Özgür Özçınar bombaladı!
Salon Sporları
08 Temmuz 2020 Çarşamba 00:39

Özgür Özçınar bombaladı!

İlimizin genç ve başarılı voleybol hakemlerinden, Onur Sen Sendikası Genel Başkanı Özgür Özçınar, sağlık çalışanlarının enflasyon karşısında ezdirildiğini ifade etti ve sendika olarak açıklama yayınladı.

 

COVID-19 KAHRAMANI SAĞLIK ÇALIŞANLARI 2020 YILI İL 6 AYINDA ENFLASYONA YENİLDİ!

2018 ve 2019 yıllarını da mali olarak kayıpla geçiren sağlık çalışanları, 2020 yılı ilk 6 ayında da yine umduğunu bulamadı ve sadece % 5,75 maaş zammı aldı. Pandemi dolayısı ile 2020 Ocak-Temmuz döneminde tüm gıda ve tüketim malzemelerine en az %50 zam gelmişken, memurlara ve emeklilere %5,75 gibi komik bir zam yapılması kabul edilemez bir durumdur.

 

HAK ETTİKLERİNİ ALAMADILAR

Hem Covid-19 mücadelesinde canla başla çalışıp hem de hak ettiği zammı alamamış olmak, sağlık çalışanlarını fazlasıyla üzmüştür. Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 savaşının en başarılı ve kahraman ordusu olan ülkemizdeki tüm sağlık çalışanlarına bu süreçte hiçbir iyileştirme yapılmamış sadece kuru bir alkış reva görülmüştür. Başta hemşireler olmak üzere görevini büyük bir özveri ile yapan, canla başla çalışan tüm sağlık ordusu yine hak ettiğini alamamıştır.

 

COVID-19 ÖDÜLÜ SADECE HEKİMLERE YARAMIŞTIR

Sağlık Bakanlığı bu süreçte ödül olarak sadece 3 ay boyunca tavandan ek ödeme verilmesini açıklamıştır. Bu ödül zaten olmayan çalışma barışını daha da bozmuştur ve sadece hekimlere maddi kazançlar sağlamıştır.

-Hizmetli, memur ve sürekli İşçiler hiçbir ek ücret alamamış,  hemşire, ebe ve sağlık memurları 300-1300 TL. arası ek ücret alabilmişken,  hekimler ve uzman hekimler ise 8.000-16.000 TL. arası ek ücret almışlardır.

 

BEKLENEMEZDİ

Covid-19 hastalığında en önde savaşan ve sağlık hizmeti sunumunda en fazla bulaşma riski hemşireler ve temizlik görevlilerinde olmasına rağmen, yine adaletsizce bir ödüllendirme yapılıp sadece hekimlere yüksek ücretler ödenmiştir. Çünkü hekimlerin ek ödeme tavan katsayıları temel maaşlarının 5-7 katı iken diğer çalışanlarda bu oran 1,5 katıdır. Zaten adaletsiz olan Ek Ödeme Yönetmeliğine endeksli bir ödüllendirmenin adil olması da beklenemezdi.

 

VİCDAN YARALAYICI

Eskiden taşeron adıyla bilinen ve sözde “Sürekli İşçi” adıyla kadroya geçirilen, Güvenlik, VHKİ ve Hizmetliler ile Aile Hekimliği’nde çalışan hekim ve hemşireler de bu 3 aylık ödülden faydalanamamıştır. Bu durum sağlık çalışanları arasındaki çalışma barışını fazlasıyla bozmuş, herkesin vicdanını yaralamıştır.

 

YETKİLİ SENDİKA SAĞLIK ÇALIŞANLARINI YİNE HÜSRANA UĞRATTI

Sözde yetkili ama etkili olamayan malum-sen başta sağlık çalışanları olmak üzere tüm memurları yine hüsrana uğratmıştır. Sağlık çalışanlarının uzun zamandır büyük bir umutla beklediği, hekimler ile diğer çalışanları arasında büyük bir uçurum olan “Adaletsiz Ek Ödeme Yönetmeliği” 2020 Mart döneminde güncellenmiş bu uçurum daha da artmıştır. Öncesinde reklamını yaptığı sözde bu bomba düzenleme de malum-sen in elinde patlamış olup;  hemşire, ebe, memur ve hizmetli gibi sağlık çalışanları daha da zarara uğramışlardır. Pandemi döneminde sadece hekimlere yönelik büyük bir kıyak yapılıp, çoğu personelin faydalanamadığı ek ödeme ödülü de sözde sendikanın sağlık çalışanlarına attığı son gol olmuştur.

 

ONUR SAĞLIK- SEN OLARAK TALEPLERİMİZ.

Onur Sağlık Sen olarak başta sağlık çalışanları olmak üzere, tüm memurlara insan onuruna yakışır bir ücret talep etmekteyiz, fazlasını değil, sadece gerçek enflasyon oranında zam talep etmekteyiz. Hekim, uzman hekim, hemşire, ebe ve sağlık memuru gibi tüm sağlık personellerinin temel maaşlarına 1.000-2.000 TL. arası seyyanen zam yapılmalı.

 

ZAM YAPILMALI

Performansa dayalı Ek Ödeme Yönetmeliği maaşa endeksli ve adaletli olacak bir şekilde yeniden düzenlenmeli. Meslek katsayılarında temel maaşlara orantılı olmalı ve tavan ücret katsayısı tüm çalışanlarda eşit olmalı. Geçtiğimiz yıl sadece hekimlere verildiği gibi, başta hemşire - ebe ve sağlık memurları olmak üzere tüm sağlık personellerinin de emekli maaşlarına seyyanen en az 1.000 TL. zam yapılmalı

 

BİR ÜST KADEME EK GÖSTERGE

Lisans mezunu sağlık personellerine 3600 ek gösterge olacak şekilde, tüm çalışanlara bir üst kademe ek gösterge verilmeli. Sadece hekimlere uygulanan fazla mesailerden de ek ödeme alma hakkının, tüm sağlık çalışanlarına verilmeli. Aile hekimliğinde çalışan hemşire ve ebelerin temel ücretlerinde iyileştirme yapılmalı, gezici hizmet tazminatından faydalanmaları sağlanmalı ve kamu dışı çalışan sağlık personellerinin kadroya geçirilmeli.

 

KREŞLER ÜCRETSİZ OLMALI

Sağlık idarecilerinin maaşları düşürülmeli. Aynı statüde ve görevde olan sağlık idarecileri arasında büyük bir haksızlık olan maaşlar daha az olan tutarda eşitlenmeli. Hekim kökenli bir başkan (12. 400 TL. sözleşme bedeli + 10,000 TL. ek ödeme) toplam 22.400 TL. maaş alırken, sağlık memuru kökenli bir başkan (12,400 TL. sözleşme bedeli + 800 TL. ek ödeme) toplam 13.200 TL. maaş almakta. Tüm İllerde sağlık çalışanları için misafirhaneler yapılmalı, var olan hastane kreşlerinin sayısı artırılmalı ve sağlık çalışanlarının çocuklarına ücretsiz olmalı.

DİĞER HABERLER

Perilerden Ankara’da müthiş zafer! “59-70”

Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Ligi'ndeki temsilcimiz İzmit Belediyespor, Botaş'a konuk oldu. Yatırım yapan ve en iyi yerli sporcuları bünyesinde barındıran Botaş karşısında müthiş bir savunma yapan temsilcimiz maçı 70-59 kazandı. Son 5 maçta 4. zaferine ulaşan mavi yeşilliler 17. maçında 9. kez sahadan galibiyet ile ayrıldı. İzmit ekibi 19 Ocak itibari ile Avrupa maçlarına başlayacak ve 6 günde bir birinden zorlu 4 maç yapacak.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
06:28
08:14
13:22
15:51
18:08
19:42