Şener Sar: Seçkin ve Hamza artık BAŞPEHLİVAN!
16 Eylül 2023 15:53

Şener Sar: Seçkin ve Hamza artık BAŞPEHLİVAN!

Değerli güreş sevdalıları… Nokta Gazetesi’ndeki ilk makalemle birlikteyiz.

Malum, fındık dönemi ve biraz yoğun geçen günlerin ardından şehrime, Kocaeli’ye döndüm. Biraz dinlendikten sonra ilk işim Elmalı Güreşleri’ni değerlendirmek oldu. Yazılarımda yorumlarımın yanında bilgiler de olacak. Bizlere bu fırsatı tanıyan Başta Nokta Medya Yönetim Kurulu Başkanı Cezmi Çiçek Bey’e, ardından Nokta Medya Spor Müdürü, babalarımızın yakın arkadaş olduğu, elimizde büyüyen, çok kıymetli Dilek annemizin oğlu Erdem Övüç kardeşime teşekkür ediyorum.

 

ELMALI GÜREŞLERİ’NDE ALİ GÜRBÜZ FIRTINASI

Tarihi Elmalı  Yağlı Güreşleri… Kırkpınar’dan eski… Bu yıl 671.’si düzenlendi. Ülkedeki her güreş çok değerli, her biri için çok ciddi bir emek var ve bu anlamda tüm emekçi arkadaşlarıma, güreşe katkı sunan herkese şükranlarımı sunuyorum. Elmalı Güreşleri ülkemizin yüksek seviyeli güreşlerindendir ve aynı zamanda CW Enerji Ligi’nde yer alır. Elmalı’da bu yıl Başpehlivan sezonun en formda isimlerinden Ali Gürbüz oldu ve finalde Osman Kan’ı mağlup ederek üst üste ikinci kez altın kemerin sahibi oldu. Gürbüz, ligi de 62 puanla tamamladı.

 

TÜRK'ÜN İLK ER MEYDANI

Antalya'nın Elmalı ilçesinde düzenlenen bu güreşler için "Türk'ün ilk er meydanı" deniliyor. Yaklaşık 1200 pehlivan Antalya’da kol bağladı ve güreşler tam 3 gün sürdü. Az önce de dediğim gibi başpehlivan Ali Gürbüz olurken Gürbüz’ü Osman Kan, Mustafa Batu, Kürsat Şevki Korkmaz, İsmail Balaban, Nedim Gürel, Hüseyin Gümüşalan ve Yunus Emre Yaman takip etti.

 

PEKİ KOCAELİLİ BAŞPEHLİVANLAR NE YAPTI?

Son ayların en iyi güreşlerini çıkaran Nedim Gürel çeyrek finalde, finalist Osman Kan’a mağlup oldu. Kırkpınar’ın talihsiz ismi Hüseyin Gümüşalan da yine çeyrek finalde ele avuca sığmayan Mustafa Batu’ya yenildi. Aynı Mustafa Batu, ikinci turda Mustafa Arslan’ı geçti. Çiçeği burnunda Başpehlivanımız Hamza Özkaradeniz 3. turda, çeyrek final gören Yunus Emre Yaman’a yenildi. Kandıralı Faruk Akkoyun ilk turda Yalçın Öncül’e geçildi,  Yıldıray Akın ilk turda kentlisi Hamza Özkaradeniz’e, deneyimli pehlivan Recep Kara da yine ilk turda Nedim Gürel’e yenildi.

 

NEFES KESTİLER

Başpehlivanlık boyunda Ali Gürbüz ile İsmail Balaban maçı nefes kesti ve Gürbüz rakibini sırt üstü düşürerek tur atladı. Osman Kan, Yunus Emre Yaman, Yıldıray Pala, Serdar Yıldırım, Hamza Özkaradeniz ve Mustafa Doğan Özkaya mücadeleleriyle Elmalı’ya renk katan yıldızlar olarak dikkat çekti.

 

SONUNDA HAMZA!

Başiskele’nin evladı Hamza Özkaradeniz, CW Enerji Lig Güreşleri’nde topladığı 45 puan ile birinci oldu ve başaltından başpehlivanlığa yükseldi. Hamza’nın Kırkpınar’da talihsizlikleri vardı ve tam 4 kez Edirne’de çeyrek finalde elendi. 31 yaşındaki pehlivanımız daha önce Başpehlivan olabilirdi, Kurtdereli Güreşleri’ne nasip oldu. Kardeşimizi kutluyorum.

 

SEÇKİN SONUNA KADAR HAK ETTİ

Başaltı boyda bu kez Seçkin Duman ile gururlandık. Seçkin Elmalı’da Başaltı Boyda şampiyon olarak Başpehlivanlığa yükseldi. Seçkin’in sırasıyla yendiği rakipleri Kerem Kahya, Mevlüt Köken, Serhat Elvan ve finalde Kemal Şahin’di.  Seçkin, Kemal’i puanlamada devirmesini bildi. Seçkin’in bu başarısı asla tesadüf değil. Uzun yıllarca kendisini çalıştırdım. Onu çok iyi tanırım… Hiç geri adım atmadı, pes etmedi ve anasının ak sütü kadar helalinden hak etti. Ağabeyi Erdal ve kardeşi Emre de Seçkin’in gelişimi için çok önemliydi. Artık Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bir Başpehlivanı daha var. Hayırlı uğurlu olsun. Allah utandırmasın, derman versin.

 

MUSTAFA EKİN BOY ATLADI

Başaltı Boyda Erdal Duman 3. turda, Emre Duman ise 2. turda kaybetti. Elmalı’da diğer alt boylara bakalım. Küçük Orta Büyük Boyda İzmit Belediye sporcusu Oğuzhan Ünal üçüncü, Deste Küçük Boyda yine İzmit Belediyespor’dan Barış Kemal Yiğit üçüncülüğü elde etti.  Tozkoparan Boyda Kocaeli Büyükşehir’den Mustafa Ekin 1. oldu ve boy atladı. Elmalı Güreşleri’nin özelliği tüm boyların birincilerinin bir üst boya atlamasıdır. Seçkin ve Mustafa bunu başararak üst boya terfi etti. Tebrik ediyorum.

 

MİNDERDE DEV ORGANİZASYON BAŞLADI

Bu kez minderde çok önemli bir organizasyon başladı. Sırbistan'ın başkenti Belgrad’da 2023 Dünya Güreş Şampiyonası heyecanı yaşanıyor. Toplam 30 sıklette madalyalar dağıtılacak. Zorlu organizasyonda olimpik sıkletlerde ilk 5'te yer alan sporcular, Paris 2024 kotası alacak. Beş kez ile en fazla dünya şampiyonluğu yaşayan sporcumuz, gururumuz Rıza Kayaalp, altın madalya kazanması halinde kendisine ait rekoru geliştirecek.

 

RIZA VE TAHA’YI DÜNYA İZLEYECEK

Hırvatistan'da mayıs ayında yapılan Avrupa Güreş Şampiyonası'nda altın madalya alan Rıza, 12 Avrupa şampiyonluğu bulunan Rus Aleksandr Karelin'in rekorunu egale etmişti.  Keza serbestte de Taha Akgül gibi bir devimiz var. Taha da altını elde edecektir. Bir birinden yetenekli güreşçilerimiz Ay Yıldızlı şanlı bayrağımızı en üstte dalgalandıracağına yürekten inanıyor, millilerimize sonsuz başarılar diliyorum.

 

Nokta Gazetesi’nde sık sık bu tür bilgilendirici makalelerime devam edeceğim. Hepinize hayırlı günler diliyorum değerli güreş severler.

Güncelleme: 16 Eylül 2023 15:54
BENZER HABERLER
X