Acemice kurgulanmış bir senaryo!
Kocaelispor
16 Ağustos 2019 Cuma 21:27

Acemice kurgulanmış bir senaryo!

Kocaelispor’un eski kaptanları Hamza Mutlu, Murat Başak ve Kadir Öge ile Kartepe kampında yollar ayrılmış, bu şok olaya kimse bir anlam verememişti. Yaşananları A’dan Z’ye futbolculardan dinledik. Kaptanlar “Mübarek Kurban Bayramı öncesinde biz de mideden üretilmiş bir senaryoya kurban gittik. Bu yapılan etik ve hak değil. Kocaelisporluluğumuzdan asla taviz vermeden ekmeğimize bakmaya devam edeceğiz. Şu unutulmasın ki Kocaelispor kalıcı, kişiler geçicidir” dediler.

 

İHTİYAÇ MI VEFA MI DİYE SORDUM “İHTİYAÇ” DENİLDİ

İlk sözü Hamza Mutlu aldı. Hamza baştan sona yaşanan tüm olayı şu şekilde aktardı:  İlk görüşmemiz Bekir Halefler’in halı sahasında oldu. Yöneticilerden Bekir Halefler ile birlikte Mehmet Cezayir, Murat Barış ve bir yönetici görüşmede bulundu. En başta kendilerine “ Benimle vefa için mi yoksa ihtiyaç olduğu için mi görüşüyorsunuz? Eğer vefa ise hiç konuşmayacağım. Çünkü bu takımın vefaya, duygusallığa ihtiyacı yok. Bu sene çıkamazsak hepimizi topa tutarlar. Ben olayım ya da olmayayım, sakın anlaşmayı vefaya getirmeyin” dedim.

 

HALDEN ANLAYAN İNSANLARIZ

Murat abi (Barış) “Hamza. İhtiyacımız var” dedi ve bir teklif sundular. Ben de “Nazikçe teşekkür ediyorlar” diye düşündüm, hepsi ile sarıldım, helalleştim. Onlar “Helalleşme yok. Yarın biz seni arayacağız” dediler. Ertesi gün aradılar, yine oturduk ve bu kez anlaştık. Kampa başladığımız hafta içinde sözleşmeler yapılacak, ödemeler yapılacaktı. Herkesin halinden anlıyoruz. Ülkenin ekonomik durumu belli. Yönetim de bir sürü şeyle uğraşıyor. Tabii ki ödeme yapılamayabilir.

 

ARADA EN KÜÇÜK BİR SIKINTI YOKTU

Ama sen iyi niyet gösterip o hafta sözleşmeleri getirsen bak o zaman sözleşmelere imza atıyor muyuz, atmıyor muyuz? Neyse… Kamp devam etti. Kampta en küçük bir sıkıntımız yoktu. Yöneticilerle otelde görüşüldü, söz verildi ama yine somut bir gelişme olmadı. Sonra birçok futbolcu arkadaşımız “Abi, bizi transfer açılana kadar tutuyorlar mıdır? Sonrasında gönderilirsek çok zor durumda kalırız” dedi. Yönetim bu niyette tabii ki değildir ancak çocuklarla konuştuğumda bunun muhabbeti de oldu.

 

BİZE HAK VERDİLER, AMA?

Biz de yönetime “Abi gelin konuşalım” dedik. Bahadır Taşer, Murat Barış, Bekir Halefler ve İsmail Araç otele geldi. Kaptanlar olarak önce biz gittik ve dedik ki “Sözleşmemiz yok ve hazırlık maçlarında oynuyoruz. Ayağımız kırılsa ne yapacağız? Sizden hiçbir şey talep edemeyiz. Evli barklı insanlarız. Bir şey varsa şimdiden söyleyin, ekmeğimize bakalım.” Yöneticilerden İsmail abi (Araç) “Çocuklar biz sizi gayet iyi anladık. Haklısınız. Çarşambaya kadar bu işi bitiririz” dedi. Çarşamba geldi ama yine bir gelişme olmadı.

 

“PARA KONUŞMAK İSTEMİYORUZ” DEDİK

İzinden geldik, antrenmanlara başladık. Yeni arkadaşlarımız da başladı. Ancak çocuklar devamlı “Ne olacak?” diye soruyordu. Bahadır Taşer’i aradık “Abi, çocuklara bir şeyler deyin, rahatlatın” dedik. Cumartesi günü Bekir Halefler geldi, anlatı. Biz de “Abi, sıkıntılar bundan ibaret. Bir belirsizlik var. Biz artık para konuşmak istemiyor, bayramdan sonra ligi düşünmek istiyoruz” dedik. Bekir Halefler “Salı yüzde 90 ama Çarşamba yüzde yüz ödemeler yapılacak” dedi.

 

CUMA GÜNÜ HEPİMİZ İMZA ATACAKTIK

Futbolculara dedim ki “Arkadaşlar, Bekir abi kulübün 1. Başkanvekilidir. Sözü senettir.” Hatta Bekir Halefler’e kaptan olarak “Siz Salı ya da Çarşamba dediniz. Biraz daha eliniz rahatlasın diye Cuma günü de ödemeyi yapabilirseniz yaparsınız. Hepimiz imzalarımızı atarız” dedim. Bekir Halefler “Yok yok, Salı ya da Çarşamba veririz” dese de ben “Bir şey olmaz abi, 3 gün daha beklerler. Siz de zorda kalmayın. Dünya hali, belki bir sıkıntı çıkabilir” dedim. Bekir Halefler de “İyi tamam o zaman” dedi.

 

ONLARA GÜVENMESEK MAÇLARA NEDEN ÇIKALIM?

Şunu da ekleyeyim, Bekir Halefler daha da net konuştu ve “Salı ya da Çarşamba ödeme olmazsa görevi bırakırım” dedi. Ardından Başak sözleşmelerle ilgili olarak “Bekir abi, şimdiye kadar bekledik. Bayrama kadar da ödemeyi yapacakmışsınız zaten. Hep birlikte Cuma günü sözleşmeleri de imzalarız” dedi. Bu konu da şundan çıktı. Bekir Halefler “Eğer –Sakatlanırız- diye korkuyorsanız, isterseniz sözleşmeleri imzalayın” demesi üzerine bu Başak bu yorumu yaptı. Zaten endişemiz olsa ne antrenmana çıkardık, ne de bir hafta boyunca günde 3 antrenman yapıp Beşiktaş’ın, Samsun’un karşısına çıkardık.

 

ACELEN VARSA NEDEN KAMPA GELDİN?

Bu toplantıdan sadece 1 gün sonraydı. Aradılar, beni çağırdılar. Görüşme öncesi kapıdan girerken “Diğerlerini de çağırır mısın?” dediler. Oturduk. Elimize sözleşmeleri verdiler. Sözleşmeyi okurken sözleşmede peşinat tarihi yazmıyordu, sıkıntı yapmadık. Bekir abi sıkılgan bir şekilde “Benim gitmem lazım, çocuklara şuraya bırakacağım. Acelem var” dedi. Kısacası hiç rahat değildi ve ayağa da kalktı. Ben bir ara bozuldum ama bir şey demedim. Madem işin vardı neden geldin, seni biz mi çağırdık? Sen sonuçta başkanvekilisin. Biz de alt yapı oyuncusu değiliz, 32-33 yaşında adamız. Neden 1 gün önce konuşmamıza, her şeye tamam dememize rağmen 1 gün sonra gelip sözleşmeleri getirdin?

 

HANİ TARTIŞMIŞIZ YA!

Başak ve Kadir’e “Maddelere takılı kalmayın” dedim. Hatta Kadir de sözleşmeyi okurken Bekir abiye şakayla takıldı. Yani görüşme çok olumlu geçiyordu. Hani tartışmışız ya… Sonra Başak “Bekir abi, dün bunları konuştuk zaten” deyince ben de “Evet abi, sözleşmeleri cuma günü hep birlikte imzalarız” dedik. En ufak bir gerilim, tartışma olmadı. Bekir abi zaten ayaktaydı “Yeniler de imzayı attı” deyince Başak da “Abi, onlar haklı olarak maça çıkmadı, ama biz 2 maç oynadık. Cuma günü imzalayacağız, sıkıntı yok.” dedi.

 

“NASIL YANİ” DEDİM

Geçtiğimiz Pazar günü tedavi için aşağıya indim. Arayanlar oldu. “Ne oldu Hamza gönderilmişsiniz” denildi. “Nasıl yani” dedim. Sonra sosyal medyadan öğrendim. Arada güven sorunu varmış. Neyin güveninden bahsediyorlar. Nasıl bir risk aldığımızı az önce anlattım. Madem göndereceksin. İnsan arar “Kardeşim bundan dolayı senin ile yolları ayırdık” der. Neticesinde ömrümüzün sonuna kadar Kocaelispor’da oynama durumumuz yok ki. Çağır, oturalım, bir birimizi dinleyelim. Nerede ne sorun var karşılıklı anlatılsın. Ya da en baştan anlaşmayın, “İstemiyoruz” deyin olsun bitsin. Senin kararındır, özgürsün.

 

BAŞKA BİR BABAYİĞİT VAR MI?

Paracıymışız. Transfer yasağı ile ilgili benim de alacağım vardı. Alacağımın 4’te 1’inden az paraya anlaştım. Ama anaparalarını alanlar kahraman ilan edildi. Ben anaparamın bile neredeyse yarısına imza attım. 900 küsür bin liradan aldığım para 188 bin liraydı. Alacaklılar içinden 700 bin lirasını silecek bir babayiğit var mı? Bir kişi çıkıp bir şey demedi. Üzerine çıkıp “Paracı” diyorlar.

 

BU YAPILAN HAK DEĞİL, BU ŞEKİLDE OLMAZ

Paracı olsak ilk başta derdim ki “Alacaklarımı verirsiniz kampa öyle gelirim” Bizi bağlayan bir sözleşme yok sonuçta. Biz öyle mi yaptık. Geldik, takımdaşlık yaptık, antrenmana çıktık. Hazırlık maçlarında sakatlanma riskini göze alarak oynadık. 7. gün Beşiktaş maçına çıktık. Her yerimiz paramparça. Ki ilk yarı kaymaları iyi yaptık, idare ettik. Kondisyon yok millette, ikinci yarı takım dağıldı. Kısacası böyle bir şey hak edecek bir şey yapsak eyvallah, ama ortada bir şey yokken, üretilen senaryolara inanılıp alınan bu karar hak değil.

 

DÜNYA’NIN HİÇ BİR YERİNDE ÖRNEĞİ YOK

Bu şekilde bir futbolcu göndermek Dünya’nın neresinde görülmüş, duyulmuş. Dahası Kocaelispor markası altında görev yapan bir yönetim ya da yönetimden 2-3 kişi, futbolcusunu bu şekilde mi göndermeliydi? Açıklamada “Karşılıklı anlaşılarak” denilmiş. İyi de karşılıklı olması için benim de alınan karardan haberim olması gerekmiyor mu? Kararın alelacele alındığı, kurgu dolu olduğu, 1-2 kişinin isteğine göre hareket edilerek verildiği çok açık. Kimse masumu oynamasın.

 

BİZİM İÇİN DEDİKODU YAPMASINLAR YETER

Olayı büyütmek, insanların kafasını karıştırmak, haklılık edebiyatı yapmak istemiyorum. Futbolda ayrılıklar olur, ama bizim ile ilgili alınan kararın ne zamanlaması, ne de tavrı doğru. Ayrılık gerekçesi de yok. Evet, gönderilme tarzı de hoş olmadı. Kaç yıl bu kulübün formasını giymişiz. Hadi ona da eyvallah. Benim istediğim, sağda solda dedikodu çıkarıp yok “Paracı” yok “Bize güvenmiyor” demesinler.

 

HER HAFTA 15 FUTBOLCU KAHVALTI EDİYORUZ

5 yıldır forma giymiş tüm futbolcular hayatta. Bir tanesi desin ki “Hamza ya da kaptanlar ortak menfaatlerde adam kayırdı” Her hafta 10-15 futbolcu bir arada kahvaltı yapıyoruz. Bunun adı gruplaşma ise kabul. İnsanlar yazılanların, anlatılanların doğru olmadığını bilmeli. Mübarek Kurban Bayramı’nda mideden üretilen bir senaryonun kurbanı olduk.

 

Spor41

DİĞER HABERLER

Ş_M_ İ_ _ N_ _ K…. yükleniyor! “0-1”

Bu sezon rekor üzerine rekor kıran Kocaelispor en yakın rakibi Fethiyespor karşısında da Burak Süleyman’ın golü ile kazandı. Deplasmanda alınan müthiş galibiyetin ardından maçı izleyen 500 kadar Kocaelispor taraftarı fenomen haline gelen “Şampiyonluk Gelsin Bu Sene Kutlayalım Fethiye’de” tezahüratı ile Fethiye’yi inletti. Üst üste 9 galibiyetle tarihinin en uzun galibiyet serisine ulaşan Yeşil Siyahlılar, Fethiyespor’a da sahasındaki ilk yenilgisini tattırdı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
06:28
08:13
13:22
15:53
18:09
19:43