Fikret Özcan: Kocaelispor'a dair...
Kocaelispor
13 Aralık 2019 Cuma 13:23

Fikret Özcan: Kocaelispor'a dair...

Geçmişimizden mutlaka ders çıkararak yapılanmalıyız.

KOCAELİSPOR’A DAİR

Geçmişi başarılarla dolu bu büyük camianın tüm ihtişamlı, şaşalı günleri yaşadığına şahitlik ettik.

Yaşamasına yaşadı tüm ihtişamıyla o günleri lakin ne acıdır ki o günleri yaşarken yarınları kaybetti bu büyük camia.

Tıpkı yarınlarını kaybeden ve bugün yok olan bazı Anadolu kulüpleri gibi…

Ne çınarlar devrildi, yok olup gittiler…

Bu anlayışla yönetilmeye devam edilen kulüpler devrilmeye, yok olup gitmeye de devam edecek gibi görünüyor anlayış değişmedikçe.

Tüm ihtişamlı günleri yaşayıp gören bu kocaman camia maalesef ki yapılan hatalar yüzünden en dibi de görmüş oldu. 

Evet, en dibi diyorum çünkü, bu kocaman camianın kapısına kilit vurulma noktasına gelindi.

Bu şehirde antrenman yapmak için sahalara alınmayan, kalacak yeri olmayan, göçebe hayatı yaşayan, önünü göremeyen, yarınları karanlık, lisans çıkartacak parası dahi olmayan, hatta yerine bir başka proje dahi düşünülen bu büyük camia hepimizin şahit olduğu üzere o kapkaranlık günleri en uc noktada yaşadı.

 

O BÜYÜK TARAFTAR OLMASAYDI KOCAELİSPOR YOKTU…

En dibi (amatörü) gören bu kocaman geçmişe sahip camia bu gün buralardaysa yeniden küllerinden doğmuş, yeniden filizlenmiş, bu gün liginde şampiyonluğa oynuyorsa onu her ligde, her şartta, her koşulda destekleyip, yağmurda çamurda yanında olan, şartların zorluk derecesi ne olursa olsun, en dipte (amatörde) dahi oynasa onu bir an bile yalnız bırakmayan, seyirci rekorları kırarak takımlarının yanında olan o büyük taraftarının sahiplenmesi sayesindedir.

Eğer taraftar takımlarına sahip çıkmasalardı, tutkuyla takımlarının yanında olmasalardı bu gün Kocaelispor kulübü, yok olup giden bazı köklü Anadolu kulüpleri gibi bir kaderi yaşıyor olacaktı. Dolaysıyla bu büyük camia bu gün yere daha sağlam basıyor ve dimdik ayaktaysa bu ona tutkuyla bağlı olan büyük taraftarı sayesindedir diye düşünüyorum.

 

GELECEĞİN EN İYİ KÂHİNİ GEÇMİŞTİR…

Geçmişi değiştiremezsin lakin, geçmişinden yeteri kadar dersler çıkarta bilirsen geleceği sağlam temeller üzerine kurar, yıkılması imkansız kaleler inşa edebilirsin.

Bu camia geçmişinden mutlaka ders çıkartmalı, attığı her adımı ona göre atmalıdır.

Çünkü bu kocaman camianın bir hata daha yapma lüksü, şansı yoktur, kalmamıştır.

Bu koca yürekli camiaya aynı karanlık günleri bir daha yaşatmaya hiç kimsenin hakkı da yoktur lüksü de,  bu böyle biline…

Allah bu camiaya bir daha yeniden diriliş destanı yazdırmasın!

 

Geçmişinden dersler çıkartan bu koca camia yönetimsel anlamda köklü değişiklikleri yapmalı diye düşünüyorum.

Kocaelispor’u yönetmeye talip olan kişi ya da kişiler bu şehrin Valisine ve Belediye Başkanına kendi dönemlerinde yapacakları tüm harcamalardan mesul olduklarını kabul ettiklerine dair yazılı teminat vererek bu kulübü yönetebilme hakkına sahip olabilmelidirler diye düşünüyorum.

Bu kocaman camia bir başkanın ve yakınındaki birkaç kişinin kaderine bırakılmamalı, bırakılırsa geçmişte yapılan hataların yine tekrarlanacağını, aynı hataların tekrarlanması durumunda ise camiayı nelerin beklediğini hepiniz hayal edebiliyorsunuzdur.

Gerekli kanunsal düzenlememeler yapılarak Kocaelispor’u yöneten her yönetim kendi döneminde yapılan tüm harcamalardan sorumlu sayılacak ve kulübü zarara uğratan yönetimler bırakıp giderlerken bunun sorumluluğunu da alıp gitmiş olacaklar.

Kısaca her yönetim kendi döneminde yaptığı tüm harcamalardan kendi sorumlu olacak düzenleme yapılmasının çok değerli olacağını düşünüyorum.

Kocaelispor görünen o ki olağan üstü bir durum olmadığı takdir de bu ligi lider bitirecek hatta açık ara şampiyon olarak bir üst lige çıkacaktır.

Evet, önümüzde futbolda uzun sayılabilecek bir süreç var ama hali hazırda görünen tablo bu ligden kurtulacağımız yönünde.

Yarından tezi yok ivedi bir şekilde bir üst ligin hazırlıklarına başlanmalı lig bittiğinde bir üst ligle ilgili tüm hazırlıklarında bitirilmiş olması gerektiğini düşünüyorum.

 

PEKİ, NE YAPMALI NE TÜR HAZIRLIKLAR YAPILMALI…

  • Mevcut yönetim kendi acil olarak bir üst ligin her türlü planlamasını yapacak bir ekip kurmalı
  • Kurulan bu ekip Scouting (Futbolcu ve maç izleme) belgesi olan işinin ehli scout ekibi kurmalı
  • Bu ekip TFF 2. Ligin kalan tüm maçlarını canlı izlemeli, genç gelecek vadeden oyuncuları tespit etmeli, tesbit edilen oyuncular ekipteki farklı scoutlara da izlettirildikten sonra kriterlere uyan oyuncular scoutin ekibinin başındaki kişi tarafından raporlanarak kayıt altına alınmalı
  • Aynı ekip TFF 3. Ligin kalan tüm maçlarını canlı izlemeli iyi oyuncuları tesbit edip gerekli araştırmaları da yaptıktan sonra tespit edilen oyuncular raporlanarak kayıt altına alınmalı
  • Kayıt altına alınan alınan, tesbit edilen oyuncularla ilgili tüm bilgiler kulübün kozmik odasında kayıt altına alınmalıdır. Mevcut yönetim ya da teknik direktör bıraktığı, ya da gittiği takdir de bilgiler de onlarla birlikte gitmemeli yok olmamalıdır. Kulübün bilgi deposu devamlı sürekli olmalıdır diye düşünüyorum.
  • Kulüp geçmişte olduğu gibi sadece kendilerini düşünen menajerlerin kaderine bırakılmamalı, bu tür menajerlere servet harcamaktansa işini çok iyi yapan scoutin ekibi kurulmalıdır.
  • Gelecek yıl alt yapıdan A takıma çıkabilecek oyuncular şimdiden tespit edilmeli, tespit edilen oyunculara işinin ehli iyi bir kondisyoner tarafından hafta da bir gün A takıma adaptasyon antrenmenları şimdiden yaptırılmaya başlanmalı ki A takıma çıktıklarında abileriyle aralarında antrenman yönünden çok büyük farklılıklar olmasın.
  • Alt yapıyla ilgilenecek oradaki tüm katagorilere haftanın belli günleri antrenmanlar yaptıracak iyi bir kondisyoner görevlendirilmeli
  • Halkın takımını halkıyla buluşturmak adına hafta da bir gün ( bu yenileme antrenmanının yapılacağı gün olabilir ) takımı bu şehrin ilçelerinde antrenman yaptırarak Kocaelispor sevgisini yeni nesillere yeni yüreklere kavuşturmak amaçlanmalıdır. Her hafta başka ilçede bir gün antrenman yapmak hem futbolcular için değişiklik olur, hem de o ilçe halkıyla takım bütünleşir çok güzel anılar yaşanılabilir diye düşünüyorum. Örneğin Gebze de antrenman yapıp ilçede kısa bir gezinti sonrası yemek yiyip o ilçeden ayrılmak gibi…

 

Toparlayacak olursak geçmişimizden dersler çıkartmalı başarılı günler içerisinde sevinçleri uzun tutup yarınları unutmadan, yarınların planlarını, projelerini şimdiden yapmalıyız.

Aman yaa… Sezonun bitmesine çok var hele bir şampiyon olalım, şampiyonluk sevincini liderliğin getirdiği mutluluğu doyasıya bi yaşayalım da sezon bitip bir üst lige çıktığımızda o zaman bakarız bu işlere dersek, emin olun çok geç kalmış oluruz ve yine hatalar yaparak bu kocaman camiayı üzmüş oluruz diye düşünüyorum.

Saygılarımla….

 

 

 

 

 

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
04:05
06:00
13:16
17:07
20:11
21:51