Çölyak Hastalığı’na vurgu yapıldı
21 Nisan 2023 21:20

Çölyak Hastalığı’na vurgu yapıldı

Kocaeli Bisiklet ve Doğa Spor Kulübü’nün geleneksel iftarı samimi bir ortamda gerçekleşti. Başkan Tuğberk Atar ve yönetiminin ev sahipliğindeki iftarda Çölyak Hastalığı’na vurgu yapılırken Haziran ayında gerçekleşecek olan Deprem Bölgesi Çölyak Turu hakkında da bilgi verildi.

 

ÖRNEK EV SAHİPLİĞİ

Kısa adı KOBİDOS olan Kocaeli Bisiklet ve Doğa Spor Kulübü ailesi iftarda bir araya geldi. Başkan Tuğberk Atar ve yönetiminin ev sahipliğindeki iftara Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Murat Aydın, Kocaeli Çölyak ve PKU Yaşam Derneği Başkanı Nesrin Atar, Dernek Başkan Yardımcısı Yurdagül Akbel, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şube Müdürü Mustafa Dursun, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yaşlı ve Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü Birim Amiri Tahir Tarım, bisiklet sporcuları, bisiklet sporuna gönül veren KOBİDOS üyeleri ile aileler katıldı.

 

TUĞBERK ATAR: BİR ETKİNLİK İKİ ANLAMLI PROJE

Nezih bir ortamda gerçekleşen iftarda söz alan KOBİDOS Başkanı Tuğberk Atar “Ramazan’ın ardından sezonu açacağız ve güzel organizasyonlarımıza devam edeceğiz. Şunun müjdesini vereyim. Bu yıl Çölyak Turu’nun üçüncüsünü deprem bölgesinde düzenleyeceğiz. Bu anlamlı organizasyonda hem depremzedelerimizi unutmadığımızı göstermek hem de Çölyak Hastalığı’na farkındalık yaratmak isteyeceğiz” dedi.

 

MURAT AYDIN: KOBİDOS ÖRNEK OLUYOR

KASKF Başkanı Murat Aydın konuşmasında “Deprem bölgesindeki tüm illerimizde KOBİDOS önemli hizmetlere imza attı. Tuğberk başkanıma, yönetimine ve KOBİDOS ailesine teşekkür ederim. Tuğberk başkanımızla yaptığımız konuşmada bizlere önemli projelerle ilgili bilgi verdi. Haziran ayındaki Deprem Bölgesi Çölyak Turu da bunlardan birisi. Bu vesile ile emeği geçenleri kutluyor, başarılar diliyorum. Bizim de KASKF olarak gereken ne varsa yapmaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum” dedi.

 

NESRİN ATAR: ÇEKTİĞİMİZ ZORLUKLARI BİZİ TANIYANLAR ANLAR

Kocaeli Çölyak ve PKU Yaşam Derneği Başkanı Nesrin Atar “Çölyak Hastalığı olan dostlarımızın ve ailelerinin ne kadar zorluklar yaşadığımızı bizi yakından tanıyanlar çok iyi bilir. KOBİDOS’taki pedala basan arkadaşlarımız çok duygulu ve güzel anlara şahit oluyorlar. Sizler de yaralarımıza merhem oluyorsunuz. Özellikle deprem zamanı hem maddi hem de maddi anlamda insanlarımızın yanlarında oldunuz. Buradan her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

 

ÇÖLYAK HASTALIĞI NEDİR

Çölyak hastalığı (Gluten Enteropatisi), bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus (Tüysü oluşumlar) denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla da yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim sistemi hastalığıdır. Çölyak hastalığı olan çocuklarda özellikle karın ağrısı, karında şişlik, ishal, huzursuzluk, iştahsızlık, enfeksiyonlarda artış ve gelişme geriliği, kusma, kilo alamama ve boy uzamasında yavaşlama gibi tipik belirtilerle ortaya çıkabilir.

 

PKU NEDİR?

hem anne hem de babadan genler yoluyla geçen kalıtsal bir amino asit metabolizma bozukluğudur. Bu metabolizma bozukluğu, karaciğerdeki bir enzimin eksik çalışması ya da hiç çalışmamasından kaynaklanır. Hastalar yüksek miktarda et, süt ve süt ürünleri, yumurta, balık ve tavuk gibi protein kaynaklarını, yağlı tohumları, normal ekmek ve unları, kuru baklagilleri ve aspartam içeren besinleri tüketmemektedir.

Güncelleme: 21 Nisan 2023 21:21
Başak Yemek
Arslan Teknik
X