. Salonda dış mekan olarak veli giriş bölümünde özel veli otopark alanı ve protokol girişinde ise protokol özel otopark alanı da mevcut olacak.

 

 

PROJEDE HAVUZ DA YER ALIYOR

Tesisin dış arka kısmında sporcuların atletizm antrenmanını yapabilmesi ve tüm halka açık olabilecek bir atletizm sahası tasarlandı. 2. etapta ise hem profesyonel sporcuların hem de yetişkinlerin aynı anda kullanabilecekleri bir fitness salonu ve uygun soyunma odaları yer almakta. Ayrıca projede 8x15 civarında yüzme havuzu mevcut ama şuan mevcut proje içerisinde inşa edilmeyip önümüzdeki bir tarihte inşa edilmesine karar verildi. 

 

 

TÜM ALETLER YER ALIYOR

Salon, kızlarda 4 olimpik alet, erkeklerde ise 6 olimpik alet olması sebebiyle proje içerisinde, antrenman zamanında, öğrenme aşamasında sünger havuzuna, yarışma hazırlıkları ve yarışmada ise karada aletler konumlandırılarak erkek sporcuların bir bölümde ve kadın sporcuların da ayrı bir bölümde -bir arada- tüm aletleri çalışmalarını sağlamak üzere dizayn edildi.

 

 

YÜKSEKLİK YAKLAŞIK 10 METRE

Olimpiyat ve Türkiye şampiyonası hedefi gereği trampolin ve ritmik cimnastik için salon yüksekliği yaklaşık 10 metre civarında. Aynı şekilde aerobik cimnastik adına rahat çalışılması adına 7x7 ya da 10x10 şeklinde özel podyum alanı bırakıldı. Sporcuların cimnastik balesi çalışmaları için de özel bir alan salon içerisine yerleştirildi.

 

 

KOLAY ULAŞIM

Profesyonel sporcuların ve yeni başlayan öğrencilerin bir arada çalışarak çeşitli sakatlıklara (çarpışmalarına) engel olmak için profesyonel cimnastikçiler için ayrı yeni başlayan cimnastikçiler için ayrı yerler tasarlandı. Proje daha birçok yeniliğe açık olmakla birlikte geliştirebilir standartlarda inşa edildi. Ayrıca salon Başiskele’de gerek ulaşım, gerekse de konum açısından rahat ve güvenli yerde yer alıyor.

 

Spor41 - Özel haber

 

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
05:06
06:46
13:02
16:22
18:56
20:24