Kartepeli gençler kahramanlarını ziyaret etti
22 Ağustos 2022 12:46

Kartepeli gençler kahramanlarını ziyaret etti

Kartepe Belediyesi Kartepe Genç Akademi bünyesinde eğitim gören öğrencileri, yokluklar içindeki bir milletin çağın en güçlü devlet ve silahlarına karşı topyekûn direniş destanının yaşandığı Çanakkale’ye götürdü. Kartepe Genç Akademi bünyesinde eğitim gören öğrenciler, Gezgin Genç projesi kapsamında tarihin akışını değiştiren yerleri ziyaret ederken, rehberler eşliğinde tarihi bilgileri yerinde öğrenme fırsatı da buldu.

 

GEZGİN GENÇLER TAKİPTE

Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman’ın takdir toplayan gençlik projelerinden biri olan Kartepe Genç Akademi bünyesinde eğitim gören öğrenciler; merkezde aldıkları eğitim dışında, sosyal ve kültürel olarak da kendini geliştirme imkanına da sahip oluyorlar.

 

 

GURURLA VE MİNNETLE…

Öğrenciler,RumeliMecidiye Tabyası, Seyit Onbaşı’nın İngilizler'in "Ocean" zırhlısını batırdığı yer, Açık Hava Sağlık Müzesi, Çanakkale Şehitlik Abidesi, 57.Alay Şehitliği ve Conkbayırı Cephesi’ni gezdiler. Tarihin akışını değiştiren yerlerdeki destan yazan hikayeleri rehberlerden dinleyen öğrenciler, tarihe yolculuk yaparak, mücadeleci, cesur, korkusuz ve vatanının bir karış toprağı uğruna şehit olmuş  atalarını gururla ve minnetle yad ettiler.

 

 

GEYİKLİ VE BOZCAADA

Çanakkale Destanını yerinde öğrenen gençler daha sonra, Geyikli ve Bozcaada ilçelerinin tarihi mekanlarını da keşfederek, daha önce görmediği yeni yerleri görme fırsatı buldular.

 

 

ÖĞRENİLMESİ ÇOK ÖNEMLİ

Kartepe’nin geleceğini evlatlarımızla birlikte şekillendiriyoruz diyen Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman “Evlatlarımızın en iyi şekilde hayata hazırlanması için bütün imkanlarımızla yanlarındayız. Özellikle Çanakkale Türk Milletimiz için tarihi bir dönüm noktasıdır. Bu nedenle her Türk gencininbu ruhu hissetmesi, bu destanı öğrenmesi çok önemlidir. Ülkemizin o günlerden bu günlere nasıl geldiğini, yaşanan zorlukları, günümüzde ki imkanları ve atalarımızın neler yaptıklarını yakından görme imkanı buldular. Öğrencilerimiz geziden çok memnun kaldılar. Gezgin Genç  tarih ve kültür gezilerimiz devam edecek.” açıklamasında bulundu.

 

 

Güncelleme: 22 Ağustos 2022 12:49
BENZER HABERLER
X