Mehmet Hakan Onkur: Antalya bu işin üstesinden rahatlıkla gelir!
Kocaelispor
24 Mart 2020 Salı 13:17

Mehmet Hakan Onkur: Antalya bu işin üstesinden rahatlıkla gelir!

Türkiye’nin en önemli futbol turizm şirketleri arasında yer alan Fanatic Tour Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hakan Onkur önemli açıklamalara imza attı. Onkur, tüm  profesyonel futbol liglerinin kalan bölümünün Antalya’da rahatlıkla bitirileceğini ifade etti.

 

EN MANTIKLI YÖNTEM

TV 262’de yayınlanan, Erdem Övüç’ün sunduğu, Kocaelispor’un eski antrenörlerinden Fikret Özcan’ın yorumları ile önemli katkı sunduğu Spor41 programına telefonla bağlanan Fanatic Tour Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hakan Onkur önemli açıklamalara imza attı. Onkur, Türkiye’deki tüm profesyonel futbol liglerinin kalan bölümünün Antalya’da rahatlıkla bitirileceğini ifade ederken, en mantıklı yöntemin bu olduğunu belirtti. Konu ilk olarak Spor41 yazarı ve spor yorumucusu Fikret Özcan tarafından gündeme getirilmişti. 

 

 

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINI ZAMAN GÖSTERECEK

Sözlerine koronavirüsün etkileri ile başlayan Onkur şu şekilde konuştu: Virüs salgını tüm dünyayı adeta esir etti. Vatandaşın ve esnafın durumu belirsiz. Sağlıkçılarımızın virüs kapma riski var. Polisler, bankacılar ve kimi kurum çalışanları da sokaklarda hizmet veriyor. Alınan önlemler şu aşamada yeterli gibi. Sokağa çıkma yasağı olabilir mi, bunu zaman gösterir.

 

TEK BİR MERKEZDE TOPLANABİLİR

Tabii ki sporcunun durumunun ne olacağı da merak konusu. Sağlıklı antrenman yapamayan sporcular güç kaybına uğruyor. Kulüplerin planları önemli. Futbol, basketbol ve voleybol ligleri geçtiğimiz hafta Perşembe günü itibari ile ertelendi. Ne zaman başlayacağı ile ilgili bir takvim belirlenmedi. Süper Lig’in bitimine 8, 1, 2 ve 3. liglerde de sezonun bitimine 6 hafta kaldı. Liglerin seyircisiz olarak devam edeceğini öngörürsek, virüs tehdidi de ortadaysa tüm takımların tek bir merkezde toplanması en sağlıklı yöntem olur diye düşünüyorum.

 

50 MİLYON TURİZM İŞÇİSİ İŞSİZ KALABİLİR

Antalya’da toplam 2 bine yakın otel var. Sadece Belek’teki otel sayısı 200’ü buluyor. Bu otellerin 1.900 tanesi kapalı. Ne yazık ki 50 milyon turizm işçisi işsiz kalabilir. Böyle bir organizasyonu kaldırabilecek yeterli alt yapı, donanım ve konaklama potansiyeli Antalya’da fazlası ile mevcut. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Sayın Nihat Özdemir’in de Antalya’da kendisine ait otel zinciri bulunuyor.

 

HER TAKIMA 1 OTEL

Şöyle bir yöntem söz konusu olabilir. Belek ve Lara Kundu bölgeleri geniş karantina bölgesi ilan edilebilir. Orada sağlam bir izolasyon sağlanır. Yurt dışından getirdiğimiz hızlı tanı kitleri ile organizasyonun içindeki herkes testten geçirilir ve her takıma 1’er otel tahsis edilir. Antalya’da çok iyi düzeyde 6-7 futbol sahası var. Bu şekilde organizasyon hızlı ve mantıklı bir şekilde sona erdirilebilir.

 

KÖKTEN ÇÖZÜLÜR

Süper Lig ve 1. Lig kulüpleri, yayın ve bahis gelirlerinden dolayı kendi kamp ve buna benzeri organizasyonlarını rahat bir şekilde yapabiliyor. Diğer ligler ile ilgili olarak ise TFF tüm takımların masraflarını hayli hayli karşılayabilir, ya da kulüplerin alacaklarından mahsup da edebilir.  Tabii ki Sayın Özdemir ve federasyon bunu nasıl takdir eder kendi tasarruflarıdır. Bu ve buna benzer durum genel manada onaylanırsa olay kökten çözülür.

 

 

RUSYA’DAN İKİ TAKIM GELİYOR

Sağlık açısından düşünüldüğünde tüm takımların belli bir merkezde toplanıp karantina altına alınması, organizasyonun bu merkezden yönetilmesi daha mantıklı bir seçenek. İsim vermeyeceğim… Bazı Süper Lig ve 1. Lig takımları erteleme sürecinde boşta kalmamak adına aileleri ile birlikte Antalya’ya gelmek ve 15-20 gün boyunca çalışmalarını Antalya’da yapmak istiyor. Görüşmelerimiz hayli ciddi. Çarşamba günü Rusya’dan iki takım Antalya’ya gelecek.

 

TAKIMLAR SEYAHATA ZORLANMAMALI

Normal düzenle liglerin devam edileceği karar verildi diyelim. Çarşamba – Pazar maç takviminde takımlar ortalama her hafta uçağa biniyor, topluluk içinde bulunuyor. Virüs bu alanlarda daha yaygın ve bilindiği üzere risk de devam ediyor. Kafelerin, restoranların kapandığı, 65 yaş üzerindeki vatandaşımıza sokağa çıkma yasağının uygulandığı ülkemizde kulüplerin seyahate zorlanacak olması kafalarda soru işareti barındırabilir.

 

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK

Ülkemiz adına yapabileceğimiz bir şey ne varsa yapar elimizi taşın altına koyar, mücadelemizi sonuna kadar veririz. Böyle bir karar alınırsa da hayli kötü durumda olan turizme bu katma değer ilaç gibi gelir, belli bir süre nefes aldırır. Her şeyin başı sağlık. Vatandaşlarımız sağlıklı olsun gerisi inanın önemli değil.

 

Fikret Özcan'ın yazısının linki

http://www.spor41.com/haber/kocaelispor/fikret-ozcan-yazdi-iyi-yonetilen-futbol-virusu-bertaraf-eder/48527.html?fbclid=IwAR3vMsct7fFIzc5xIi6KSbp-OogiwhjOeQvsMJ9D2QivoCDOu734SWqm-2c

 

Spor41 programının linki

http://www.tv262.com/tr/spor41-40-bolum_7696.html

 

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
04:45
06:29
13:14
16:52
19:38
21:10