Bozuk zeminin nedeni: Olumsuz hava koşulları!
Kocaelispor
29 Ocak 2020 Çarşamba 18:32

Bozuk zeminin nedeni: Olumsuz hava koşulları!

Kocaelispor’un Cizrespor ile oynadığı maçta Kocaeli Stadı’nın zeminini görenler şaşkınlığını gizleyememiş, futbolcular ve teknik adamlar da durumdan yana dertli olduklarını ifade etmişti. Zemin ile ilgili eleştirilerin artması üzerine Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü konu hakkında açıklama yayınladı.

 

KAPSAMLI KUMLAMA İŞLEMİ

Sahada çim dokusunu kaybetmiş bölgelerin ıslahı ve sağlıklı, homojen çim dokusu elde etmek için devre arasında, yılda belli aralıklarla (senede 2‐3 defa)  yapılan tohum ile kumlama işlemleri kapsamlı olarak yapılmıştır.  Bu uygulamada çimlenmeyi hızlandırmak ve sağlıklı kök gelişimi sağlayabilmek için makineli toprak ıslahı uygulaması sonrasında tohum ekilmiş ve tohumun sağlıklı çıkabilmesi için üzeri kum ile eşit olarak kapatılmıştır.

 

TOHUMLAR PATLAMAYA BAŞLADI

Ancak mevsim şartları sebebiyle yoğun yağış, güneşli günlerin yetersizliği ve düşük sıcaklıklar tohumun çıkışını geciktirmekte ve beklenen hızda çimlenme sağlanamamaktadır.  Mevcut ekilmiş tohum ve yapılan uygulamalar mevsim koşullarının iyileşmesiyle ile çimlenerek açık olan yerler kapanmaya başlayacaktır. Bugün itibariyle tohumlar patlamaya başlamıştır.

 

HAVALAR DÜZELİRSE DAHA İYİ BİR SEVİYEYE GELECEK

Maç esnasında kumlu gözüken yerler tohum ekilip üzeri kapanan ve çimlenmeye hazır olan bölgelerdir.  Şu ana kadar yürütülmekte olan, sahaya uygulanan toprak ıslah ve tohum ekme çalışmaları, içinden geçmekte olduğumuz kış aylarındaki olumsuz hava koşullarının ortadan kalkmasıyla daha iyi bir seviyeye geleceği beklenmektedir.

 

 

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum
default photo

Yazan: Emrah OYLU

Bu yazılanlara göre İngiltere de çim yeşermemesi lazım . Her hangi İngiltere liginden bir maç izleyinde çim görün . Havaları bahane etmeyin adam gibi bakım yaptırın güneş yoksa panel getirt bu kadar basit.

0 Beğendim
0 Beğenmedim

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
04:47
06:31
13:14
16:51
19:37
21:09