Yoga Home’den çok özel etkinlik
24 Haziran 2023 09:43

Yoga Home’den çok özel etkinlik

Yoga Home, İzmit'te bulunan yoga stüdyolarının da katılımıyla Dünya Yoga günü etkinliği düzenledi. Plajyolu sahilinde gerçekleştiren etkinliğe vatandaşlar da katılım sağladı.

 

HARİKA ORTAM

2021 yılında faaliyetine başlayan Yoga Home etkinliklerine bir yenisini daha ekledi. Yoga Home üyeleri, İzmit Plajyolu sahilinde Dünya Yoga günü etkinliği düzenledi. Yeşilin ve güneşin pekiştirdiği son derece güzel ortamda gerçekleşen organizasyona vatandaşlar da katılım göstererek farklı bir gün geçirmenin mutluluğunu yaşadı.

 

Dünya Yoga Günü bilgi

2015’te Birleşmiş Milletler tarafından 21 Haziran Uluslararası Dünya Yoga Günü olarak belirlendi. Başta Hindistan olmak üzere binlerce insan meydanlarda, parklarda ve stüdyolarda etkinlikler düzenleyerek yoga öğretisinin yaygınlaşması için emek veriyor.

 

YOGA NEDİR?

Yoga'nın temel amacı ve kazanımı, acıdan uzak kalmak ve yaşamdan zevk almaktır. Tarihte Yoga ile ilgili ilk metin M.S. 400 yılından günümüze kalan, Maharishi Patanjali'nin Yoga Sutralarıdır. “Sutra” adı verilen 195 kısa aforizma içeren bu metinde yoga "Zihin aktivitesinin tamamen durulması" olarak tanımlanmıştır.

 

DERİN MUTLULUK

Yoga yaygın olarak bir dizi esneme egzersizi olarak anlaşılsa da aslında çok daha geniş bir anlamı vardır. Gerçekte yoga, yaşama özgürlük ve derin mutluluk getirir. Gözler kapalı sessizce oturarak düşünceyi aşmak yani meditasyon yapmak da yoganın anlamlarından biridir.

 

ZİHİNLE BEDEN BİR ARADA

Fiziksel yoga egzersizleri, zihinsel yoga egzersizleri ile tamamlanmalıdır. Yoga, zihinle bedenin, düşünceyle eylemin, niyetle yerine getirmenin birliğini simgeler. Aynı zamanda insanla doğa arasında uyumun da simgesi olan yoga, insanın kendi içindeki, doğadaki ve dünyadaki birliği keşfetmesini sağlar.

 

Güncelleme: 24 Haziran 2023 09:44
Başak Yemek
Arslan Teknik
X