Böylesi daha hayırlı oldu
Erdem Övüç

Erdem Övüç

erdemovuc@gmail.com

09 Temmuz 2020 Perşembe - 20:31

Yazarın Tüm Yazıları

Spor 41

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği Kocaelispor’un şampiyonluk kutlamalarının Kocaeli Stadı ile ilgili bölümü İl Hıfzıssıhha Kurulu nedeni ile iptal edildi. Kocaeli Stadı dışındaki etkinlikler hakkında her hangi bir sorun bulunmuyor. 3 bin taraftar kotasının alınması sonrasında birçok Kocaelispor taraftarı bu 3 bin kişinin nasıl belirleneceğini merak ediyordu.

 

Açıkçası böylesi daha hayırlı oldu.

 

Neden mi?

1- Stadyuma gelecek olan taraftar sayısı sadece 3 binde sınırlandırıldı. Bu kişileri belirlemek kolay değildi. Stada 3 binden çok daha fazla taraftar gelecekti ve sıkıntı çıkacaktı.

 

2- Kocaeli Stadı 33 bin kişilik. Düşünsenize sadece kapasitenin yüzde 9’una izin var. Yüzde 91’i boş olan bir statta yapılacak kutlama görüntü itibari ile komik duracaktı.

 

3- Kıraç ünlü bir sanatçı. Vereceği konserde şarkılarını boş tribünlere söyleyecekti. Kıraç büyük boşluklardan ötürü rahatsız olabilirdi.

 

4- Bildiğiniz üzere hem Hendek’te hem de Akyazı’da havai fişek patlamalarından ötürü 7 sivil vatandaşımız hayatını kaybetti, 3 de askerimiz şehit oldu. Saatler sonra bizim havai fişekler fırlatmamız insanı ister istemez can sıkıcı bir düşünce içinde itebilirdi.

 

5- Kocaelispor’un genç taraftarları dev koreografi için çok çalıştı, tabiri caizse anaları ağladı. Onlar adına üzüldüm ancak tarihi koreografiyi dolu tribünlerde açmak daha anlamlı olacak. (Hoş bir daha ne zaman dolu tribünler görürüz o da ayrı bir konu)

 

6- Belki de en önemli madde. Devlet diyor ki “Sosyal mesafe, izolasyon, maske vs” İçişleri Bakanlığı kutlama ve bunun gibi kapalı alanlardaki etkinliklerin yapılmasını istemiyor. Kocaelispor’un stat içinde kutlama yapacak olması devletin kaidelerine karşı bir tutum olarak algılanabilirdi.

 

7- Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin şampiyonluk kutlamalarına harcayacağı para yaklaşık 2 milyon lirayı bulacaktı. Kocaelispor’da personel ve alt yapı hocaları aylarca para yüzü görememişken bu kadar para harcanması farklı algılanabilirdi. Ki yine de hatırı sayılı bir harcama söz konusu.

 

Beni üzen ve düşündüren hadise şu. Büyükşehir bugün tüm basını topladı ve toplantı yaptı. Toplantıda kendilerinden son derece emindiler. Kısacası onlar için kutlamalar garantiydi. Bizzat ben konu hakkında yaptığım tüm haberlerde “Valilik olur verirse, valilikten izin çıkarsa” diyerek bu işin olmama ihtimalini de gözettim. Ancak toplantıda ne Genel Sekreter Balamir Gündoğdu, ne Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık, ne de Kocaelispor Başkanı Üzülmez “Valilik izin verirse” gibi bir cümle sarf etmedi. Herkes o kadar olaya –Bitti- gözü ile baktı ki bizi “Valilikten izin aldınız mı?” gibi bir soru sorma güdüsüne dahi itmediler. İnanın 2-3 gün boyunca kiminle görüştüysem endişeler ortaktı. Biz endişelendik ama bu işi organize edenler endişelenmedi. Öğlen toplantı yapıp akşam kararın Kocaeli Stadı ile ilgili kısmı iptal edilince bu durum Büyükşehir açısından üzücü bir görüntü doğurdu. Pazar günü de ciddi bir imtihan var. Biliyorsunuz Kocaelispor taraftarını tutamazsınız. Pandemi kurallarının ihlal edilmemesi için dua etmekten başka çaremiz yok. İnşallah hepimizin mutlu olacağı, Kocaelispor’a layık olan bir kutlama yaparız. Burada Hodri Meydan’a güveniyorum. Onlar kolluk kuvvetlerinin eli ayağı olacak. Hepimiz o gün “Önce sağlık” diyeceğiz… Demeliyiz de…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
03:41
05:42
13:08
17:02
20:13
21:59