Turgay Dönmez: O’nun gibisi zor gelir!
29 Eylül 2023 09:14

Turgay Dönmez: O’nun gibisi zor gelir!

İlimizin çok başarılı hakemiydi, bu güzel işi bıraktıktan sonra özel turnuvaların aranan ismi oldu. Turgay Dönmez… Adeta yıllanmış bir şarap gibi! Hikayesi ise bambaşka!

 

ENDİŞELİYİM

Kocaeli’nin görev yaptığı yıllarda en sevilen hakemlerindendi. Uzun yıllar futbola hizmet eden Turgay Dönmez aktif hakemlik kariyerinin ardından bu mesleği bıraktı. Hakemliği profesyonelleşmesi gerektiğini belirten ve MHK’lerin sık sık değişmesinin hakemlere zarar verdiğini belirten Dönmez, her geçen gün azalan hakem sayısı ile ilgili olarak endişeli olduğunu belirtti.

 

UZEL: ONU ÇOK SEVİYORUZ

Kocaeli’deki hemen hemen tüm özel turnuvalarda ya da etkinliklerde Turgay Dönmez’i hakem olarak yeşil zeminde bulabilirsiniz. Kendine has tarzı, uzun kıvırcık saçları ve tabii ki futbolcularla olan iletişimi onu “Aranan hakem” olarak tanınmasını sağladı. Kocaeli Masterler Başkanı Orhan Uzel “Turgay Dönmez bizim yaş grubumuzun dilinden en iyi anlayan hakem. Keşke maçlarımızı yönetse. Adeta yıllanmış bir şarap gibi. Kendisini çok seviyoruz” dedi.

 

OYUNU DURDUR, ÇIKACAĞIM

Turgay Dönmez’i tanıyanlar onun neden hakemliğini bıraktığını bilir. 1998’de başladı Turgay Dönmez’in hakemliği. 13 yıl sonra, 2001’de Karamürsel’de oynanan Karamürsel İdmanyurdu – Yalakderespor maçı içinde şöyle bir olay yaşandı. Maçın ikinci yarısı, Karamürsel İdmanyurdu mücadelede 5-0 önde. Yalakderespor’un kaptanı Hakem Turgay Dönmez’e “Hocam oyunu durdur ben çıkacağım” dedi.

 

KENDİ FUTBOL AYAKKABILARINI VERDİ

Turgay Dönmez bunun nedenini sordu. Kaptan “Hocam, futbol ayakkabılarım ayağıma vuruyor. Topuğumun üst kısmı kesildi ve kanamaya başladı. Zaten fark da yiyoruz, kendime bu kadar acı veremem” dedi. Turgay Dönmez de “Kaptan… Sahada doğru düzgün top oynayan kişi sensin” dedi ve kendi ayakkabılarını kaptana vermek istedi.

 

TEHDİT EDİLDİ

Kaptan da “Hocam gerçekten çıkmak istiyorum. Hem sana sıkıntı olmasın. Maç zaten bitmiş” dedi ve kenara baktı. Yalakdere’nin hocası “Giy oğlum, 5 yerine, 2 gol daha yeriz en fazla” dedi ve kaptan Turgay Dönmez’in ayakkabılarını giydi. Turgay Dönmez bu olayın ardından disipline sevk edildi. Dönemin İl Hakem Kurul Başkanı “Ayakkabıdan ceza aldığını söyleme, yoksa yeğenini klasman atlattırmayız” dedi. Dönmez’in yeğeni ise bir dönem Süper Lig’de yardımcı antrenörlük yapan ve hakemlik kariyeri boyunca sırtından hançerlenen Nihat Samuk’tu.

 

ONUN SEVMEYENİ YOK

Kendisinden yalan beyan verilmesini bekleyenlerin bu isteği Dönmez’in canını çok sıktı ve Dönmez henüz hakemliğinin 13. yılında bu mesleği bıraktı. Onun bu kötü kaderini paylaşmak ise Nokta Gazetesi’ne nasip oldu. Turgay Dönmez bu şehirde hakemlik adına çok güzel bir renktir ve ilimizde sevmeyeni yoktur. Kendisine bundan sonraki hayatında başarı, bereket ve ailesi ile birlikte huzur diliyoruz.

Güncelleme: 29 Eylül 2023 09:14
BENZER HABERLER
X