Murat Barış: Kocaelispor, Türk futbol tarihinde bir ilki başarıyor!
Kocaelispor
23 Mayıs 2020 Cumartesi 14:18

Murat Barış: Kocaelispor, Türk futbol tarihinde bir ilki başarıyor!

Kocaelispor Başkanvekili ve Basın Sözcüsü Murat Barış gündeme dair sorulara yanıtlar verdi. Barış, kapanmak üzere olan bir kulübün adeta küllerinden doğduğunu ve çok sayıda badire yaşamasına rağmen ayağa kalkan Türk futbol tarihindeki ilk kulüp olduğunu ifade etti.

 

TÜM DÜNYA OLUMSUZ ETKİLENDİ

Koronavirüs salgını sürecinde aldıkları önlemlerle sözlerine başlayan Kocaelispor’un çalışkan yöneticilerinden Murat Barış şu şekilde konuştu: Salgından tüm dünya olumsuz etkilendi. Bizler de gerekli olan önlemlerimizi aldık. İlk seyircisiz oynanan maçta stadı dezenfekte edip, gerekli sosyal mesafe uyarılarını yaparak halletmiştik. 19 Mart’ta erteleme kararı açıklandığında takımı dağıttık. O gün bugündür takım izole biçimde evlerinde teknik heyetimizin verdiği program dâhilinde çalışmalarını sürdürüyor.

 

HAZIRDIK

Normal şartlarda geçen hafta başında toplanma duyurumuzu yaptık fakat erteleme olabileceği yönünde duyumlar alınca teknik ekibimiz ile görüşüp toplanmayı ertelettik. Yine de tesislerimizde gerekli tüm önlemlerimizi almıştık. Biz tesis ve stat bakımından oldukça iyi bir altyapıya sahibiz tesislerimiz ve stadımız birinci sınıftır. Dezenfektemizi yaptık, gerekli tüm hijyen ve sağlık malzemeleri aldık. 14 gün boyunca karantina şeklinde tüm futbolcu, personel, teknik heyet tesiste kalacak giriş ve çıkış olmayacak şekilde planlamamızı yapmıştık kısacası hazırdık. Tesiste toplanmadan öncede tüm takım Covid-19 testinden geçecekti.

 

 

COVID TESTİ YAPTIRAMAYAN KULÜPLERİMİZ BİLE VAR

Alt ligler maalesef hak ettiği değeri göremiyor. Diğer kulüpler ile de iletişim halindeyiz. Camia olarak bu süreçte pek sorunumuz olmadı ama en basitinden bir Covid-19 testi için bile alt liglerdeki kulüplerin çok sıkıntı çektiğini, bu testleri yaptıramadığını biliyoruz. TFF, bakanlık ile iletişime geçip il sağlık, ilçe sağlık gibi kurumlar ile yardımcı olabilir. Sonuçta futbol, sosyal mesafenin hiçe sayıldığı, sürekli şehir değişikliği yapıldığı, içinde virüsü taşımanın çok yüksek olduğu bir meslek.

 

TFF’DEN CANSUYU GEREKİYOR

Almanya ligi başladı. Hepimiz gördük, gol sevincinde futbolcu futbolcuyu öpüyordu. Futbolda sosyal mesafeyi maalesef koruyamazsınız. Ayrıca kulüpler bu süreçte ekonomik olarak ciddi yara aldı ve ciddi sıkıntı içine girdi. Özellikle alt liglerde faturasını ödeyemeyen kulüpler olduğunu biliyoruz. Pek çok kulübün TFF gelirleri alacaklılar tarafından hacizlidir. Bu süreçte TFF’den alacaklılara gitmeden, maddi anlamda destek olunup, can suyu verdirilebilir diye düşünüyorum.

 

 

ASLINDA TEMMUZ ORTASINDA BİTİREBİLİRDİK

Temmuz ayı sıcak şehirlerde gerçekten zor olacak. Gece maçı da olmayacağı için o şehirlerde çok zorlanılacak. Haziran ayı bir nebze daha iyi gibiydi. Bizim liglerde yayın sorunu olmadığı içinde son 6 haftayı 2.5 hafta gibi bir zamana sıkıştırıp oynanabilir ve temmuz ortasına gelmeden bitebilirdi. Fakat böyle uygun görülmüş biz de saygı duyuyoruz ve çalışmalarımızı ona göre programlıyoruz.

 

TEK SORUN SICAK OLUR

Ülkemiz normalleşme sürecine giriyor. Devletimiz, bakanlıklarımız gerçekten planlı, programlı ve can siper hane şekilde çalışıyor. Her birinin emeklerine, yüreklerine sağlık. Temmuz’da tam anlamı ile normalleşerek lige başlarsak, zorlayacak olay sıcak olacak, ama pandemi devam eder ve vaka sayısı azalmazsa tek şehirde, izole biçimde play-off uygulaması olabilir.

 

 

ÖYLE YA DA BÖYLE TAMAMLANMASI GEREKİYOR

Kocaelispor olarak liglerin iptali gibi bir şeyi aklımıza hiçbir zaman getirmedik, getirmiyoruz. Camia olarak 10 yıllık bir esaretten kurtulup, transferi açıp buralara kadar geldik. Dolayısı ile şampiyonluk kupasını kaldırmak istiyoruz. Başkanımız nezdinde yönetim olarak çok ciddi bir emeğimiz var. Bizim gibi her takımın bir emeği bir çabası var. Öyle ya da böyle oynanarak ya da oynanmayarak bu liglerin sonuçlanması gerekiyor.

 

BİZDE DE OYNANABİLİR

Sağlık tabi ki her şeyden önemli ama bir de hayatın gerçekleri var. Bu hayatın artık normale dönmesi de gerekiyor. Futbolda hayat durmuşken normal işine giden insanlar işine gitmeye devam etti. Avrupa’daki ligler oynanmaya başladı. Bizde de oynanabilir diye düşünüyorum.

 

BİZİM YÖNETİMİMİZE NASİP OLDU

Malumunuz üzere sene başında yönetimimiz olağanüstü kongre ile göreve gelmişti. Kocaelispor, bu kadar dibe gitmiş ama logosunu ismini değiştirmeden yukarıya çıkan Türk futbol tarihinde bir ilktir. Gerçekten 10 yıllık bu süre içerisinde şehir ve şehir büyükleri kenetlenerek geçmişlerine sahip çıkmıştır. Bu sezon başında da bu şanlı tarihi tekrardan alevlendirmek bizim yönetimimize nasip oldu.

 

 

TAHİR BEY OLMASAYDI BAŞARAMAZDIK

Bu süreçte bizden desteklerini hiç esirgemeyen, daima yanımızda olan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Sn. Doç. Dr. Tahir Büyükakın’a bir kez daha teşekkür ediyorum. Gerçekten Tahir Bey’in emeği çok büyüktür. O yanımızda olmasaydı başaramazdık. Şu anda hayat normal seyrinde devam etseydi, şampiyonluk kutlamalarına devam ediyor ve akabinde bu günlerde kongre hazırlıklarına başlamıştık.

 

 

ÖNEMLİ OLAN KOCAELİSPOR’UN BAŞARISIDIR

Ağustos ayında kongre yapılacak gibi gözüküyor. Yeni yönetim biz oluruz devam ederiz, başkası olur, önemli olan Kocaelispor’un başarısıdır. Kocaelispor için hayırlısı neyse o olsun. Kocaelispor’da görev almak benim için büyük onur ve gururdur. Kocaelispor’da ikinci dönem yöneticiliğim ve Rabbim bana ikisinde de şampiyonluk nasip etti. Bunun bendeki manası büyüktür… Şükürler olsun.

 

SÜPER LİG’DE BİLE ZOR

TFF olması gerekenleri, öneri şeklinde kulüplere sundu. Teoride o protokol uygulanırsa sıkıntı kalmaz ama uygulayabilecek kulüp sayısı Süper Lig’de bile bir elin parmağını geçmez. Kocaelispor Kulübü olarak öneri protokolüne uygun şekilde hareket etmeye çalışıyoruz. Bizim durumuzu diğer alt liglerdeki takımlara göre daha iyi. Öneri protokolünü rehber olarak alıyoruz.

 

 

ANTALYASPOR İLE DOSTLUĞUMUZ VAR

Gökdeniz için Beşiktaş gibi birkaç Süper Lig ve TFF 1. Lig takımı daha bizlere resmi talepte bulunmuştu. Başkanımız Hüseyin Üzülmez’in yoğun çabası sonrası, kulüp menfaatleri düşünülerek Gökdeniz’in Antalyaspor’a transferi gerçekleşti. Antalyaspor ile de bilindiği üzere Kocaelispor olarak bir dostluğumuz var. Maçlarda biz 7. dakikada “Antalya” diye tezahürat yapar, onlar da 41. dakikada  “Kocaeli” diye… Antalya’ya gitmesi bu açıdan da güzel oldu. Gökdeniz için ve kulübümüz için hayırlısı neyse o olsun.

 

 

ALT YAPIMIZDA İNANILMAZ BİR ORDU VAR

Sezon başında kaptanımız Burak Süleyman ile görüşen kulüpler oldu. Ama “Sana ihtiyacımız var” diyerek ve hatta bizzat Burak ile görüşerek Kocaelispor’da kalmasını sağladık. Şu anda takımımızda ligimize göre fazla gelen oyuncular var. Kocaelispor’un altyapısı ile özellikle bu sezon gurur duyuyoruz. Akademi liglerinin yaş gruplarında zirvedeyiz. 11 yaş grubundan 19 yaş grubuna kadar inanılmaz bir futbolcu ordumuz var. Çok kısa bir zaman içerisinde Kocaelispor altyapısı Türk futboluna büyük yetenekler kazandıracak.

 

KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN

Yok olma noktasına kadar gelen altyapımız özellikle hocalarımızın üstün gayretleri ve yönetim kurulumuzun da desteği ile çok büyük işler başardılar. Bu anlamda kendilerine verdikleri emeklerden dolayı teşekkür ediyoruz. Yönetimimiz olarak bundan sonraki dönemlerde altyapımıza çok daha ciddi destekler vereceğiz. Kocaelispor altyapısı geçmiş yıllarda olduğu gibi kendi bünyesinden oyuncu çıkartacak ve yine Türk futbolunun markası olacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

 

 

SÜPER LİG’E ÇIKACAĞIZ

Başkanımızın hastalığı ile ilgili tedavi süreci devam ediyor. Hayat işte… Ummadığınız bir anda istemediğiniz bazı durumlarla karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Tıpkı şu an yaşadığımız korona virüsü gibi. Başkanımızın sağlığı ile ilgili haberi öğrenince çok üzüldük. Kendisi görevine devam ediyor, sürekli görüşüyoruz ve morali de çok iyi. Tedavisi devam ediyor ve biz bunu da atlatacağına yürekten inanıyoruz İnşallah eskisi gibi sağlıklı günlerine dönecek, beraber nice şampiyonluklar kutlayarak Süper Lig'e çıkacağız!

 

 

Bu güzel röportaj için Fanatik Gazetesi'ne teşekkür ediyoruz

 

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
05:01
06:42
13:03
16:27
19:02
20:31