Kayhan Çubuklu: Benden önce Ahmet Şahin TFF'ye gitmiş!
Gölcükspor
20 Mayıs 2019 Pazartesi 14:10

Kayhan Çubuklu: Benden önce Ahmet Şahin TFF'ye gitmiş!

Gölcükspor Eski Teknik Direktörü Kayhan Çubuklu basın mensupları ile bir araya geldi. Çubuklu, Gölcükspor’daki süreci detaylı bir şekilde anlatırken kelimenin tam anlamı ile bombaladı. Alacakları için TFF’ye başvurduğu için Gölcükspor Kulüp Başkanı Ahmet Şahin tarafından günah keçisi ilan edildiğini belirten Çubuklu “Kendisi (Başkan Ahmet Şahin) 700 bin lira alacağı için Gölcükspor’un gelirlerine temlik koydu. Bana diyene bakın” dedi.   

 

GELECEĞİN TAKIMINI KURACAĞIZ DEDİLER

Çubuklu, görevde kaldığı süreci şu olay sözlerle aktardı: Gölcükspor’da geçirdiğim 45-46 maçlık süreci anlatmak için sizleri davet ettim. Katılımınız için teşekkür ediyorum. Yanılmıyorsam geçtiğimiz sezonun 11 ya da 12. haftasında, bir telefonla Gölcükspor ile görüşmeye davet ettiler. Görüşmemizde bana ilk söylenen borçlarının çok olduğu, sıkıntı yaşadıklarını ancak geleceğin takımını kurma konusunda yapmak istedikleriydi. Bana da cazip geldi ve ekibime aylık 12 bin lira maaş ile göreve başladım.

 

BAŞKAN BENİ İSTEMEMİŞ

Sonradan öğrendiğim bir şey şuydu. Başkan Ahmet Şahin benim ile anlaşmak istememiş. İzmit’ten amatör kümede çalışmış bir hoca ile anlaşmış. Bunu şunu için söyledim. İzmir’den kaleci antrenörü Varol hoca ile anlaştığımızda, kendisine de benden 2 gün önce teklif gitmiş. Neyse… Sonrasında takımla tanışmaya gittim. Karşımda 28-29 tane mutsuz ve umutsuz bir futbolcu grubu vardı. Bazı oyuncularla çalışmayacağımı belli edip çok kısa zamanda kadroyu düşürdüm.

 

23-24 FUTBOLCU İLE YOLUMUZA DEVAM ETTİK

Sefa, Yolcu, Emir ve adı aklıma gelmiyor bir Trabzonlu oyuncu ile yolları ayırdık. Ardından Cihan ile anlaşmamızı noktaladık. Yunus Özdemir’i Bandırmaspor’a 50 bin liraya gönderdik. Bahattin Saral’ı askerlik işi nedeni ile İstanbulspor’a verdik. Lige başladık… Kadrodan 7 oyuncu çıkınca birkaç bölgeye ihtiyaç doğdu. İbrahim Demirer’i Orhangazi’den aldık. Emre Kart’tan da fazla faydalanamadık. Fethiye’den kaleci Hüseyin, alt yapıdan da Ferhat ve Mirza’yı A takıma alarak 23-24 futbolcu ile yolumuza devam ettik.

 

 

 

ŞARTLAR HİÇ İYİ DEĞİLDİ

Kulübün ekonomik ve antrenman şartları çok geçersizdi. Buralarda doğru düzgün antrenman yapamadık. Ama geçen sezon, şampiyon olan Darıca’yı Darıca’da, Ankara Demir’i Ankara’da yendik. Oyun anlamında iyi bir seviyeye geldik. Dediğim gibi, ekonomik olarak hiç iyi durumda değildik. Darıca’ya deplasmana gideceğiz. Bize “İzmit’te kalalım mı, otel parası vermeyiz, köprüden geçer Darıca’ya öyle gideriz” dediler. Bu şekilde deplasman yaptık.

 

KIRIKHAN’I YENDİK, PRİMLER KESİLDİ

Geçen sezon canımı çok sıkan olan Kırıkhan maçıydı. Bu maç öncesinde Ahmet Başkan, Kırıkhan’ın kümede kalacağını, düşmeyeceğini söyledi, uçak biletleri de alınmadı. Karayolu ile Hatay’a gittik ve 72 saatin 38 saati yolda geçti. Yolda aracımız bozuldu. Baya bir sıkıntı çektik. Kırıkhan’ı yendikten sonra iddiamız da kalmadı ve primler kesildi.

 

YİNE ANLAŞMAK İSTEDİLER

Ertesi yıl da bizim ile anlaşmak istediler. Ben de “Tabi, önümüzdeki sezon ne yapabiliriz?” dedim. Bize “Kavaklı’daki sahanın zeminini değiştireceğiz. 75 bin lira maliyeti var. Bir de İhsaniye’ye tesisler yapacağız” dediler. İdarecimiz Ömer Şekerci benim de fikrimi alarak güzel bir proje çizdi.  

 

 

PEŞİN MAAŞA ANLAŞTIK

Ahmet Başkan’ın üzerine basa basa söylediği bir konu vardı. “Paramız yok. Geçen sezon ve bu sezon çok prim verdik. Bu sezon prim ödemezsem oyunculara ödeme konusunda hiç sıkıntım olmaz” dedi. Ben de “Tamam, ne kadar bütçe varsa ona göre hareket ederiz” dedim. Ben ve ekibim için 14 bin lira teklif ettiler. Ben “Bu sezon siz benim ile çalışmak istiyorsunuz” diyerek 20 bin lira teklif ettim ve bir şart sundum. “Prim yok. O yüzden peşin maaş ile çalışırız” dedim ve anlaştık. Çünkü il dışından ekip arkadaşlarımız gelecekti. Onların da sorumlulukları vardı.

 

SEDAT’TAN 30, BERKE’DEN 350 BİN LİRA KAZANDILAR

Yeni sezon için kaleciler Sercan ve Tümay ile yolları ayırdık. Aydın futbolu bıraktı, Furkan Hacettepe’ye, Ömer Faruk Boz Bandırma’ya, Sedat Cengiz Erzincan’a, Berke Tire’ye, Murat Can Adliye’ye, Ahmet Kutluer Darıca’ya, Ahmet Özer Diyarbakır’a, Cenk Cengiz Elazığ Belediye’ye, Furkan Saki İstanbulspor’a, Oktay Balcı kiralık geldiği Pendik’e gitti, Devrim de bizden ayrıldı. Kulüp Sedat’tan 30, Berke’den de 350 bin lira kazandı.

 

TOPLAM 48 GOL ATAN OYUNCULAR YOKTU

Geçen sezondan 23 gol atan Berke, 15 gol atan Sedat ve 10 gol atan Oktay, yani toplam 48 gol atan futbolcularımız gitti. Kısacası bu sezon attığımız golün iki katını atan oyuncular elimizde değildi. Yeni sezon başında 15 oyuncudan yoksunduk. İçlerinden özellikle, ben gelene kadar hiç oynamayan Oktay Balcı’nın Pendik’ten alınmasını istedim. –Alacağız, alacağız- dediler ama bir türlü Oktay’ı renklerimize katamadık.

 

 

TRANSFERLERİMİZ

Bu sezonun başında Orhangazi’den Kadir Gezer’i aldık. Maliyeti 80-90 bin liraydı. Bildiğim kadarı ile yüzde 40’ını daha alamamış. Onun dışında alt yapıdan Ali Mert diye bir oyuncu aldık. Çok iyi bir oyuncuydu ancak Halide Edip maçında çapraz bağları koptu. BAL takımlarından Beylerbeyi’nden Barış’ı, Bursa Yıldırım’dan İsmail’i aldık. Bu iki oyuncu için bir miktar yetiştirme bedeli ödediler.

 

KALECİ OKAN TESİSLERİN HALİNE GÖRÜNCE KAÇTI

İstanbul amatör kümeden Yusuf’u aldık. Onun da antrenmanda çapraz bağları koptu. Yusuf’un ameliyatı için 4.500 lira istediler. Kocaelispor’un doktoru Cumhur hocamız Yusuf’un ameliyatını ücretsiz yaptı. Kendisine teşekkür ederiz. Deneyimli kaleci Okan’ı Karacabey’den transfer ettik. Fakat Okan birinci kampa gelip tesislerin halini görünce ikinci kampa katılmadı. Eşim de tesisi gördü. Midesi bulandı. Eve geldiğimde direk beni banyoya atıyordu. 

 

ALİ İLE ÖMER’İN GENÇ MİLLİLİK SAYISI 25’İN ÜZERİNDE

Halide Edip’ten Uğur Erk’i aldık. Uğur iyi bir futbolcu ve iyi bir insan. Amatörden Kartal’dan Rıdvan’ı aldık. Hazır değildi. Kasımpaşa’dan Ali’yi Kemal Özdeş tavsiye etti. 2000 doğumlu. Maliyetsiz bize geldi. Eskişehir’den Ömer geldi. Ali ile Ömer’in genç millilik sayısı 25’in üzerindedir. Kırıkhan’dan kaleci Mustafa, Darıca’dan Emre Alan ve santrafor Oğuzhan’ı aldık. Emre de iyi oyuncu. Ancak şu var. Zaten orta sahada 8 oyuncu var. Bunların 3’ü oynayacaktı. Bingöl’den Sercan’ı aldık. O da Diyarbakır maçında rakibe tükürdü ve 5 maç ceza aldı.

 

 

FUTBOLCULAR ARALARINDA PARA TOPLADI

Transferlere baktığımızda yüksek miktarda para verdiğimiz bir tane bile oyuncu yok. Sadece Onur takımda iyi para alan oyunculardan. İyi ki de aramıza katılmış. Sezon başında hazırlık maçlarını iyi geçirdik. Burada gördüğüm 1-2 sahne vardı. Bazı arkadaşlarımızın kramponları yırtıktı. Maalesef bu kramponları banta sararak hazırlık maçlarını oynadılar. Hatta Kulüp Müdürü İshak Bey ile konuşurken, Erdem içeri girdi ve “İshak abi, İlyas ile beraber organize olup aramızda para topladık, arkadaşlarımıza krampon alalım” dediler. Sağ olsunlar futbolcular para vererek arkadaşlarına futbol ayakkabısı aldı.

 

İYİ OYUN SKORA YANSIMADI

Sezonun ilk maçında Diyarbakır’a 2-1 kaybettik. Son 15 dakikasında 10 kişi oynadığımız karşılaşmada bana göre çok iyi bir mücadele ortaya koyduk. Ardından Bayburt ile oynadık. Bu sezonun en iyi oyunuydu. Uzatmada yediğimiz golle 1-0 mağlup olduk. Maçın ardından 5 tane Bayburtlu futbolcu kulübeye geldi ve “Hocam çok iyi takımınız var” dedi. Çok mutlu oldum.

 

PRİM KONUSU

Sonraki maçımız İhsaniye Stadı’nda Çorum’laydı. Takımın maç ısınması bitti, Ahmet Şahin yanıma gelerek “Hocam prim açıklayayım mı?” dedi. Ben de “Ne primi. Hani prim yoktu. Madem prim vereceksiniz, futbolcuların içerideki maç başlarından ikisini garanti olarak verin” dedim. Futbolcular bana sitem etti “Bizim primimize neden karıştın” dedi. Hal bu ki ben maç başlarının ödenmesi için formül ürettim. Bu maçı uzatmada penaltıdan attığımız golle kazandık.

 

 

HABERİM YOKTU

Sezonun ikinci yarısı öncesinde kamptan döndük. Oyuncularla başkan toplantı yapmışlar ve 3 maçlık paket prime anlaşmışlar. Ancak bundan benim haberim yoktu. İkinci yarının dördüncü maçı için Çorum’a gideceğiz. Cuma antrenmanımızı yaptık. Otobüse bindik. İkindi namazı okunacak. Bolu’daki AVM’ye geldik. İdarecimiz Murat Bey “Hocam ikindiyi kılalım” dedi. “Tabi” dedim. Otobüste beklerden oyuncular geldi “Hocam prim yatmış ama yarım yatmış” dediler. Ben de “İyi bari. Yarım marım İdare edin” dedim.

 

PARA YATMASA…

Futbolcular “Alışveriş yapacağız” dediler. Aradan baya zaman geçti. Futbolculara “Nerede kaldınız” dedim. Birisi yanaştı. “Hocam, 3 arkadaşımıza maç ayakkabısı aldık” dedi. Çorum’a maça gidiyoruz. Olaya bak.  O yarım prim yatmasa Çorum’a ayakkabısız gideceğiz. Diyelim o prim yatmadı, bu adam sahada neyle oynayacaktı? O maçta iki kere kalemize geldiler. Birisinde top direğe çarpıp gol oldu ve 1-0 kaybettik. Ardından çok gol kaçırdığımız Karacabey maçını 2 kötü gol yiyerek kaybettik.

 

HİÇ BİR ANLAŞMAYA GÜVENMEM

İki buçuk aydır maaşlarımız ödenmiyordu. Kulüp müdürüne durumu anlattım. Para benim için prestij. Bana günü gününde paramı ödersen ben işime bakarım. Bana yalan söylenmesin. “Ödeyemeyeceğim” de anlaşırım. Şunu da belirteyim. 1981-82’den beri futbolda anlaşma yaparak para kazanırım. Ama hiçbir zaman anlaşmaya güvenerek hareket etmem. Her zaman yanımda yöremde birikimim vardır.     

 

 

BEN BİNGOSPOR İLE ANLAŞMADIM Kİ

Devre arası oldu, konuyu idarecilere tekrar anlattım “Hocam Bingo’dan para gelmedi” dediler. Aradan bir hafta geçti. Yine “Hocam Bingo’dan para bekliyoruz. Hala gelmedi” dediler. Ben de “Ben Bingospor ile anlaşmadım ki, Gölcükspor ile anlaştım” dedi. Adliyespor maçı öncesi “Paramı alamazsam deplasmana gitmiyorum” dedim. Cuma oldu idarecilere durumu sordum. Geri dönüş olmadı. Ben de “Deplasmana giderim, gelirim. Pazartesi günü para ödeseniz de çalışamam” dedim. Başkan da “İyi o zaman” dedi. Ben de “İyi tamam o zaman” dedim.

 

BAŞKAN TELEFONA ÇIKMADI

Gölcükspor’dan ayrılırken mukavelemde 2 ay daha maaşım vardı. Yani toplamda 4 aylık maaşım söz konusuydu. İdarecilere “Ne yapacağız” dedim. Bana “Hocam sana mayıs ve hazirana 2 senet verelim” dediler. İtiraz ettim, nisan ve mayısa senetleri çektiler. Senedin günü geçti. Kulüp müdürünü aradım. “Para gelirse ödeyeceğiz” denildi. Asbaşkanı aradım. “Valla hocam ödeyemeyiz” dedi. “Teşekkür ederim” dedim. Başkanı aradım, telefona çıkmadı.

 

NEDEN İCRAYA VEREYİM Kİ?

Şimdi ben bunca olaydan sonra bir insan olarak ne yapmam lazım? Hakkımı TFF’de aramam lazım değil mi? Ki böyle bir hakkım da var. Benle ilgili yapılan açıklamada “Kulübü icraya verdi” denildi. TFF kulübe icra yollamaz ki. Yabancı hoca ya da topçu değiliz ki biz. Bir de ben Gölcükspor’u neden icraya vereyim ki.

 

 

BENDEN ÖNCE BAŞKAN ŞAHİN TFF’YE GİTMİŞ!

Alacağım için TFF’ye başvurduğumda, avukatım benden önce birinci sırada Ahmet Şahin’i gördü. Şahin, ya 500 ya da 700 bin lira alacağı için Gölcükspor’un alacaklarına bloke koymuş. Yeni sezon başlayınca gelecek olan toplu parayı Ahmet Şahin alacak, ondan sonra sıramızı bekleyeceğiz. Şimdi kulübü ben mi icraya vermiş oluyorum, başkan mı? Bir kulüp başkanı, kulübü neden icraya verir ki?

 

BEN O GEMİNİN KAPTANIYDIM

Hakkımda “Gemiyi önce fareler terk eder” diye bir açıklama oldu. Bunu Ahmet Şahin isimli vatandaş söyleyebilir ama Gölcükspor makamındaki kişiye bunu yakıştıramadım. Ben o geminin kaptanıydım. Gölcükspor’un 30 yıllık sürecindeki yenemediği Darıca’yı, Diyarbakır’ı, şampiyon olan takımı ben yendim. Gölcükspor’un en başarılı teknik adamlarından birisiyim. Bu bütçe ile çok fazla iş yaptık. Ben kalsaydım bu takım bu kadar sıkıntı yaşamazdı.

 

BANA “LAHMACUN” DEDİ YA!

Oyunculara yakın olmak, paylaşımda bulunmak için haftanın 2-3 günü tesiste kaldım. Oyuncular izin günlerinde ceplerinde para olmadığı için evlerine gidemediler. Bunu bir idareciye söyledim. Bana ne dedi biliyor musunuz “Olsun hocam. Biz onlara lahmacun ısmarlayacağız” Biz adamlara “Eve gidemiyorlar” diyoruz, bize “Lahmacun” diyorlar. Gidecekleri yerler de basit paralara, yakın yerlere gidilebilecek yerler. Takım olmak anlamında, oyuncu üzerindeki kulübün itibar anlamında bunlar önemli şeyler. Ahmet Şahin ve onun gibi idareciler benim ile aynı karede yer alacak kişiler değil. İnşallah hayatım boyunca da bir daha karşıma çıkmaz.

 

ASIL PROFESYONEL ONLAR

Gölcükspor’dan ayrıldığıma çok üzüldüm. Çünkü emek verdiğim, proje üretebileceğim bir takım vardı. Yoksa profesyonellikte tabii ki ayrılıklar olacaktır. Çok iyi bir aşçımız vardı. Malzemeci değişiminden sonra çok iyi bir malzemecimiz oldu. Bu takım aynı malzemeleri 3. yıldır giydi. Malzemeciyi tebrik ederim. Ekonomik olarak da doğru ama bir profesyonel takımda aynı malzemelerin 3 yıl giyilmesi hoş değil. Gölcükspor’a bu yakışmaz. Otobüs şoförümüz de harika biri. Gölcükspor’da yönetim kurulu profesyonel değil ama çalışanlar 10 numara profesyoneller.

 

BU TÜR İNSANLARA LAYIK DEĞİL

Benden 3 yıllık sözleşme yapmak istediler, ben 1 yıllık olsun istedim. 3 yıl olsaydı, Gölcükspor 2 yıl daha bana borçlu kalacaktı. Gölcükspor’da bazı şeyleri değiştirmeye çalıştık. Bu seneki prensibimiz gençleri sahaya sürüp, onlardan verip alıp şampiyonluğa oynayan bir takım kurmaktı. Soyunma odamızda her maç 150-200 liralık masrafımız oldu. Hatta bazı rakip takım futbolcuları bu durumdan ötürü bizi kutlamıştır. Kocaeli’deyiz. Bu sene Gebze, Körfez, Darıca düştü. Doğru insanlar işin içinde olmadığı için bunlar gerçekleşti. Bazı şeyleri değiştirmek kolay. Zor olan baştaki kafaları değiştirmek. Şu bir gerçek ki, Gölcükspor camiası bu tür insanlara layık değil.

 

Spor41

DİĞER HABERLER

Ömer Faruk Uzuner: Bizlere inanın!

Gölcükspor Sportif Direktörü Ömer Faruk Uzuner, Bayrampaşaspor karşısında aslanlar gibi mücadele ettiklerini belirtti ve şu ifadelere yer verdi: Bayrampaşa karşısında çok zor bir deplasmana çıktığımızı biliyorduk ve ona göre hazırlıklarımızı tamamlamıştık. 10. dakikadan itibaren oyunun kontrolünü elimizi alıp rakip kalede tehlikeli pozisyonlar bulduk fakat bir türlü öne geçemedik. İlk yarı sonunda soyunma odasına 3-4 farkla girebilirdik ama olmadı.

Gölcükspor, Bayrampaşa’da affettirecek!

3.Lig 3. Grup’ta sezonun ilk haftasını 2-0’lık Altındağ Belediyespor’a mağlubiyeti kapatan Gölcükspor’da moraller çok iyi değil. Sahasında, hem de kötü futbol ve mücadelenin ardından alınan yenilgi can sıkarken, Kırmızı Siyahlılar, Bayrampaşaspor karşısında aynı hataları yapmak istemiyor. Teknik Direktör Taner Gülleri futbolculara izin vermezken, İstanbul Bayrampaşaspor deplasmanından galibiyet ile dönmenin planlarını yapıyor.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
04:50
06:32
13:07
16:38
19:19
20:49

SÜPER LİG PUAN DURUMU