Fikret Özcan: Pandemi sonrası kulüplerimizi göreceğiz!
Kocaelispor
10 Kasım 2020 Salı 22:17

Fikret Özcan: Pandemi sonrası kulüplerimizi göreceğiz!

Kocaelispor’un eski antrenörlerinden Fikret Özcan pandemi sonrası sporda, özellikle de futbolda önemli değişikliklerin olacağını belirtti.

 

GELİRLERİ HAYLİ AZALDI

Salgın sürecinde kulüplerin kimi gelir kalemlerinin kaybolduğu belirten Özkan şu önemli görüşlere yer verdi: Covid-19 salgınının ardından Türk futbolu hatta dünya futbolu yeniden dizayn ediliyor. Kulüpler, başımıza bela olan virüsten dolayı en önemli gelir kalemleri, naklen yayın, sponsor, taraftar ve TFF kazançlarının önemli bir kısmını kaybetti. Geçmişte yapılan yanlış ve keyfi harcamalar yüzünden iflasın eşiğine gelmiş kulüpler virüse hazırlıksız yakalanınca da -Bu işin içinden nasıl çıkarız?- diye kara kara düşünmeye başladı.

 

BUNDAN SONRA ALT YAPININ ÖNEMİ DAHA İYİ ANLAŞILACAK

Çok değil, birkaç yıl önce amatör ligde mücadele etmek zorunda kalmış, geçmişin arızaları nedeni ile koca camia çok zor günler geçirmişti. Artık deniz bitti. Kulüpler özsermayeleri yani alt yapılarından çıkardıkları sporcularla öne çıkmaya başlayacak. Kocaelispor alt yapısı da bu anlamda bir birinden yetenekli futbolcuları barındırıyor. Buradaki üretimi görmezden gelmek, yok saymak, önemsememek gelecek adına sırta saplanacak hançerden farksızdır.

 

BOL KEPÇE PARALAR SAÇILAN TRANSFERLER TARİHE KARIŞACAK

Kulüpler bundan böyle hiç olmadığı kadar alt yapıya önem vermek, mali disipline kafa yormak, yüksek futbolcu giderleri başta olmak üzere birçok gider kalemini yeniden gözden geçirmek zorunda. Alt yapı antrenörleri ve alt yapıyı önemseyen teknik direktörlerin parlayacağı bir sürece doğru giriyoruz. Şu bilinmelidir ki, bol kepçeden harcanan transfer paraları ile futbolcu alma dönemi tarihe karışacak.

 

YARINLARIMIZ İÇİN BUNU YAPMALIYIZ

Mevcut Kocaelispor’un yönetimine net çağrımdır. Kocaelispor’un alt yapısında İstanbul takımlarından da olmak üzere birçok kulübün takip ettiği futbolcular bulunuyor. Alt yapımızdaki çocuklarımızın daha iyi şartlarda gelişimlerini sürdürmesi için bütçeyi arttırmak zorundayız. Yarınlarımız için, geleceğimize sahip çıkmak, alt yapımıza verilen değerin arttırılması farz olmuştur.

 

GÜNÜ KURTARMAYA YÖNELİK HAMLELER

Öte yandan ağır mali yükü olan sözleşmelerden en az zararla nasıl kurtulacağını düşünmesi gereken kulüp idarecileri için de sonraki süreç güzel bir imtihan olacak. Yönetimler futbolculardan sözleşmelerinde indirim istedi ama bu indirim sadece günü kurtarmaya yönelik hamleden öteye geçmedi. Türk futbolundaki mali daralma futbolun tüm paydaşlarını derinden etkiliyor ve taşların doğru yerleşimi zamanla olacaktır.

 

ÇİLEK DEVRİ BİTTİ

Kulüpler gelecekte var olabilmek adına harcayacakları her miktarı, önceden olduğunun tersine, bir kaç defa düşünüp öyle harcamak zorunda kalacak. Türk futbolunda artık bol keseden rakamlar yazmak, hazır olanla anlaşmak, fahiş fiyatlarla “Çilek” transferler yapmak, araştırmadan oyuncu getirmek, aldığı futbolcuya “Olmadı sen git” diyerek kulübü çifte borca sokmak devri bitmiştir!

 

BUNDAN SONRASI NASIL OLUR?

Virüs sonrası hemen hemen tüm kulüpler mecburen futbolcu keşfedecek, yetiştirecek, geliştirecek, oynatarak parlatacak ve futbolcuyu değerli bir hale getirdikten sonra ya satacak, ya da bünyesinde az maliyetle oynatacak. Bunları yapabilmek, yani var olanı geliştirmek için ise bilgili, donanımlı, futbolcuyu geliştirebilen, futbolcuya değer katabilen, oyunu ve oyuncuyu geliştirebilen teknik ekiplere fazlası ile ihtiyaç olacak. Kısacası hazır oyuncularla başarı yakalayan ya da yakalamış teknik adamlar değil, var olanı geliştirerek başarı yakalamış ya da yakalayabilecek teknik adamlar tercih edilecek. İşte o zaman teknik anlamda da ak koyun karakoyun belli olacak!

 

GARANTİ PARA DÖNEMİ YERİNE PERFORMANSA GÖRE PARA

Belli bir yaş sınırına gelsin ya da gelmesin, bilimi, teknolojiyi umursamayan, endüstriyel, modern futbolda yeniliklere ve gelişime kendini kapatmış “Benim tecrübem yeter” deyip, bilgiye ihtiyaç duymayan teknik adamlar kulüplerin ilgi odaklarından çıkacak. Virüs sonrası sporcu kontratlarında da çok ciddi değişikliklere gidilecek olup, garanti para yerine “Performansa dayalı” kontratlar ön plana çıkacak. Virüsten sonra “İmzayı at garanti parayı al, sonra üç maç oyna, iki maç yat” devri bitecek! Futbolda artık verdiğinin karşılığını alma devri başlayacak ve bol bonuslu sözleşmelere veda edilecek.

 

YOK OLUP GİDERLER!

Türk futbolunda kulüpler virüsten sonra menajerlere ve futbolcu temsilcilerine de büyük paralar ödemeyecek olup artık kendi bünyelerinde kuracakları tarama ekiplerinin önerdikleri futbolcuları ek bir ödeme yapmadan bünyesine katmak mecburiyetinde kalacak demek isterdim ama hatalar yapılmaya devam ediyor. Virüsten sonra yöneticiler çözümü dışarıdan değil, kendi öz sermayesinden, alt liglerden oyuncular alıp onları geliştirerek piyasaya sürecek. Bunu başaramayanlar da mazide örnekleri olduğu gibi yok olup gidecek! Toparlamak gerekirse Türk futbolunda artık “Alt yapının üst yapıyı belirleyeceği” bir duruma geçmesi kaçınılmaz bir gerçek olacak.

 

Spor41

 

DİĞER HABERLER

KONU KAPANMIŞTIR!

Kocaeli MHP Milletvekili Saffet Sancaklı, Hodri Meydan’ın Belediye İş Hanı dördüncü katındaki yeni ofisinde önemli açıklamalar yaptı. Sancaklı, Kocaelispor’a geçmişte yarattığı faydalarını ilk kez anlatırken, Aziz Yıldırım imzalı resmi açıklamayı okudu. Yıldırım’ın alacağının 1.5 milyondan 3.3 milyona çıktığını belirten Sancaklı “Benim kim olduğumu, Kocaelispor için neler yaptığımı bilirler. Ciğeri beş para etmeyen insanlar beni eleştirecek, bana hain diyecek he! O kişilerin alnını nasıl karışlarım kimse anlamaz” dedi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
06:07
07:54
12:59
15:27
17:43
19:17