Ertuğrul Sağlam: Üzüldüm tabii ki
07 Eylül 2023 12:00

Ertuğrul Sağlam: Üzüldüm tabii ki

Kocaelispor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, Boluspor maçı öncesi basın mensuplarıyla uzun soluklu bir röportaj gerçekleştirdi.

 

15 GÜNLÜK SÜRECE MUTLU GİRMEMİZ GEREKİYORDU

Sözlerine Adanaspor galibiyetiyle başlayan, her geçen gün bir birini tanıyan ve anlayan bir takım olduklarının altını çizen Sağlam şu şekilde konuştu: Oyunun özellikle 11'e 11 başlayan bölümünde gayet iyiydik. Golü bulduk, ondan sonra maalesef rakip eksilince istemediğimiz bir şekilde oyunu rölantiye aldık. Israrlarımıza rağmen oyuncularımızı hareketlendiremedik. Ama çocuklarla şunu konuşmuştuk. Bir milli takım arası var. Bu 15 günlük süreç, bu aldığımız sonuçla yaşanacak. Dolayısıyla camianın, taraftarın, Kocaelispor'u sevenlerin bu 15 günü mutlu geçirmesi için bugün kesinlikle kazanmamız lazım.

 

EN AZ 15 SEBEP SAYABİLİRİZ

İlk 2 maçı kaybettik. Sonrasında yukarıyla aramızdaki puan farkı biraz açıldı. Tabii üst gruba yapışmak için Adana maçını kazanmak gerekiyordu. Kendi içimizdeki motivasyonumuzu, geleceğe bakışımızı daha olumluya çevirmek ve bizim de kendi motivasyonumuzu arttırmak için de 3 puan şarttı. Ben bunun gibi size en az 15 tane bu maçı kazanmamızı gerektirecek çok gerekli ve haklı sebep sayabilirim.

 

ZAMANA İHTİYACIMIZ VAR DEMİŞTİK

Biz yeni kurulan bir takımız. Evet, transferlerimiz geç geldi. Dolayısıyla bir uyum ve adaptasyon süreci yaşıyoruz. Oyuncuların birbirini anlaması, tanıması, sisteme adaptasyon, bizim ne istediğimizi anlayabilmeleri açısından zamana ihtiyacımız var demiştik. Alınacak üç puanla bu zamanı da bu süreci de biraz daha öne çekme şansını yakalayabiliriz. İşte oyunculara üç gün izin verdik. Onlar da tabii o üç gün izni güzel geçirmeleri, keyifli geçirmeleri gerekiyordu. Öyle oldu. Bugün antrenmanlara başladık.

 

ŞOK OLDUK

Adanaspor samimiyetle söylüyorum kötü bir takım değil. Belki de 6, 7 puanı olabilecek bir takımdı. Keçiören'e son saniyede yenildi. Urfa maçında kalecisi sakatlandı. Şanssız bir maç oynadı. Son dönemi öyle geçirdi. Dolayısıyla daha fazla puanı olması gereken bir takım. Göreceksiniz bundan sonra daha iyi maçlar oynayacaklar. Hepimiz yıllardır futbolun içindeyiz. Ne olmayacak denilen maçlarda, ne de rakip gol atamaz dediğimiz maçlarda öyle goller oldu ki şok içerisinde kaldık.  O yüzden oyunu bizim daha evvel koparmamız gerekiyor.

 

REHAVETE KAPILMAMAK GEREKİYOR

Oyuncularımızla konuştuk. Onlara da şikayetimizi ve rahatsızlığımızı dile getirdik. Futbol bu. Her şey olabiliyor. Futbolda işi hiç şansa bırakmamak lazım, gereğini yapacaksın. İşini sağlama alacaksın. Hayatta da bu böyle. Rakip 10 kişi kaldı mı bir rehavete giriyorsun. Dahası ben bu maçı nasıl olsa kazanırım diyorsun. Rakip de şu duyguya kapılıyor. Arkadaşım çıktı. Eksik kaldım. Benim daha fazla koşmam ve o açığı kapatmam lazım derken bir bakıyorsunuz rakip takım 11 kişilik enerjiyi ortaya koyuyor.

 

İZİN VERMEYECEĞİZ

Sen 11'den 9'a iniyorsun, o aradaki fark kapanmış. Hatta rakip de öne geçebiliyor. Sahada harcadığı enerji ve güç bakımından… Artı bir de motivasyonunuzu kaybettiğinizde işte o zaman  Allah kolaylık versin. O yüzden buna bundan sonraki süreçte izin vermeyeceğiz. Oyuncularımızın da böyle bir duruma girmesine kesinlikle müsaade etmeyeceğiz.

 

SERHAT’A İYİLİK ETMEM

Serhat da, Emre de oyuncu kalitesi olarak zaten belli bir standarttalar. Kimse onlara kötü oyuncu diyemez. Fakat tabii biz yaptığımız transferlerden sonra kadro yapılanmasında belli bir sayıyı tutturmamız gerekir. Özellikle Serhat geçen sezonu da boş geçirdi. Dolayısıyla burada da yine senede 2, 3 maçla ne ona, ne de kulübümüze iyilik yapmış olmayız. Kötülük yaparız. Dolayısıyla gitsin, oynasın, kendini ifade etsin, gelişsin ve sezon sonunda inşallah Süper Lig'e çıktığımızda Serhat bizimle olacak mı, olmayacak mı noktasında da bize bir mesaj göndersin. Serhat da kötü futbolcu değil. Ben Serhat'ı bu kadro yoğunluğunda sezon sonuna kadar 3 maçta kullanacaksam biz bu çocuğu geriye atmış olurum. Ona katkı sağlamış olmam.

 

BİRKAÇ GÜNE TAM KADRO OLACAĞIZ

Mert geri döndü. Bir sıkıntımız yok. Mesut bizi korkuttu. Kaval kemiğinde çatlak var diye bir endişemiz vardı ama onda da çatlak yok. Cihat'ın arka adalesinde de bir yırtık yok. Christian bir rahatsızlık geçirdi biliyorsunuz o da iyileşti. Atilla da takımdan ayrı koşulara başladı. Tahmin ediyorum birkaç gün içerisinde tam kadro olacağız. Umuyoruz tabii sağlık ekibimizde yoğun çalışacak. Oyuncular sorumluluk alacak ve inşallah tam kadro çalışmaya başlayacağız birkaç gün içerisinde.

 

FUTBOLCULARA TEST YAPACAĞIZ

Transferle alakalı çalışmalarımız devam ediyor. Beklentimiz de var. Merkeze ve sola. Kenara bir transfer çalışmamız ve görüşmelerimiz var. Tabii onların da ne kadar erken gelmesi o kadar bizi rahatlatacak. Onun dışında yarın test yapacağız. Oyuncularımızın son durumunu bilgisayar olarak kapasitelerini ölçeceğiz. Sezon başında da yapmıştık. Oradan bu yana gelen gelişimlerini bir şekilde gözlemleyeceğiz. Yarın çift idman yapacağız. Hafta sonu da 35 dakikalık iki devre halinde, kendi aramızda da olabilir, bir maç düşünüyoruz. Ondan sonraki süreçte de zaten çalışmalarımız devam edecek.

 

10 GÜN SONRA ÇOK FARKLI BİR KOCAELİSPOR OLACAK

Bizim eksiğimiz ve rahatsızlığımız oyuncuların birbirleriyle az antrenman yapmaları, birbirlerini az tanımaları yani uyum sorunuydu. Beraber oynayarak, antrenman yaparak, oyun içerisinde birbirlerini anlayarak, tanıyarak daha bir takım görünümüne bürüneceğiz. Buna inanıyorum ben. O yüzden her yaptığımız antrenmanda geçirdiğimiz dakika bize katkı sağlayacak takım olma adına. İnşallah 10 gün sonra çok daha iyi, çok daha farklı bir Kocaelispor olacak.

 

BİR KADRONUN İSKELETİ ELİMİZDE DURSUN

Açıkçası kadroyu değiştirmek için ısrar eden bir yapım yok. İnşallah önümüzdeki sene de Süper Lig'de devam ederiz. Bizim zaten transferdeki arayışlarımızda bu takım Süper Lig'e çıktığı zaman yine 20 kişi değiştirip, 20 kişi getirmeyelim mantığı var. İşte burada da bir altyapı olsun. Bir kadronun iskeleti elimizde dursun. Böyle bir beklentimiz vardı. Aslında bu süreci daha iyi geçirebilirdik. İlk Manisa maçındaki çok bariz hatamız olmasaydı, Eyüpspor maçında da yakaladığımız pozisyonları değerlendirebilseydik iş daha farklı olabilirdi.

 

HERKES KOCAELİSPOR’UN BAŞARISI İÇİN BİR ARAYA GELMİŞ

Aslında beklediğimiz yerdeyiz. İki maç kötüydük, iki maçı kayıpsız geçmemiz lazımdı. Geçtik. Herkesin morali yerinde, camianın geleceğe bakış açısı, taraftarın geleceğe bakış açısı olumluya dönmüş durumda. sezon başında geldiğimiz zamanki kaos ortamı tamamen ortadan kalkmış. Herkes daha ılımlı. Birbiriyle karşı karşıya gelmiş gruplar bile o stresi üzerlerinden atmışlar. Kocaelispor'un başarısı için bir araya gelmişler. Onu çok net bir şekilde görebiliyoruz.

 

BOLUSPOR İYİ BİR RAKİP

İnşallah Bolu maçındaki beklentimiz tribüne en az 10 - 15 bin taraftarın gelmesi. İnşallah biz yine kazanmaya devam edeceğiz. Ben beşinci hafta planlamıştım ama artık 7. haftada 20- 25 bin taraftarın geleceğini, stadı dolu halde görmeyi umuyorum. Allah bizi mahcup etmeyecek inşallah. Boluspor ise galibiyeti yok ama üç beraberliği var ve çok genç, dinamik bir takım. Böyle bir rakip bizi bekliyor. Amacımız galibiyet serisi yakalamak. Bu ligde çok rahat kazanılabilecek bir maç görmüyorum. Şu takım çok zayıf, bu takım bunu çok rahat yener diyebileceğimiz maç yok. O yüzden Boluspor karşılaşmasını da iyi bir takıma karşı oynayacağız.

 

TARAFTAR  İTİCİ GÜCÜMÜZ OLACAK

Rakibimizi ciddiye alacağız ve sanki bir final maçı, şampiyonluk maçı oynuyormuş gibi sahaya çıkacağız. Tabii burada taraftarımızın desteği de çok önemli. Onlar oyuna odaklandığında, maçı yaşadıklarında, farklı şeyleri düşünmediklerinde takım adına büyük güç oluyor, takımı resmen ayağa kaldırıp ittiriyorlar. O yüzden yine Altay maçındaki gibi onları bu sefer daha kalabalık ve daha coşkulu bir şekilde yanımızda görmek istiyoruz. Onlarla sahadaki oyuncularımızın bu gücü birleşip ortaya çok güzel şeyler çıkıyor. Bunu gördük.

 

YOĞUN MESAİ HARCADIK

Kocaelispor’a geldiğimizde yönetim kurulumuz “Sportif Direktör Bayram Oral, Kulüp Müdürü İshak Tarcan ve o idari işlerde Mithat bey ile çalışacaksınız” dedi. Zaten başkanın yıllardan beri beraber olduğu çalışma arkadaşları. Üçüyle de çok olumlu ve uyumlu bir şekilde çalıştık. Sonrasında yönetim bir karar alındı ve “Arkadaşlarımız bizimle beraber olmayacak” dedi. Bizle gelen personel ya da bizim ekibimizden birileri olsaydı tabii bunu başkanla paylaşırdık. Açık söyleyeyim üzüldüm tabii ki. Çünkü hepsiye beraber mesai geçirdik, çok yoğun çalıştık. İşte görüyorsunuz her yerde bir çalışma var. Dinlenme salonu, burada fitness salonu, birçok şeyle alakalı çok yoğun bir dönem yaşadık. Üzüldük ama bizim işimizde tabii maalesef böyle şeyler oluyor. O yüzden herkes için hayırlı olsun demekten başka bir şey gelmiyor içinizden.

Güncelleme: 07 Eylül 2023 12:02
Başak Yemek
Arslan Teknik
X