Tolga Havuç: Türk cimnastiği altın bir çağ yaşıyor!
Diğer Branşlar
16 Aralık 2020 Çarşamba 21:06

Tolga Havuç: Türk cimnastiği altın bir çağ yaşıyor!

Kocaeli Olimpiyat Yıldızları Cimnastik Kulübü Başkanı Tolga Havuç, Avrupa şampiyonu olan milli cimnastikçiler İbrahim Çolak ve Ferhat Arıcan’ı, takım halinde Avrupa ikincisi olarak tarihi bir başarıya imza atan Cimnastik Milli Takımı’nı ve Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen’i kutladı.

 

ELGAMAL’IN SAKATLIĞINA RAĞMEN İKİNCİ OLDUK

Türkiye Cimnastik Milli Takımı, Mersin`de düzenlenen Avrupa Artistik Cimnastik Şampiyonası`nda ikinci olarak tarihinde ilk kez Avrupa`da madalya kazandı. Mersin’deki dev organizasyonda Ukrayna, 248 bin 963 puanla şampiyon oldu. Milli takımımız, Abdelrahman Elgamal'ın sakatlığı nedeniyle bir süre yarış dışı kalmasına rağmen 244 bin 793 puanla gümüş madalyaya uzandı. Macaristan da 240 bin 393 puanla bronz madalyanın sahibi oldu.

 

Yarışmada sakatlanan sporcularımızdan Abdelrahman Algamal gözyaşlarını tutamadı.

 

BUNLAR ÇOK BÜYÜK BAŞARILAR

Bireyselde ise büyük başarılar vardı. Halka aletinde daha önceden dünya şampiyonluğu bulunan İbrahim Çolak, harika bir seriyle altına uzandı ve bu kez Avrupa şampiyonu oldu. Paralel barda Ferhat Arıcan, kendisinin ilk Türkiye’nin de ikinci altınını getiren isim olurken kulplu beygirde de bronz madalyayı kaptı. Millilerimiz gençler kategorisinde ise Mert Efe Kılıçer ile bir gümüş ve bir bronz, Bora Tarhan ile de iki bronz madalya elde etti.

 

Gençlerde Mert Efe Kılıçer bir gümüş ve bir bronz, Bora Tarhan da iki bronz madalya elde kazandı.

 

ORGANİZASYONU BİZDEN BAŞKASI DÜZENLEYEMEZDİ

Kocaeli Olimpiyat Yıldızları Cimnastik Kulübü Başkanı Tolga Havuç tarihi başarıların altında çok büyük bir emeğin var olduğu belirtti. Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen’i, milli takımı ve şampiyonları kutlayan genç başkan şu şekilde konuştu: Şampiyonadaki başarımıza geçmeden önce şuna değinmek istiyorum. Özellikle pandemi sürecinde Avrupa şampiyonasının Türkiye’de olması ülkenin bu spora olan bakışı ve yurt dışındaki imajımız için çok kıymetliydi. Organizasyonumuzu kusursuz bir şekilde yaptık ve alnımızın akı ile bu işin altından kalktık. Zaten Türkiye’den başka bir ülke bu etkinliği kolay kolay düzenleyemezdi.

 

Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen, göreve geldiğinden günden beri cimnastik sporunun çıtasını ulaşılmaz bir yere çekti

 

SUAT ÇELEN GERÇEKTEN ÇOK ÖZEL BİR SPOR ADAMI, TARİH ONU YAZDI BİLE!

Federasyon Başkanımız Suat Çelen’in bunda çok büyük bir faktörü var. Suat Bey aynı zamanda Dünya Cimnastik Federasyonu yönetiminde yer alıyor ve Akdeniz Ülkeleri Federasyon Başkanlığı yapıyor. Bence Türk spor tarihinin en özel isimlerinden birisi Suat Çelen’dir. O’nun aktif spor yaptığı dönemde cimnastiğe ilgi olsaydı, Suat Çelen’in birçok şampiyonluğuna şahit olabilirdik. Emeklerinden ötürü başkanımıza sonsuz şükranlarımızı sunuyorum.

 

DAHA ÖNCELERİ HAYAL BİLE EDEMEZDİK

Evet… Mersin’de mükemmel bir erkek milli takımı gördük. Ancak Ukrayna’da da kadınlarımız Ritmik Cimnastik’te Avrupa şampiyonu olarak olağanüstü bir başarıya imza attı. Duygu Doğan, Azra Akıncı, Peri Berker, Nil Karabina, Eda Asar kardeşlerimizi yürekten kutluyorum. Şu an söylediklerimi hayal bile ederken zorlanıyorduk. Ancak Suat başkanımız, yönetimi, kulüplerimiz, çevik ve azimli sporcuları bu hayali gerçekleştiriyor.

 

Kadın Ritmik Cimnastik Grup Milli Takımı’mız kısa bir süre önce Ukrayna’da Avrupa şampiyonu olmuştu.

  

FERHAT ARICAN 4 YILDIR BU GÜNLERİ BEKLEDİ, BAŞARDI, BAŞARMAYA DEVAM EDECEK

Cimnastik çok özveri isteyen bir spor. Yılların emeğini 50 saniyeye sıkıştırıyorsun. Bu bilinçle mücadele eden erkek cimnastikçilerimiz Avrupa’da takım halinde gümüş madalya getirdi. Sporcularımızdan Elgamal sakatlanmasaydı takım halinde de şampiyon olacaktık. Ferhat Arıcan’ımız paralel barda şampiyon oldu. Kendisi 4 yıl önce Rio’da düşmüş, yememiş, içmemiş ve bu tür organizasyonları beklemişti. Arıcan, kendine has hareketini de yaparak altını aldı. 

 

Ferhat Arıcan, paralel bardaki müthiş serisi ile altın madalyayı ülkemize kazandırdı.

 

İBRAHİM’İN AZMİ ŞAMPİYONLUK GETİRDİ… DEVAM EDECEK

Sevgili İbrahim Çolak kardeşimiz de önemli sakatlıklar geçirmesine rağmen, azminden vazgeçmeyerek halka aletinde şampiyon oldu. İbrahim diğer aletlerde de kendisini hayli geliştirdi. Önce dünya, sonra Avrupa şampiyonu olan İbrahim’in, Ferhat’ın, Ahmet’in ve diğer sporcularımızın olimpiyatlarda da zirvede olacağına olan inancım tamdır. Gençlerde de Bora Tarhan ve Mert Efe ile madalyalar geldi. Bu sporcuların gelişmesinde kulüplerin önemi çok fazla ama Suat Çelen’in ihtimamlı yaklaşımları da sporcuların başarıya ulaşmasındaki yolu kısalttı.

 

Dünya şampiyonluğunun ardından Avrupa şampiyonu da olan İbrahim Çolak gözünü olimpiyatlara dikti.

 

KOCAELİ OLARAK DA ÇOK İYİ DURUMDAYIZ. SALONUMUZU EN KISA SÜREDE AÇACAĞIZ

Türkiye’de cimnastik gelişiyor, bu spora ilgi her geçen gün artıyor. Bir aksilik olmazsa 2023’teki Avrupa şampiyonası da Antalya’da yapılacak. Orada devasa bir tesis yapılıyor. Cimnastikte dünyanın merkez yerlerinden birisi de Antalya olacak. İnanın anlatırken bile gözlerim doluyor. Bizler de bu sporun gelişimi için dirsek çürütüyoruz. Kocaeli olarak da hayli iyi durumdayız. Başikele’deki salonumuz hazır. Pandemi araya girince henüz tesisimizi açmadık ve antrenmanlarımıza Vinsan tesislerinde devam ediyoruz. İnşallah en kısa sürede burayı da aktif hale getireceğiz. Kocaeli’nin gözü arkada kalmasın.

 

Spor41 – ÖZEL RÖPORTAJ

 

Kocaeli Olimpiyat Yıldızları Cimnastik Kulübü Başkanı Tolga Havuç şampiyon cimnastikçilerimizi kutladı.

 

MERSİN’DEKİ DERECELER

 

KULPLU BEYGİR

  1. Matvei Petrov - Arnavutluk - 14.566
  2. Filip Ude - Hırvatistan - 14.533
  3. Ferhat Arıcan - TÜRKİYE - 14.433

 

HALKA

  1. İbrahim Çolak TÜRKİYE 15.000
  2. Vinzenz Hoeck Avusturya 14.800
  3. İgor Radivilov Ukrayna 14.766

 

PARALEL BAR

  1. Ferhat Arıcan TÜRKİYE 15.100
  2. Petro Pakhniuk Ukrayna 14.766
  3. Robert Tvorogal Litvanya 14.500

 

 

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
05:36
07:15
13:22
16:37
19:08
20:36