Günüören’den Nicomedia Trekking geçti!
Diğer Branşlar
07 Kasım 2019 Perşembe 15:17

Günüören’den Nicomedia Trekking geçti!

Osmanlı Devleti zamanından kalma tarihi konakları ile gün yüzüne çıkan ve Bilecik turizmine kazandırılması hedeflenen Osmaneli İlçesine bağlı Günüören Köyü yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. İlimizin en aktif doğa grubu Nicomedia Trekking üyeleri de bu tarihi bölgeyi karış karış gezdi ve 700 yüz yıl öncesine giderken, köye hayran kaldı.

 

700 YILLIK BİR OSMANLI KÖYÜ

İzmit’ten turizm gezisi amacıyla Günüören Köyü’ne gelen Nicomedia Trekking grubu Osmaneli Belediyesi Turizm Rehberi Arda Gür öncülüğünde köydeki tarihi konakları gezdi. Köyün otantik yapısına, tarihi konaklarına ve tarihine hayran kalan grup adına konuşan Nicomedia Trekking Başkanı Erdal Gören “Bilecik’in bilinmeyen tarihi yerlerini görmek için buraya geldik. Gezimize Osmaneli İlçesi’ndeki İçmeler Tesisi’nden başladık ve Günüören’i de görme fırsatı bulduk” dedi.

 

 

BURASI TARİH KORİDORU OLABİLİR

Bölgenin tarih koridoru olabileceğinin altını çizen Gören “Gezimizi Şeyh Edebali ve Kınık Köyü’nde bitirdik. Dünya’nın en büyük ikinci çömleğini görmek bize de nasip oldu. Günüören Köyü 700 yıllık bir Osmanlı köyü. İzmit tarafında Cumalıkızık derler ama bu bölgedeki evlerin dokusu ve yapısı daha eski. Ne yazık ki tanıtımı yapılmamış, biz gördük ve çok da memnun kaldık. Tabi burada yıkılan binalar var bunların da restorasyonu yapıldıktan sonra burası ileride tarih koridoru haline gelebilir” ifadelerine yer verdi.

 

Bilecik'te Şeyh Edebali Türbesi yakınlarında yer alan ve hakkındaki çeşitli rivayetlerle yıllardır gizemini koruyan Zincirli Kaya ziyaret edildi.  

 

GÜZERGAHTAKİ SUFİ YOLU’NDAN GEÇİLDİ

Romalılar dönemine kadar uzanan bir yığın tarihi eserin olduğu bölgeyi karış karış gezen İzmitli grup, bol bol fotoğraf çektirmeyi ihmal etmezken, çömlek yapımını da tecrübe etti.  Yol güzergahları üzerinde Sufi Yolu (Günüören’den Osmaneli’ye giden 6 kilometrelik eski bir yol) olduğu için de bu anlamda çok önemli bir köy olan Günü’deki evlerin restorasyonu gerçekleşecek. Valilik bölgeye ağaç temini yapacak ve bölge görsel anlamda da değer kazanacak.

 

 

OSMANELİ BELEDİYESİ ÇALIŞIYOR

Kurtuluş Savaşı ve öncesinde en fazla şehidin olduğu köylerden Günüören, Ortaasya’dan gelen Türkler tarafından kuruldu. Türkler, Roma döneminden kalma tarihi yapılara hasar vermediği gibi, sahip de çıktı. Cumalıkızık ve Şirince gibi Günüören de tarihi anlamda çok kıymetli bir köy. Bölge halkı, Türk köyü olan Günüören’e duyarlı olunacağına ve sahip çıkacağına inanıyor. Osmaneli Belediyesi de köyün restorasyonu için sivil toplum örgütlerine ve vatandaşa “Bize ahşap ve kiremit temin etsinler gerisine karışmasınlar” diyor.

 

Spor41

 

En büyüğü Çin’de olan, Dünya’nın en büyük ikinci çömleğini gören Erdal Gören, unutamayacakları bir günü geride bıraktıklarını ifade etti.

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
05:59
07:39
13:25
16:25
18:50
20:19