Yelkendeki bu yarışma nefes kesecek!
11 Ocak 2024 16:21

Yelkendeki bu yarışma nefes kesecek!

11-14 Ocak tarihleri arasında, J/70 sınıfının açık kış serisinin ikinci aşaması olan Tenzor International Cup, Bodrum Akyarlar Koyu’nda gerçekleşecek.

 

İDDİALARINI ORTAYA KOYDULAR

Türkiye Yelken Federasyonu ve J/70 Birliği'nin desteğiyle düzenlenen yarışlar geçtiğimiz ay yapılan ilk organizasyonla yelken dünyasında büyük yankı uyandırmıştı. İkinci aşamada, kupaya ulaşmayı hedefleyen yeni takımlar da var. Yelkencilikte büyük başarıları bulunan takımlar arasında Bora Olcav liderliğindeki “Cheese Sailing Team” ilk sırayı alıyor. 2023 Türkiye Turu'nun beşinci aşamasında bronz madalya kazanan takım J/70 sınıfındaki Türkiye şampiyonasında ise 8. sırayı elde ederek bu sınıfta da iddiasını ortaya koydu.

 

ULUSLAR ARASI YARIŞLARA HAZIRLIK

Tenzor International Cup'ta ilk kez yer alacak bir diğer başarılı ekip de Erman Ayvaz, Saruhan Çınay, Saffet Onur Bilgen ve Anıl Berk Baki liderliğindeki “Happyhour JR”. Ekip, 2024'teki Avrupa ve Dünya Şampiyonalarına katılım gibi çok iddialı planlara sahip. Tenzor International Cup kış serisi, bu anlamda önümüzdeki uluslararası yarışlara hazırlık açısından da büyük önem taşıyor. Onur Erardağ, Doğa Arıbaş, Enes Caylak ve Arda Baykal gibi yelkencilikte uzmanlaşmış profesyonellerden oluşan “Nautique Yachting Team”, birlikte iyi bir performans sergileyerek kupaya uzanmayı hedefleyen bir diğer yeni ekip.

 

DÜNYACA ÜNLÜ HAKEM YARIŞLAR İÇİN BODRUM’DA

Regatta’nın ikinci aşamasının hakem kurulu Türkiye, Hırvatistan ve Almanya'dan. Baş hakem Aralık ayındaki ilk aşamada olduğu gibi Türkiye’nin tecrübeli yelken hakemlerinden Can Giray. Hakem heyetine yeni katılan Hırvat Neven Baran ise uluslararası yelken dünyasında tanınmış bir isim. 1993'ten beri düzenli olarak hakemlik yapan deneyimli isim, Auckland 2002 ve Valencia 2007'deki Amerika Kupası, Sidney, Londra ve Rio de Janeiro Olimpiyatları gibi yelken yarışmalarında görev aldı.

 

PAZAR GÜNÜ SONA ERİYOR

Baran yakın zaman içinde Yacht Club Monaco, Yacht Club Costa Smeralda, Sailing Champions League, German Sailing League ve Star Sailors League'de filo hakemliği görevlerini üstlendi. Tenzor International Cup ikinci aşama 11 Ocak'ta antrenman yarışları ve kayıt ile başlayacak. 12-14 Ocak tarihleri arasında Aspat açıklarında gerçekleşecek yarışların ardından, pazar öğleden sonra düzenlenecek ödül töreniyle son bulacak.

Güncelleme: 11 Ocak 2024 16:21
BENZER HABERLER
X