Aydın Günaydın: Sorunu kendimizde de aramalıyız!
Kocaelispor
21 Mayıs 2020 Perşembe 14:50

Aydın Günaydın: Sorunu kendimizde de aramalıyız!

Kocaelispor Alt Yapı Koordinatörü Aydın Günaydın, Bursaspor Kulübü’nün 16 yaşındaki futbolcu Yiğit Şengil’in “Bir hayalim var” deyip Beşiktaş logosunu göstermesi sonrası kulüpten gönderilmesi ile ilgili konuştu. Günaydın “Kulüp, futbolcuya bu cezayı vereceğine, acaba ben neden bu çocuğa aidiyet duygusu veremedim” diye düşünmeli, eksileri kendisinde aramalıydı” dedi.

 

DEMEK Kİ SENDE DE EKSİK BİR ŞEY VAR

Bursaspor’un 16 yaşındaki futbolcu Yiğit Şengil’in kazanılmasını tercih etmek yerine kaybedilmesi yolunu çizdiğini belirten Kocaelispor Alt Yapı Koordinatörü Aydın Günaydın Spor41’e şu açıklamaları yaptı: Her insanın bir hayalinin olabileceği gibi, çocukların da hayalleri vardır. Hayallere ulaşma isteği hedeflerin gerçekleşmesi için itici bir manevi güçtür. Sağlıklı alt yapılardan yetişen çocukların hayali kendi A takımlarında oynamaktır. Ancak bir çocuk, bu hayalini açıklaması nedeni ile gönderildi. Burada çocuktan ziyade kulübe bir şeyler sormalısın. Sen çocuğa bu aidiyeti tam olarak geçirememişsin. Demek ki sende eksik bir şey var.

 

 

HER İDARECİNİN BİR ANTRENÖRÜ OLMAMALI!

Aslına bakıldığında bu durum kulüp için bir kazançtır. Bu çocuk sana eksikliğini göstermiş. Buradan kendine pay çıkarmak zorundasın. Hatta bahsi geçen kulüpten İstanbul takımlarına hatta Avrupa’ya giden futbolcuların olduğu bilinse de kulübün tercih ettiği gönderilme yöntemi doğru olmamıştır. Alt yapı sistemli bir duruş ile yönetilmeli, her idarecisinin bir antrenörü olmamalıdır. Futbolcular çok zekidir. Kimsenin kimseyi sallamadığı, adalet duygusunun gelişmediği ortamlarda futbolcuya aidiyet duygusunu vermen daha da zorlaşır.

 

BİZİM BAŞIMIZA GELSE…

Evet, herkesin tuttuğu bir takım vardır. Galatasaray’ı da tut, Beşiktaş’ı tut, Fenerbahçe’yi de tut. Biz de bunları yaşadık. Özellikle futbol okulumuzdaki çocuklarımıza Kocaelispor’un Beşiktaş’a ve Galatasaray’a 5 attığını, Fenerbahçe’ye sahayı dar ettiğini, kazanılan Türkiye kupalarını anlatıyoruz. Yaşanan bu durum Kocaelispor’da olsa bunu bir kazanç olarak görürüz ve önce kendimize bakıp “Nerede hata yaptık?” der eksiyi kendimizde ararız. Ancak bu durum futbolcunun canı sıkıldığında nara atacağını ortamını da doğurmamalı.

 

 

ONLAR NEDEN GİTMEDİ?

Geçmiş dönemde Baturmanlar,  Osmanlar, Mahirler, Kamiller ve birçok efsanemiz teklifler almasına rağmen Kocaelispor’u bırakmadı. Onlar için Kocaelisporluluk öne çıktı. Tabii ki bu futbolcuları yetiştiren hocalarımızın da katkısı oldukça fazla. Sadece forma verip sırtına geçirtmek ile çocuğu Kocaelisporlu yapamazsınız. Çocuk bunu hissetmeli. Bu his için camianın duruşunu ve saygınlığını en iyi şekilde anlatmak zorundasınız.

 

 

ŞEFKATLİ YAKLAŞIM

Futbol okulumuz, 13,14 ve 15 yaş grubundaki çocuklarımız fanatik Kocaelisporlu. Diğer yaş gruplarımızda da Kocaelisporluluk bilinci oldukça iyi seviyede. Siz de takdir edersiniz ki 17-18 yaşlarında Kocaelispor’a gelmiş bir futbolcunun kimi duygularını geri kazandırmak daha alt yaştaki çocuklarınkinden biraz daha zahmetli oluyor. İdeal bakışımız şu. Olumsuzluklardan kendimize bir pay çıkarmak, şefkatli yaklaşımlarla ve iletişim gücü ile de Kocaelisporluluk duygusunu geliştirmektir.

 

Spor41

 

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
05:01
06:42
13:03
16:27
19:02
20:31