Faruk Özek: Futbol, kişilerin egolarına göre dizayn edilmemeli
Amatör Futbol
27 Aralık 2020 Pazar 14:21

Faruk Özek: Futbol, kişilerin egolarına göre dizayn edilmemeli

İlimizin genç antrenörlerinden Faruk Özek, Türkiye’de futbolun gelişmesi için bilinçli kişilerin devreye girmesi gerektiğini ifade etti.

 

KENDİNİ GÜNCELLEMEK ZORUNDASIN

Özek futbolun kişilerin egolarına göre dizayn edilmemesi gerektiğini vurgularken, Türkiye’de futbolun belirli bir sisteminin olmadığını da belirtti. Başarılı çalıştırıcı ayrıca genç antrenörlerin ülkede iyi işlere imza attığını ifade ederken “Futbolda yaş ve tecrübe tabii ki önemli ancak kişi kendini güncellemezse geri kalır. Arkadan gelen çok yetenekli antrenörlerimiz var. Futbol adına en azından bu durum umut vericidir” şeklinde konuştu.

 

GELİŞMİŞ BİR ÜLKE DEĞİLİZ

Maç analiz, performans antrenörlüğü görevini başarı ile yapan ve günümüz modern teknolojilerine de son derece hakim olan Faruk Özek, futbol adına Türkiye’de kat edilmesi gereken uzun yolların olduğunu ancak karamsar olmadığını belirterek ve şu ifadelere yer verdi: Futbol anlamında gelişmiş bir ülke olamadık. Bunun nedenleri oldukça fazla. Kulüpler iyi yönetilmiyor. Taraftar baskısı ya da rakibe gözdağı vermek amacı ile sağlıklı yapılmayan transferler, sonrasında ödenmeyen borçlar nice camiaların tarihten silinmesine neden oluyor.

 

 

KÖKLÜ KULÜPLER TARİH OLDULAR

Kısacası parası olanın, bilmediği bir branşa, futbola yönelmesi kişiye değil, kurumlara zarar vermeye devam ediyor. Erzurum, Diyarbakır, Ordu, Gaziantep, Mersin, Karabük, Buca ve daha bir sürü köklü kulüp artık yoklar. Bu kulüplerin yerlerine devşirilmiş kulüplerle liglerde yer alıyorlar. Kocaelispor da bilindiği gibi amatör lige kadar geriledi. Birkaç kez kapanma noktasına kadar gelen kulübün var olması ülkedeki gerçek bir futbol mucizesidir.

 

FENERBAHÇE, BEŞİKTAŞ VE GALATASARAY BORÇ İÇİNDE

Profesyonel futbol kulüplerinin toplam borçları yaklaşık 24 milyar lirayı (katrilyon) buldu. Bunun 14 milyarı Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray’a ait. Bu yükün altından kalkmak için devletten yasa çıkarılmasını bekliyorlar. Ancak “Bu borçlar yapılırken neden kimse plan yapmadı?” diye sormak lazım. Malum, özellikle bu sezon gençlerin sezonu oldu. Kocaelispor’daki Gökdeniz Antalyaspor’da her hafta süre buluyor. Bursaspor’daki gençler örnek oluyor ve bu sayı gittikçe artıyor.

 

 

TRANSFER TAHTASI KAPALI OLSA KAÇI OYNAYABİLİRDİ?

Üzücü olan şu. Bu bahsettiğim durum zorunluluktan ileri geliyor. Eğer Bursaspor’un transfer tahtası kapalı olmasa bu genç futbolcuların kaçını sahada görebilecektik! Kısacası çaresizlikten kazanılmış bir değerden bahsediyoruz ve bununla da avunuyoruz ne yazık ki. Türkiye’de bir sistem sorunu yok çünkü ortada belirli bir sistem yok. Harcanan paraya ve alınan verimliliğe bakacak olursak belki de Avrupa’daki en kötü ülkelerden birisiyiz. Bu işler dışarıdan görüldüğü gibi değil. Futbolun içine girecekseniz bunu bir heves uğruna ya da kişisel bir çıkarlar için değil, uzun vadeli bir planlama ile yürütmek zorundasınız.

 

HAKEMLERE DAHA FAZLA SAHİP ÇIKILMALI

Hakemlerimizin performansı tartışılır tabii ki. Ancak Türkiye’de hakem olmak da kolay değil. Çünkü Türkiye’de futbol ailesindeki herkes haklıdır, tüm suç ise hakemdedir. Kaybedenler böyle görmek ister çünkü. Hakemler yalnız kalmamalı, MHK olsun, TFF olsun hakemlerinin her zaman yanlarında olmalı. Son olay mesela... Başakşehirli Rafael’e Fenerbahçe maçında çıkan kırmızı kart çıktı ve futbolcunun disipline sevk edildi. Ardından futbolcunun cezası kalktı. Karar duygusal anlamda haklı gerekçelere dayandırılabilir ancak uygulama olarak yanlıştır. O zaman Rafael en baştan disipline gönderilmeyecekti. Hakemlere sahipsiz olduğunu hissettirirseniz, hakemden çok, bunu sağlayan unsurlar zarar görür.

 

 

BİZDEN İSTİYORLAR AMA?

Genç ve yetenekli antrenörlerin sayıları hayli arttı. Ancak antrenörlerimizin çoğu kulüp bulmakta zorlanıyor. Tabiri caizse zehir gibi beyinleri var ama bundan faydalananların sayısı çok sınırlı. Bir çok antrenör arkadaşım ya mesleğini yapamıyor ya da futbol içinde kalsa da farklı bir iş yapmak zorunda kalıyor. Şu an Diyarbakır’dayım. Takımlar başka kişilerin aracılığı ile beni arıyor ve “Bizim için oradaki rakibimizi izler misin, sonra bize rapor gönderir misin?” diyorlar. Ancak “Gel bizimle çalış” diyen olmuyor maalesef. Bu da mesleğe karşı olan bakışın ne denli düşük seviyede olduğunu gösteriyor.

 

TESİS OLMAZSA OLMAZ BİR GERÇEK

Futbol bilimdir. Her bilimin de bir hukuku olmalıdır. Ancak futbolun hukuku da adaleti de ne yazık ki yok. Kurallar güçlü olanın yanında oluyor. Kişi gerçekten futbola hizmet etmek, sporcu yetiştirmek ve futbola değer katmak istiyorsa kendisini değil, işini düşünmeli. Avrupa’da özellikle de Almanya’da bu işler nasıl sistemli bir şekilde yürütülüyor, bakılabilir. Geçen gün denk geldim. İngiltere’nin Leicester City Kulübü’nün, Hollanda’nın Ajax Kulübü’nün tesislerini gördüm ve imrendim. Türkiye’de ise Altınordu gerçeği var. Kısacası önce tesisin olacak ki sporcu yetiştirebilesin. Aksi halde sadece günü kurtarır, geleceğini kara kara düşünürsün!

 

FARUK ÖZEK KİMDİR?

26 yaşında. Sakarya üniversitesi mezunu. 14 yıldır Kocaeli’de. Daha önce Önder Deniz Kolgu ile Körfez FK ve Alibeyköyspor’da, Alaattin Gülerce ile Kemerspor’da ve geçen sezon da Menemenspor Kulübü’nde çalıştı. Kemerspor’a geldiğinde Antalya ekibi 12 puanla 17. sıradaydı fakat sezonu 44 puanla 9. sırada bitirdi. Menemenspor ile de 10 maç üst üste yenilmedi. Faruk Özek, Körfez temsilcisi İlimtepe Futbol Kulübü’nde Süper Amatör Lig şampiyonluğu yaşadı.

 

Spor41 – ÖZEL RÖPORTAJ

 

DİĞER HABERLER

Hakemler Derneği’nin kongresinde bu kurallar uygulanacak

Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği, tüm ülkede olduğu gibi Kocaeli’de de olağan genel kurulunu yapıyor. 8 Mart Pazartesi günü 42 Evler Mahallesi’nde yer alan Gençlik Merkezi’nde gerçekleşecek olan kongre 18.00’de başlayacak. Mevcut başkan Av. Özhan Kurt ile başarılı klasman hakemlerimizden Sait Tuzcu’nun listeleri yarışacak. İki aday da çalışmalarına sıkı bir şekilde devam devam ediyor.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
05:36
07:15
13:22
16:37
19:08
20:36