Dersine iyi çalışmamışsın Galip Hoca...
Kocaelispor
16 Mayıs 2019 Perşembe 12:18

Dersine iyi çalışmamışsın Galip Hoca...

Fikret Özcan yazdı...

 

Bu sefer analizin işe yaramamış ya da iyi analiz edememişsin Galip hoca...

Çorum’da kazanmış orada maçı bitirmişsin kafanda…

İçerde “Taraftarla nasıl olsa kazanırım” deyip dersine çalışmamışsın.

Bir hafta rutin antrenmanlar yapmışsın.  

Stratejini iyi belirleyip, takımı belirlediğin stratejine göre antrene edip çalıştırmamışsın.

Cepte bir avantajın var buna göre oyun planlamamışsın, maçın başlama düdüğüyle sanki bir eksideymiş gibi oyuna başlayıp bütün takım önde baskıyla başlamak gibi yanlış bir strateji belirlemişsin Galip hoca…

Elindeki avantajı iyi kullanamamanın en güzel örneğini gösterdin tüm camiaya.

Bir oyun planın, stratejin yoktu kaos futbolunu oynattın takımına.

Cepte bir avantajla 25 bin taraftarla çıktığın sahada oyun stratejin bu olmamalıydı

 

NE Mİ OLMALIYDI ?

Oyuna sanki avantaj sende değil de rakipteymiş gibi, bütün takım kontrolsüz bir şekilde önde baskı yaparak değil, temkinli oyunu tercih edip, rakibi ikinci bölgede karşılayıp kazandığın toplarla hızlı hücumlar denemeliydin.

Bu oyunu sabırla oynamalı, gol yemeden geçirdiğin her dakika sana gol atmak zorunda olan rakibini strese sokacak ve daha çok adamla daha fazla risk alarak üzerine gelmek zorunda kalacak, sende risk alarak üzerine gelen rakibinin arkada bırakacağı boşlukları hızlı çıkışlarla avantaja çevirecektin.

Gol yemeden geçireceğin her dakika senin avantajına olacak, rakip kontrolsüz güç kullanmak zorunda kalacaktı. Stratejin bunun üzerine kurulmalıydı Galip Hoca.

Çorum’da kazandığın kadroyla sahaya çıkmalıydın.

Hamza’yı stratejik olarak 2. yarıda oyuna sürmeliydin.

Çok koşan, genç Gökdeniz’le başlamalıydın, Hamza gibi tecrübeli bir oyuncuyu da rakibin risk aldığı dakikalarda oyuna sürmeliydin.

Takımın oyuna yanlış başladı, taraftarın coşkusuna ayak uydurdu.

Bunu önceden düşünüp oyuncularına anlatmalıydın, “Taraftar coşkulu olabilir, biz önde basmayacağız, rakibi 2. bölgede karşılayıp sabırlı oyunu tercih edeceğiz, risk almadan oynayıp rakibi hataya zorlayacağız, taraftarın coşkusu bizi oyun anlayışımızdan ve disiplinimizden kesinlikle alıkoymayacak, uzaklaştırmayacak” demeliydin oyuncularına.

Bütün planlarını gol yemeden atabilmek, takımın enerjisini mümkün olduğunca 90 dakikaya yayabilmek, gol yemeden geçireceğin her dakikanın lehine olacağı üzerine yapmalıydın.

Kontrolsüz güç kullanıp, rakibin üzerine çok adamla gidip, biran önce golü bulayım, erkenden işi bitireyim düşüncesinde olup gol yeme ihtimalini ve geriye düştükten sonra takımının düşeceği durumu önceden hesap etmeliydin.

Rakibin özel oyuncuları Volkan ve ile Yakup bağıra bağıra “Ben buradayım” derken, onlara neden önlem almadın. Mert’e “Yakup’a yapış” demedin”

Maçı önceden kafanda oynamalıydın, tüm olasılıkları masaya yatırıp, rakibin sana karşı nasıl bir oyun anlayışıyla sahada olacağını önceden hesaplamalıydın.

Sağ bek Fatih’i Play-Offl’ara bir aydan fazla süre varken “Düşünmüyorum” diye açıklama yapmamalıydın. Nasıl bir adale sakatlığıymış ki bu koca yarım sezon iyileşmedi bu çocuk. Tüm sezon sağ bek oynattığın Onur’u Play-oflar da neden oynatmayı düşünmedin, madem Play-Oflarda oynatmayacaktın tüm sezon neden oynattın.

Mademki Play-Off’da Keteni sağ bek oynatacaktın, Play-Oflar öncesi neden o mevkide oynatıp sağ beke adapte olmasını, alışmasını sağlamadın.

Çorum’da Bahri Kaya bunu bildiği için Keten’in üzerine nasıl oynadı gördün.

Her şey bir yana…

Daha önemlisi 4 Play-Off kaybettin.

Geçmişinden ders çıkarmalıydın.

  

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum
default photo

Yazan: Körfezin çocuğu

Galip hoca çok âh aldın çok.. Bu kafayla gidersende gittiğin yerde başarıyı çok beklersin.

1 Beğendim
0 Beğenmedim
default photo

güldürmeyin

Yazan: Körfezli

Yardımcı Antrenör olduğunuz dönemde sizin de hazırlıklarınızı gördük Syn.Fikret Bey :) Güldürmeyin lütfen

2 Beğendim
0 Beğenmedim

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
04:50
06:32
13:07
16:38
19:19
20:49

SÜPER LİG PUAN DURUMU