Özhan Kurt: Hakemevimize önümüzdeki sezon geçeceğiz
03 Kasım 2022 15:16

Özhan Kurt: Hakemevimize önümüzdeki sezon geçeceğiz

Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği Kocaeli Şube Başkanı Av. Özhan Kurt ilimiz basın mensupları ile buluşmasında önemli açıklamalar yaptı. Kurt, Hakemevi hayallerinin önümüzdeki sezon gerçekleşeceğini belirtti.

 

2012’DE BERİ CAMİANIN İÇİNDEYİM

Maide Restoran’daki buluşmada kendisini tanıtarak ve selamlama konuşmasını yaparak sözlerine başlayan Hakemler Dernek Başkanı Av. Özhan Kurt toplantıda şu şekilde konuştu: 1985 Sivas doğumluyum. 2012’den beri hakem camiasının içindeyim. 2018’de dernek başkanı oldum, son genel merkez seçimlerinde de yönetim kurulu üyeliğine getirildim. Aynı zamanda Derince ve Büyükşehir Belediyesi meclis üyesiyim.

 

SEZON AÇILIŞIMIZI KOCAELİ STADI’NDA YAPMAK İSTERDİK

Camia içine birçok eksiğimiz, hatamız oldu belki ama bu camiaya hizmet etmekten vazgeçmedim. 1 ay önce sezon açılışımızı yaptık. Açılışımızı Kocaeli Stadı’nda yapmak isterdik ancak stadın sahası bakımda olduğu için Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirdik. Hakemlerimizin istekleri adına derneğimiz olarak elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz.

 

TAHİR BAŞKANIMIZ MÜJDEYİ VERDİ

İsmetpaşa Stadı’nda antrenmanlarımızı yaptığımızda soyunma konusu başta olmak üzere çeşitli imkanlarımız vardı. Ancak atletizm pistindeki çalışmalarda hakemlerimiz araçlarında soyunmak zorunda kalıyor. Bu ve benzer konuları Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın’a aktardık. Tahir başkanımız da sezon açılımızda “Hakemevi” müjdesini verdi. İnşallah önümüzdeki yıl sezonun açılışını Hakemevimizde gerçekleştireceğiz.

 

BİNA 2 KATLI VE TOPLAM 600 METREKARE OLACAK

Proje şu şekilde… Atletizm pisteki tribün kalkacak, Gençlik Spor buraya tesis yapacak önünde de Hakemevi inşa edilecek. Zemin etüdü bitmek üzere ve çalışmalara devam ediyoruz. Binamız 2 katlı ve toplamda 600 metrekare olacak. İçinde lojistik ve sosyal anlamda hakemlerimizin rahatlığı için her şey olacak. Yaklaşık maliyeti 35 milyonu bulacak. Bu rakamın tahmini 10-15 milyonu bakanlığımızdan gelecek, geri kalan kısmını ise Büyükşehir karşılayacak.

 

5 YIL SONRA GETİRMEK İSTİYOR

Atletizm pistimiz yapıldı ve çok da güzel oldu. Bölge test koşularının burada yapılmasını istiyoruz. Misafirlerimize de her türlü imkanları sunacağız. Son olarak Ersin Yıldırım başkanımız döneminde, 2017-2018 sezonunda test koşularını İzmit’te yapmıştık. Bu ve buna benzer Kocaeli hakemliğinin vizyonunu geliştirme, diyalogları artırma adına projeler üreteceğiz. Günümüz teknolojisine entegre olmayı amaç ediniyoruz ve yapay zeka yani algoritma konusu ile ilgili ne yapabiliriz düşüncesi içinde olacağız.

 

HAKEM ÜCRETLERİ ÇOK DÜŞÜK…

Hakemlerin aldığı ücretler hayli düşük. Süper ve 1. Amatör Lig’de maç hakemleri 155, yardımcılar 95, gözlemciler de 90 lira alıyor. Baktığımızda bu iş yani futbol 90 dakikalık bir iş değil. Maçtan 1 saat önce sahada olmak zorundasınız. Maçın ardından gözlemci ile konuşacaklarınız olacaktır. Yollar hariç bu süre 3-4 saati buluyor. Kısacası amatör maçlarda hakem ve gözlemcilerin para falan kazandığı yok.

 

BU İŞİN STRESİ YETER DE ARTAR

Yönetici olduğumuz genel merkez olarak Süper ve 1. Amatör Lig’de maç yöneten hakemlere 450 lira önerisinde bulunduk. Umarım olumlu sonuçlanır. Parayı geçtim… Bu işin stresi yeter. Bir futbolcu hata yaptığında tüm takım, teknik kadro ve yönetimi o futbolcunun yanında oluyor. Ancak hakem her zaman yalnız. Hatalar hepimiz için. Hakemler de hata yapacak tabii ki.

 

HERŞEY HAKEM VE GÖZLEMCİLERİMİZİN KONFORU İÇİN

TV’lerde bir pozisyonu 80 kez oynatıyorlar ve yorumcular yine de karar veremiyorlar. Sen ise o an kararını vermek zorundasın ve her türlü stresi yönetmek zorundasın. Dediğim gibi hakemlerin refahı ve sosyalleşmesi bizim için çok önemli ve hakem ile gözlemcilerinin en iyi şartlarda hareket edebilmesi adına dernek yönetimimiz her daim hazır olacaktır. Davetimize icabet ettiğiniz için siz değerli basın mensuplarımıza da teşekkürü borç bilirim.

 

Ali KÖKSAL – Spor41

Güncelleme: 03 Kasım 2022 15:19
X