Engin Koyun: Önceliğimiz ekonomi
28 Mayıs 2023 13:10

Engin Koyun: Önceliğimiz ekonomi

Kocaelispor Kulübü Başkanı Engin Koyun, Nokta Gazetesi’ne özel açıklamalar yaptı. Başkan Engin Koyun, Haziran’ın ilk haftasındaki genel kurulun ardından yeniden başkan seçilirse mali anlama çok cimri olacaklarının altını çizdi.

 

HERŞEY ESKİSİ GİBİ DEĞİL

Sözlerine kulüplerin mali kaynaklarının daraldığını belirterek başlayan Başkan Engin Koyun şu ifadelere yer verdi: Kulüplerimiz ekonomik sıkıntılar çekiyor. Bu nedenle çok akıllı hareket etmek zorundayız. Dünya’ya futbolcu ihraç eden Altınordu kulübü başkanı bile yoruldu. Her şey eskisi gibi değil. Bir de yasalar da kulüp yöneticilerini zahmete sokuyor. Gebzespor’un eski yöneticilerine dönemin borcu yansıyabilir. Dediğim gibi kaynaklar daraldı ve genel kurul sonrasında bu sezon çok cimri olacağız.

 

DIOP’UN BAŞKA ŞANSI YOK

Bizim futbolcu almaktan ziyade satmamız lazım… Diop... Bize 100 bin Euro’ya mal oldu. Şimdiki değeri en az 1 milyon Euro… Bu sezon Şerif takımında çok başarılı bir sezon geçirdi. Avrupa’ya gitmesini istiyorum… Ancak mali anlamda bir anlaşma olmazsa önümüzdeki ayın sonunda kampa girecek, başka şansı yok. Bu sezon da Diop tarzı adamlar lazım… Nokta birkaç transferi adapte etmek zorundayız. Sorunuz üzerine… Gökdeniz bizim çocuğumuz, kendisini takdir ediyorum ve Kocaelispor’a gelmesine mutlu olurum.

 

BENİ DE RAHATSIZ EDİYOR

Genel kurulumuz 3-4 Haziran’da... 900 küsür üyemizin oy kullanma hakkı var. İlk gün “Mali” ikinci gün “Seçimli” olağan genel kurulumuzu yapacağız. Bu durum beni de rahatsız ediyor. Tüzük değişikliğine gidip bundan sonraki mali ve olağan genel kurulların tek günde yapılmasını sağlayacağız. Tüm üyelerimizi oylarını kullanmaya çağırıyoruz. Şirket konusu gündeme gelmeyecek. Ancak hukukçuların çalışması ile ilgili önerimizi üyelerimiz kabul ederse şirket konusunu tartışmaya açabiliriz.

 

ADAY ÇIKARSA SAYGI DUYACAĞIZ

Yönetimimiz şu an 21 kişiden oluşuyor. Bu sayıyı kesinlikle düşüreceğiz. Artık 15 de olabilir, 17 de olabilir. Kulübü olabildiğince profesyonelleştirmemiz, mutfağımızın daha güçlü olmasını sağlamak zorundayız. Ancak ciddi mali katkı sağlayacak bir talep olursa yönetici sayısını gözen geçirebiliriz. Aday çıkarsa da saygı duyacağız. Neticesinde her üyenin aday olması en demokratik hakkı.

 

KONGREYE KADAR HOCA KONUSUNU KONUŞMAYACAĞIZ

Fırat Gül’ün karnesinde Kocaelispor ile şampiyonluk ibaresi var. Teknik kadro ile ilgili olarak genel kurula kadar hiçbir anlaşma yapmayacağız ve bu konuyu konuşmayacağız. Şu da var… Belki de Fırat hoca bizi kabul etmeyebilir. Kendisinden rapor da almadık. Belli olmaz… Başka bir yönetim gelebilir. Biz şimdiden her hangi bir hoca ile anlaşırsak bu yeni gelecek olan yönetime haksızlık olur.

 

YAPMAYIN, ETMEYİN

Bir şampiyonluk primi belirlemedik. Zaten bu sezon ciddi miktarda primleri kazanıldı. Futbolcuların sözleşmelerinde üst lige çıkılmaması durumunda primlerin iadesi maddesi vardı. Bir yerlerde Cengizhan’a 3 milyon, Mert’e 6 milyon verdiğimiz yazıldı. Benim de önüme düştü. Yapmayın, etmeyin. Mert Çölgeçen’in maliyeti 1 milyon ve inanın şu an 10 kulüp peşinde. Cengizhan ile 1 milyon 250 bin lira karşılığında anlaştık ve o süreçte 1. Lig’den ciddi alıcıları vardı, futbolcu Kocaelispor’u tercih etti. Hazarhan’ın toplam maliyeti, tüm sezon oynarsa 550 bin lira. Yazılanlar kesinlikle doğru değil.

 

DERİNCE’Yİ TEBRİK EDERİM

Belediye Derince’yi tebrik ederim. Evim burada ve dolayısıyla Derince benim de takımım... Hamza Mutlu ve ekibini yürekten kutluyorum. Derince’nin başarısından ötürü de keyif alıyorum. Hisareynspor U-16 takımı Türkiye’de son 4 takım arasına ismini yazdırdı. Kocaelispor U-17 takımımız Türkiye şampiyonu oldu. Bu başarılar bizleri çok onurlandırıyor.

TAHİR BAŞKAN’A NE DİYEBİLİRİZ Kİ?

Tahir Büyükakın başkanımız için söylenecek çok şey yok. Bizlere çok ciddi destekler sağlıyor. Ne kadar teşekkür etsek az. Kutlamalarda da Sevindikli tesislerine değindi. Zemin etüdü çalışmaları sürüyor. Etap etap yapılacak olan tesislerimizde 2 saha ve konaklama adına bina inşa edildiğinde hemen tesislere geçeceğiz.

 

ÇORUM’A ÇOK SEVİNDİM, ESKİŞEHİR’E ÇOK ÜZÜLDÜM

2 ve 3. Lig’de sezon bitti. 2. Lig’deki diğer gruptan Çorum çıktı. Tüm samimiyetimle Çorum Futbol Kulübü’nü ve Çorumlu taraftarlarımızı kutluyorum. Onlar da yıllarca çok çabaladı ve üst lig heyecanından hiçbir zaman vazgeçmedi. Orta Anadolu’dan bir takımın 1. Lig’de yer alması çok kıymetli. Şehir takımlarının her zaman yukarılarda olması şart. Futbol, dolu tribünlerle güzel. Çorum’a ne kadar sevindiysem Eskişehir’e de bir o kadar üzüldüm. Böylesi güzel bir şehrin, geçmişi başarılarla dolu kulübünün amatöre düşmesi çok can sıkıcı. Kocaelispor da amatöre kadar düşmüş ve büyük mücadelelerin ardından çıkmıştı. İnşallah Eskişehir de bunu başarır. 

 

RENKLİ BİR BAŞKANLIK SÜRECİ GEÇİRİYORUM

Başkan olarak her yılım maceralı geçiyor. 3 yılda 2 şampiyonluk sevinci ve 1 de küme düşme üzüntüsü yaşadım. Renkli bir başkanlık süreci geçiriyorum. Bu konuda da tarihe geçtim sanırım. Özellikle bu sezon çok yıprandım, üzüldüm ancak hiçbir zaman bunun kinini tutmadım. İstanbul’daki Sarıyer maçından sonra maçı birlikte izlediğim iş insanı arkadaşlarım sponsor olacaktı, yönetime de girebilirlerdi. Orada bana yapılanları ve oluşan ortamı görünce uzaklaştılar. Bu durum en az 5-6 milyona mal oldu.

 

AİLEMİN YANINDA YAPILANLAR BENİ ÇOK ÜZMÜŞTÜ

Beni asıl sarsan ailemin yanında yaşadıklarımdı. İnanın çok üzüldüm. Ancak kutlamadan sonra genç taraftarımız geldi ve “Başkanım senin ile helalleşmek istiyoruz” dediler, boynuma sarıldılar. Bu bana o kadar moral verdi ki. Ben insanların üzülmesini, bir birine kırgın olmasını hiç istemem. Her zaman iyilikleri paylaşırım ve bundan da haz duyarım. 3 günlük dünya, bugün varız yarın olmayabiliriz. Bakın yakın zamanda deprem oldu. 10 binlerce insanımızı toprağa verdik. Bu nedenle kırgınlıklar, kavgalar, gürültüler kime fayda sağlayacak ki?

 

KOCAELİSPOR’UN ÖNÜNE YA DA ARKASINA SPONSOR DÜŞÜNMÜYORUZ

Kocaeli Stadı’nın isim hakkı ile ilgili 3 firma ile görüşüyoruz. Birisi fabrika, birisi Kocaeli’de bir sanayi firması ve diğeri ise uluslararası bir şirket. Stat ismini alan forma göğüs sponsorluğunu da alır. Kısacası bunu biz veririz. Kocaelispor’un önüne ya da arkasına bir sponsor düşünmüyoruz. Şehrin bu konudaki hassasiyetinin farkındayız. Dünya’nın beşiği İngiltere’nin en üst futbol ligindeki kulüplerin sahipleri farklı ülke sermayeleri. Artık global dünya bu ortamı meydana getiriyor. Para çok şey ama her şey değil.

 

BENİM İÇİN BİR ÖNEMİ YOK

Abdurrahman Başkır gerçekten işini çok düzgün yapıyor, Kocaelispor’un kurumsallaşması adına bize çok fayda sağlıyor. İşin liyakat tarafını benimseyen birisiyim. Bana dediler ki “Abdurrahman sosyal demokrat…” Ben de “Bana ne” dedim. Hepimizin kendisine göre bir düşüncesi, hayat görüşü var. Bir insan doğru çalışıyor ve çalıştığı yerin menfaatine uygun hareket ediyorsa benim için o kişinin dili, dini, mezhebi ve siyasi görüşünün bir anlamı olmaz.

 

BETA SPOR İŞİNİ ÇOK DÜZGÜN YAPTI

Bu sezonki formalardan çok memnunuz. Beta Spor’u bu anlamda kutlarım. İşlerini çok düzgün yaptılar. Sözleşmeleri bitti. Yeni sezon için tabii ki öncelikle Kocaelispor’un menfaatini düşünüyoruz. Şehir esnafımız ile yola devam etmek çok isteriz ancak kulübün menfaati gözetilmezse lisanslı ürünlere il dışından talip olan firmalar olduğunu belirtmeliyim. Ürün çeşitliliğini de artırmanız lazım. Belki de kulüp olarak biz de işletebiliriz. Bakalım…

 

DÜŞÜNMÜYORUZ

Kombine, loca ve passolig çalışmalarımız sürüyor. Geçtiğimiz gün passolig duyurusu yaptık. Yeni sezonun fiyatları belli değil. Ancak taraftarımızın kartlarını güncellemelerini şimdiden yapmalarını istiyoruz. Yeni sezonda diğer kulüplerin passolig kartlarını kabul etmeyi düşünmüyoruz. Kocaelispor taraftarının cebinde Kocaelispor passolig kartı olmalı.

Güncelleme: 28 Mayıs 2023 13:11
BENZER HABERLER
Başak Yemek
Arslan Teknik
X