Nihat Özdemir ligleri oynatmaya KARARLI!
Kocaelispor
16 Mayıs 2020 Cumartesi 15:28

Nihat Özdemir ligleri oynatmaya KARARLI!

Türkiye Futbol Federasyonu'nun 70 yaşındaki başkanı Nihat Özdemir, liglerin oynanacağını, tersi bir durumu düşünmek bile istemediklerini belirtti.

 

KENDİ BAŞIMIZA ALDIĞIMIZ BİR KARAR DEĞİL

Devam kararını tek başlarına almadıklarını ifade eden TFF Başkanı Nihat Özdemir şu şekilde konuştu: Süper Lig'in yeniden başlaması tek başımıza aldığımız bir karar değil. Avrupa'dan futbol olarak kopmamız söz konusu değil. Biz de, 55 ülkenin üye olduğu UEFA'nın bir üyesiyiz. Bütün çalışmalarımızı UEFA'ya danışarak yapıyoruz.

 

UEFA’NIN BİR PARÇASIYIZ

TFF'nin başkanvekili Servet Yardımcı aynı zamanda UEFA'nın yönetim kurulu üyesi. Biz UEFA'nın bir parçasıyız. Onların görüşleri bizim için çok önemlidir. UEFA bize diyor ki, "Yapılabilirseniz, bu maçları oynayabilirseniz, temmuz sonuna kadar liglerinizi tamamlayın. Ben de Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi maçlarını ağustosta oynayayım ve finalleri ağustosun sonunda yapayım." Bilindiği üzere Şampiyonlar Ligi final maçı Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynanacak. Bu da bizim için çok önemli.

 

SALGINLA MÜCADELEDE ÇOK İYİ DURUMDAYIZ

Spor bakanımız Sn. Mehmet Kasapoğlu ile bir toplantı yaptık. Görüş alışverişlerinde bulunduk. Herkesin görüşü "Haziran ayında başlayabilir mi?" noktasındaydı. Bütün bunları değerlendirdik ve 7 tane üst senaryo, 3 tane alt senaryo oluşturduk. Bir istişare ile karar aldık ama alternatiflerimiz var. Ben tüm konuşmalarımda diyorum ki "Ligler –şimdilik- 12 Haziran'da başlayacak." Ben temmuz ortasında da bu lige başlayabilirim. Elimde senaryolar mevcut. Neye bakacağım ben? "Türkiye'deki Covid-19 salgını ne durumda?". Bence dünyada bu işi en iyi başaran ülke Türkiye. En iyi durumda olan ülkelerin başında Türkiye gelmektedir.

 

HER ŞEY YOLUNDA GİDERSE SEYİRCİLİ BİLE OYNATABİLİRİZ

12 Haziran'a kadar neredeyse bir ay var. Elimizde alternatiflerimiz mevcut. Zaman açısından bir sıkışıklığımız yok. Eğer her şey iyi giderse, giriş çıkış planlarımızı yapmışsak, belki de temmuz ayındaki maçlarımızı seyircili oynayabileceğiz. Ana hedefimiz stadyumda sağlık kontrolleri olmak şartıyla bu maçların seyircili oynanması.

 

ALMANYA REHBER OLACAK

Vefat sayısı Almanya'da 8 bine yakınken, Türkiye'de bu sayı 4 bin. Almanya'da lig başlıyor. Bu bizim için önemli bir rehber. Maçlar nasıl oynanacak biz bunu göreceğiz. Birçok ülke bizden kötü olmasına rağmen, İtalya, İspanya, İngiltere gibi ülkeler bizden çok daha kötü durumda olmasına rağmen liglerin başlama tarihlerini ilan ettiler. Sayın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bize "Siz özerk bir kuruluşsunuz, kararınızı alırsınız" dedi. Ben kendilerine Futbola Dönüş Öneri Protokolü'nü sundum.

 

11-12 TAKIM OYNAMAK İSTİYOR

Hiçbir zaman sağlıktan ödün vermeyiz. Bir sporcumuzun, bir yöneticimizin sağlığı bu ligden daha önemlidir. Biz sağlık şartları içerisinde bu ligi oynatmak istiyoruz. Basketbol ve voleybol bizden farklı. Onlar bir defa salon sporları yapıyorlar. Bu federasyonların başkanlarıyla görüştüğümde takımların iki tanesi hariç hiçbiri oynamak istememiş. Bizde öyle değil ki. Süper Lig'de neredeyse 11-12 takım ligi oynamak istiyor. Kulüplerimiz futbol oynayarak sezonu sonlandırmak istiyorlar.

 

KOMİK DURUMA DÜŞÜYORLAR

Kulüplerimize sesleniyorum. Şeffaf olun, açık olun, adil olun. İstedikleri bir kararda, kendilerine yönelik bir karar çıkmasını beklemesinler. Küme düşme ihtimali olan takımlar diyorlar ki lig bitirilsin, küme düşme olmasın. Bence kamuoyunda komik duruma düşüyorlar. Adil kararlar almamızı istiyorlarsa saygım sonsuz. Ne derlerse desinler, TFF yönetimi sağlığı önde tutarak daima en adil kararları verecektir. Biz onların Instagram yayınlarıyla, tweetleriyle kararımızdan dönmeyiz. Kendilerine yarar karar üretmemizi beklemeleriyle TFF karar değiştirmez. Ligde kalma endişesine sahip bazı takımlarımızın lig oynanmasın yönünde açıklamaları var. Ben bunu doğru bulmuyorum.

 

İSTANBUL YA DA ANTALYA PLANIMIZ YOK

Bir gazetemizde, spor bakanlığının ligin İstanbul'da ya da Antalya'da oynanması gerektiğini düşündüğüne dair bir şeyler gördüm. Bakanımızla konuştum, böyle bir durum yok. Çalışmalar yapmışlar. Bizim ligin İstanbul'da oynanması, Antalya'da oynanması gibi bir planımız yok. Ama biz günlük hareket ediyoruz. Gelişmelere bakıyoruz. Covid-19 nasıl gidiyor, buna bakıyoruz.

 

HAK EDEN ŞAMPİYON OLSUN

Süper Lig'de bugün iki takımımız aynı puanda sadece gol farkı var. Arkasındaki iki takım da az puan farkıyla üçüncülüğü ve dördüncülüğü paylaşıyorlar. Bizim liglerde bu kararı vermek mümkün değil. Hakkım yendi, yenmedi tartışmaları olur. Tek bir yolumuz var. Hep beraber fedakarlıkta bulunalım ve bu ligi oynayarak tamamlayalım. Kim hak etmişse o şampiyon olsun.

 

KADINLAR LİGİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPACAĞIZ

Kadınlar ligine de önem veriyoruz. O daha basit halledebileceğimiz bir sistem. Evvela bu ligleri bir kesinleştirelim, kadınlar ligini de ele alacağız. Bizim Futbol Gelişim Direktörümüz Tolunay Kafkas. Kadınlar ligiyle o ilgileniyor. En kısa zamanda belirleyip kamuoyuna açıklayacağız.

 

OYNANMAMA İHTİMALİNİ DÜŞÜNMEK İSTEMİYORUZ

Ligler 12 Haziran'da başlamazsa alternatifler var. 19 Haziran, 26 Haziran, temmuz ayı var. Liglerin oynanmama ihtimalini düşünmek istemiyoruz. Oynatarak bu ligleri tamamlamak istiyoruz. Diğer şartları hiç gündeme getirmedik, konuşmadık. Bunları konuştuğumuzda bunlar değişik yerlere çekilebilir. Hepimiz bu ligleri nasıl tamamlayabiliriz diye bakıyoruz.

 

ALMANYA’DA TÜM TAKIMLAR KARANTİNAYA ALINDI

Bundesliga bizim için büyük ölçü. Bütün takımları ligler başlamadan 15 gün önce karantinaya aldılar. Dün bir takımın antrenörü karantinadan çıkıp yandaki markete diş macunu almak için gitti. O teknik adam bu haftaki maçta takımın başında sahaya çıkamayacak. Bu kadar dikkat ediyorlar.

 

ÖNEMLİ KARARLAR ALARAK LİGİ BAŞLATACAĞIZ

Biz de bazı kararlar getireceğiz. Bunu kamuoyuna açıklayacağız. Bununla ilgili önemli kararlar alarak ligi başlatacağız. Bu çarşamba günü Kulüpler Birliği'nin bütün kulüp temsilcileriyle beraber bir toplantı düzenleyeceğiz. Nelere dikkat etmemiz, neler yapmamız gerektiğine dair çalışmaları gözden geçireceğiz. Spor bakanımızı da davet ettik. Eğer zamanı uygun olursa o da katılmak istiyor.

 

TESTİ POZİTİF ÇIKANLARI AYIRACAĞIZ

Takımlar hazırlanırken sık sık test yaparak yola devam edeceğiz. Bu testlerden pozitif vakalar çıkabilir. Onları ayıracağız, diğerlerine test yaparak yola devam edeceğiz. Bundesliga'da karar şu, bir takımda 14 oyuncu kalsa dahi liglere devam edecekler. O kadar kararlılar ki... Maçları oynatmak istiyorlar.

 

YAYINCI KURULUŞUN GÖRÜŞLERİNİ ALMAK ZORUNDAYIZ

Dört büyüklerin gelirlerinin neredeyse yüzde 40-45'i, bunların dışındaki kulüplerin gelirlerinin neredeyse yüzde 75-80'i yayıncı kuruluştan gelen gelirler. Aldığımız kararlardaki önemli paydaşlardan biri Kulüpler Birliği iken, yayıncı kuruluşun da görüşlerini almak zorundayız. Yılda 500 milyon euro'ya yakın gelir var. Sadece Süper Lig değil, 1. lig, 2. lig... Herkes payını alıyor. Türk futbolunun önemli gelir kaynaklarından biri TV gelirleri.

 

ONLAR BİZİM STRATEJİK ORTAĞIMIZ

"BEIN Sports ile 5 yıllık sözleşmemiz var. Üçüncüsünü yaşıyoruz. İki sezon daha var. Şu ana dek ödemelerini tamamladılar sadece üç taksit kaldı. Toplam değeri 588 milyon TL'dir. Maçlar durduğu için onlar da ödemelerini durdurdular. Ligler başladığında bu durum düzelecektir. Türkiye'ye çok büyük yatırımlar yaptılar, iyi bir kanal sistemi kurdular. Onlar bizim en büyük stratejik ortağımız.

DİĞER HABERLER

İşte TFF’nin yeni kuralları

Türkiye Futbol Federasyonu, Almanya Futbol Federasyonu’nun uyguladığı kurallardan da hareket ederek yeni talimatları yayımladı. Sahada kesinlikle çocuk olmayacak ve görev alacak olan top toplayıcıların yaşları 20 yaş ve üzerinde olacak. Karşılaşmalarda statta yer alabilecek kişi sayısı da belirlendi. Süper Lig maçları için ev sahibi kulübe futbolcular ve tüm görevliler dahil olmak üzere 95 kişilik akreditasyon hakkı tanınırken misafir kulüp için 48 kişi statta olabilecek. Medya mensupları ve TFF yöneticilerinin de dahil olduğu liste 296 kişiyi aşmayacak.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
03:10
05:24
13:09
17:08
20:33
22:29