Fikret Özcan yazdı: Acil çağrı! Gemi su alıyor!
Kocaelispor
09 Şubat 2020 Pazar 21:23

Fikret Özcan yazdı: Acil çağrı! Gemi su alıyor!

Kocaelispor 5-3 kazandığı maç olan Cizre maçından sonra, “Maçı skora göre yorumlarsak hata yaparız. Mücadeleyi oynanan oyuna bakarak yorumlamalıyız ki yapılan hataları görebilelim ve bu hatalardan gerekli dersleri çıkartalım” demiştim.

 

Hatırlayın o maçı…

5-3 kazanmıştık ama iyi bir oyun ortaya koyamamıştık.

Geçen hafta aldığımız Turgutlu mağlubiyeti için de ‘’Bazı mağlubiyetler, galibiyetten daha değerlidir’’ demiştim.

Lakin bunu söylerken bu mağlubiyetten gerekli dersleri çıkartıp bir sonraki haftaya taşımamamız gerektiğini, aksi olursa da sorunu görmezden gelip çözüme yönelik çalışmalar yapmazsak sorunların kartopu gibi artarak büyüyeceğini belirtmiş, bu sorunların ilerleyen haftalara taşınacağını öngörebilmemiz gerektiği üzerinde durmuştum.

Oysa gemi,  su almaya yenildiği maçlarda değil, farklı galip geldiği maçlarda başlamıştı.

Kimse bunu görmek istemiyor.

“Bir şey olmaz, hala hızla açık denizlerde ilerlemeye devam ediyoruz, azıcık su alsak ne olur, hem geminin azıcık su aldığını kaç kişi biliyor ki? diye düşünenler…

Yanlış düşüncelerinizden hemen kurtulun yoksa bu gemi bizi limana yanaştıramaz bilesiniz. Yanaştıramaz çünkü yolumuz meşakkatli ve uzun.

Ya acil önlem alırız sorunu çözeriz ya da sonucuna katlanırız.

 

RAKİBİNİ İYİ ANALİZ EDEN HOCA KAZANDI, EDEMEYEN İSE KAYBETTİ

Kocaelispor’un Teknik Direktörü Sn. Selahattin Dinçel, Derince’nin son oynadığı Erokspor maçını yerinde takip etmiş ve maçı başından sonuna kadar izlemişti.

Ama ne hikmettir ki 90 dakika boyunca bir not dahi almadı.

“Olabilir, her şeyi beynine not almıştır” diye düşünenleriniz olabilir ama sizler de bilirsiniz ki yazıya dökülmeyen düşünler, bilgilerin büyük çoğunluğu çok kısa bir süre sonra unutulur…

Çok zeki de olsanız bu böyledir.

Belediye Derincespor’u 90 dakika boyunca izleyen Sn. Dinçel rakibini ya iyi analiz edememiş ya da analiz sonrası bir hafta boyunca dersine iyi çalışmamış, futbolcularını hafta içinde rakibin artı ve eksilerine göre taktiksel olarak hazırlayamamış, futbolcularına bu maçı ve rakibi iyi anlatamamış, oyuncularını maça motive edememiştir.

Tüm bunları yapabilmek için önce rakibi çok iyi analiz edebilmek gerekiyor.

Sonra bu analiz ekip ile birlikte çalışılmalı.

Analiz sonucu çıkan sonuçlara göre antrenman dirilleri hazırlamak, rakibi bir hafta boyunca futbolculara önce anlatmak, sonra anlattıklarınızı sahada uygulatmak, rutin antrenmanların dışına çıkmak ve taktik antrenmanlar yapmak gerekiyor.

Tabi rutin antrenmanlar yapmak yaptırmak kolay.

Zor olan taktik antrenmanlardır.

Bunun için çok iyi taktik bilgiye sahip olunmalıdır diye düşünüyorum.

Modern futbolda fark yaratmak istiyorsanız taktik bilginiz çok iyi olmalıdır.

Çünkü, rutin antrenmanları herkes yaptırıyor, taktik antrenmanları dizayn edip sahada uygulatabilen teknik adamlar ise sayısal olarak çok az olduğundan bunu başarabilenler fark yaratıyorlar.

 

Rakibin hocası dersine çok iyi çalışmış… Bunu kendisi de söyledi.

 

Sn. Bülent Baturman Kocaelispor’daki futbolcuların önemli bir kısmını çok iyi tanıyor.

Belli ki hafta içinde çok düşünmüş, kafa yormuş, plan yapıp tüm hafta boyunca bu planını futbolcularına hem anlatmış, hem de sahada plana göre çalışmalar dizayn etmiş.

Maçın ardından yaptığı toplantıda da söyledi… “Oyuncularıma ne anlattıysam, ne çalıştırdıysam bunu sahada çok iyi uyguladılar ve galip geldik” dedi.

Buradan şunu anlatmak istiyorum.

Futbolda kazanmak istiyorsan önce rakibini çok iyi analiz etmelisin, sonra analizin üzerinde saatlerce düşünmeli stratejiler belirlemelisin.

Bu anlattıklarımı layıkıyla yapabilen teknik adamlarla yapamayanlar arasındaki fark maçta çok net bir şekilde görülebiliyor.

Çünkü maça o hafta içinde ne çalıştıysan o yansır.

Maçta bir gol atan bir de asist yapan Derince’nin sağ kanat oyuncusu Cihan Halil’den bahsediyorum.

Özellikleri itibariyle izlediğim iki maçta da bazı yanlış yaptığı girişimlerini görüp, yapması gereken doğruyu bulup buna göre oynamaya yönlendirilirse bu ligde çok daha fazla gol atar ve attırır.

Sadece akan oyunda yaptığı yanlış kendisine anlatılmalı çünkü o yanlış yaptığının farkında değildir.

Cihan’ın yapması gerekenleri TV 262’deki Spor41 programında açıklayacağım.

Toparlarsak…

Kocaelispor oyununu geliştiremiyor…

Bir önceki maçlardaki eksikler bir sonraki maçta da aynen devam ediyor.

Oysa maçlarda yapılan hatalar görülür hafta içi bu hatalar üzerinde durulur ve bir sonraki maça hatalar giderilerek çıkılır.

Ama Kocaelispor aynı tas aynı hamam devam ediyor!

Yine hücum ile savunma bloğu arasındaki mesafe uzun, yine geriden uzun topla ya da Mesut gelip savunmanın arasından topu alarak oyun kurmaya çalışan bir takım, bireysel özellikleri iyi olan oyuncularıyla sonuca gitmeye çalışan bir takım, bir birinden kopuk oynayan bir takım, rakip bireysel oyuncularına önlem aldığında ise ikinci bir oyun planı olmayan bir takım görüyoruz sahada.

Derince’nin orta sahadaki hakimiyeti maçı izleyenlerini dikkatini fazlası ile çekmiştir.

Bir deplasman takımı ilk kez İzmit’te bu kadar çok pas yaptı, topu koşturdu, rakibi yordu.

Rıdvan’ın yokluğunda Sercan ve yanındaki Yunus Özdemir, önlerindeki Yiğit Ali, maç içinde liderlikleri paylaştı.

Kısacası Derince, takım gibi takımdı!

Kocaelispor’un savunması alarm veriyor.

Beni asıl şaşırtan Ercüment’in son haftalarda yediği hatalı goller.

Belli ki bariz bir konsantrasyon sorunu yaşıyor.

Sadece o değil, takımda genel olarak bu durum söz konusu.

Duygu ve iştahta azalma gözüküyor.

Bir an önce toparlanmalı ve Ofspor maçı ile yeni bir çıkış yaşanmalıdır.

Unutmayın…

Futbol, takım oyunudur…

Bireysel oyuncular üzerine kurulu bir oyun planınız varsa, rakipler bu oyuncularınızı kilitlediğinde, oyununuz da kilitleniyorsa yeni oyun stratejileri belirlemekten başka çareniz yoktur diye düşünüyorum.

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum
default photo

İyi analiz etmek gerekiyor

Yazan: Samet Yıldırım

Yazıyı okudum haklı gördüğüm yerler olduğu gibi dikkat çekmek istediğim bir nokta da var. İki hocayı kıyaslamayı hiç adil bulmadım. Sebebini şöyle açıklayayım. Bir tarafta Kocaelispor diğer tarafta Derincespor var. Kocaeli de herkes Kocaelisporu takip eder. Bülent Baturmanda benim gibi Kocaelisporlu. Kocaelisporu ligte en iyi tanıyan rakip hoca. Selahattin hoca için derince herhangi bir rakip. Herhangi bir rakibi ne kadar biliyorsa o kadar bilebilir. Kıyaslama mantıksız olmuş. Anlayana tabi

0 Beğendim
0 Beğenmedim
default photo

Yazan: Karahan

Sn .Fikret Özcan herşeyi çok güzel anlatmışsınız ama takımın içindeki huzursuzluğu ve yakupla aliyenin arasındaki çekişmeyi farketmemissiniz bunların biran önce aralarındaki sorunu çözmeleri gerekir kaleci ercümentte kendine gelsin artık bu kadar rahatlık iyi değil bu takim hepimizin bende iyi bir Kocaelispor taraftarıyım sadece icimden gelenleri yazdim saygilarimla

0 Beğendim
0 Beğenmedim

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
04:41
06:26
13:14
16:53
19:40
21:13