Ertuğrul Sağlam: Allah mahcup etmedi
13 Aralık 2023 09:45

Ertuğrul Sağlam: Allah mahcup etmedi

Körfez Belediyesi, ‘Gençlik ve Spor Söyleşisi’ ile Kocaelispor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam ve TRT Spor Spikeri Erdoğan Arıkan’ı gençlerle buluşturdu. Ertuğrul Sağlam, “Maalesef biz sonuçlarla yaşıyoruz. Futbol taraftarı değil, skor taraftarıyız” dedi

MUTLAKA KAZANMALIYIZ DEDİM

Gençlere verdiği desteklerden dolayı Başkan Şener Söğüt’e teşekkür ederek konuşmasına başlayan Kocaelispor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, “Bugün zorlu bir deplasman dönüşü buradayım. Futbolcularımı da motive ederken, maçı mutlaka kazanmalıyız dedim. Bunun nedenlerinden biri de bugün buraya 3 puan almış bir takımın teknik direktörü olarak gelmemdi. Onun stresini yaşadım. Allah mahbup etmedi” dedi.

 

SAKARYALIYIM AMA KOCAELİSPORLUYUM

Erdoğan Arıkan da selamlama konuşmasında dış bir gözle Kocaelispor’u anlattı. Kocaelispor’un çok iyi göründüğünü belirten Arıkan, “Ben aslen Sakaryalıyım. Ama 50 yıldan bu yana Gölcük’teyim, Kocaelispor’la büyümüş biriyim. Eskiden Kocaeli’nin maçlarına gittiğinizde saat 5’teyse 12’de sıraya girmeniz gerekirdi. Bugün salondaki gençlerimizin gözlerine de bakınca, inanmışlığı görebiliyorum” dedi.

 

SAĞLAM, “SKOR TARAFTARIYIZ”

“Sonuçlarla yaşayan bir ülke taraftarıyız” diyen Sağlam, “Maalesef biz sonuçlarla yaşıyoruz ve aslında futbol taraftarı değiliz skor taraftarıyız. Bunu üzülerek söylemek istiyorum. Bir rahatsızlığımı dile getirmek istiyorum. Ülkemizin ve futbolumuzun sporumuzun geleceği olarak sizlerinde biraz daha farklı bir bakış açısıyla bundan sonrasını yönlendirebilirseniz yönetebilirseniz şu günlerde Türk futbolunda yaşadığımız o sıkıntılı günleri söylemek istemiyorum ama seviyesizliğin ve şiddetin önüne geçmiş oluruz.

 

HER ŞEYİ KENDİMİZE HAK GÖRÜYORUZ

Kazanalım da nasıl kazanırsak kazanalım anlayışı bugün Türk futbolunun her noktasına sirayet etmiş durumda. O yüzden kazanma adına yöneticileri, teknik adamları, futbolcuları o grubun parçası olan insanların ne hale geldiklerini maalesef çok üzülerek görüyoruz. Hafta sonu maçlar bitiyor maçlardan sonra yaşanan kaos ortamını şiddet, insanların birbirine karşı seviyesizlikleri, ağza alınmayacak sözler, sahanın içerisinde futbolcuların düştükleri durumlar kazanma adına hile, dolap, aldatma her şeyi kendine hak olarak görüyor.

 

“TARAFTAR NASIL SAKİN DURSUN”

Yöneticilere bakıyorsunuz kusura bakmasınlar onlar tamamen yoldan çıkmış durumda. Bir maç oynuyorlar maçtan sonra ne kadar mağdur edebiyatı yaparsa sonrası ile alakalı kendilerine avantaj elde edebileceği düşüncesiyle kendilerinden geçiyorlar. Taraftarlar bu baskının altında yöneticinin, hocanın, futbolcunun o kadar anormal şeyler yaptığı yerde taraftarın sakin durmasını beklemek tamamen hayalcilik olur. Baktığımız an şu gün şu ortamda Türk futbolunda kaos ortamı var. Hiç istemediğimiz görüntülerle her hafta defalarca karşı karşıya geliyoruz.

 

GENÇLERİMİZDEN UMUTLUYUM

 Bunu düzeltecek olan insanlar bizleriz, sizlersiniz. Şunu söylüyorum ve bunu hayatınızın birçok noktasına da uyarlayın; ‘kendinize yapılmasını istemediğiniz bir şeyi başkasına yapma!’ bu maddeyi hayatınız içerisine yerleştirin. Beyin jimnastiği yapın. Ulu önder Atatürk, umudumuz gençlerde derken sizleri gösteriyordu. Bundan sonra Türk sporunda futbolunda bir şeyleri ortadan kaldıracaksak, düzelteceksek umudumuz sizlerde.

 

ARIKAN, “

Erdoğan Arıkan: “Sizler bizlere göre çok daha akıllı, çok daha iyi ve çok daha iyi kaynaklarla yetişen gençlersiniz. Eminim ki sizin bakışınız çok daha güzel olacak ve sizler güzelleştireceksiniz dünyayı. Burada bizim ülkemiz için sanatın çok ön plana çıkmadığı, sanatın çok fazla konuşulmadığı ülkeler için futbol spor hayatımızın en güzel en değerli hafta sonlarımızın renkli geçmesini sağlayan en değerli saatler. Ve bu saatleri değerli veya değersiz hale getirmek bizim elimizde” dedi.

 

DARISI KOCAELİSPOR-REAL MADRID MAÇINA

Şampiyonlar Lig’inde Bursaspor ile Manchester United karşısında çıktığı Şampiyonlar Lig’i heyecanı sorulan Sağlam, “Şampiyonlar Ligi futbolun zirvesi. Öyle bir organizasyon içerisinde olmak başlı başına bir onur ve gurur. Karşımızda da Alex Ferguson gibi bir antrenörün olması çok önemliydi. O maç benim açımdan önemliydi. İnşallah artık darısı Kocaelispor-Real Madrid Maçı’na” dedi.

 

TEKLİF GELİRSE BEŞİKTAŞ’A GİDER Mİ?

Beşiktaş hayatımıza hem futbolcu hem de teknik direktör olarak değer kattı. Ama ben şu an tüm enerji ve konsantrasyonumu Kocaelispor’un başarısı için harcıyorum. Yakın gelecekte de Kocaelispor’dan başka bir şey düşünmüyorum. Kocaelispor’la gerçekleştirmemiz gereken, yüz binlerce insanın beklentisi var” dedi.

 

SÖĞÜT; “ŞAMPİYONLUĞU BİRLİKTE KUTLAYACAĞIZ”

Başkan Şener Söğüt, “Değerli konuklarımızı ve sizleri sevgiyle selamlıyorum. Bugün sporu konuştuk. Kocaeli, Körfez sporu çok seviyor. Spor kardeşlik ve dostluk demek. Bugün bizlere bunu da gösterdiler. Salondaki gençlerimize bakınca da ne kadar doğru bir buluşma olduğunu gördük. Kocaelispor bu kentin birleştirici unsuru” dedi.

 

“Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz”

Seyircilerden gelen Türkiye’deki sürekli değişen futbol kuralları ve kararlarla ilgili gelen soruya da samimiyetle cevap veren Sağlam, “Bu konu 3-5 cümle ile geçiştirilecek bir konu değil aslında. Hepimiz kendi alanımızda iş yapıyoruz, bir gurubu yönetiyoruz. Şöyle bir gerçekle yüz yüzeyim. Maçların içerisinde de anlık sistem değişikliği, stratejik hamlelerle maçı değiştirmeye çalışıyoruz. Türk Futbolu’nun içinde bulunduğu durum da bu.

 

KULÜPLER PLANLAMA YAPAMIYOR

Hâlbuki başarı uzun vadeli program gerektirir. Türk futbolunda her sene yabancı kuralı değişiyor. Bazen senede 1-2 defa değişiyor. Geleceğe dair kulüpler planlama içinde olamaz. Altyapı organizasyonları bile her sene değişiyor. Bir sene PAF bir sene U19 bir sene aday lig. Böyle bir ortamda neyin planını yapacaksınız.

 

“CETVELİ DEĞİŞTİRMELİYİZ”

Hz. Ali’nin güzel bir sözü var. Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz diye. Bizim cetvelimiz eğri ama sadece cetveli tutanı değiştirerek çizgiyi değiştirmeye çalışıyoruz. Gençler, sizlerden istediğim birinci olmak hayalinden daha ziyade, faydalı, yararlı bir insan olma yolunda hamleler yaparsanız o size daha çok değer katacaktır ve bizi de düzeltecek olan budur.

 

SÜPER LİG’DEN DE TEKLİF ALDIM!

Kocaelispor’a gelişiyle ilgili süreci aktaran Ertuğrul Sağlam, “Değer katabileceğim, alıp bir yerden bir yere taşıyabileceğim bir takım olsun istedim. Süper Lig’ten de teklif aldım, 1. Lig’ten de 7-8 teklif aldım. Kocaelispor’dan teklif gelince; olumlu bir bakış açım oluştu. Engin Başkan’ın samimiyeti ve projesi hoşuma gitti. Niyetimiz daha farklıydı ama revize ettik tabi.

 

İŞİN SONUNU GETİRECEĞİZ

Kocaeli Şehri’nin Futbol değeri ve kültürü, taraftar yapısı, yerel medyanın gücü, stadyum hepsi beni buraya çeken değerlerdi. Bilgi, birikim ve tecrübemizle bu işi yapar, Türk Futbolu’nda bir başarı hikayesi yazarım dedim. Şimdi geldiğimiz nokta da ne kadar doğru karar verdiğimizi daha iyi anlıyoruz. Bu işin sonunu getireceğiz.

 

ŞENER BAŞKAN’A TEŞEKKÜR

Tabi bir şehir takımıysanız sadece sizlerin kenetlenmesi ile olmuyor, şehrin dinamikleri, yöneticiler, taraftarların desteği de önemli. Gerçekten şanslıyız ki; Valimiz, Tahir Başkanımız, Şener Başkanımız kulübü seven, başarıya destek veren, her fırsatta yanımızda olduklarını hissettiren insanlar. Tesislerde Körfez Belediyemizin misafiriyiz. Ne zaman başımız sıkışsa, ihtiyacımız olsa 10 dakika geçmeden yanımızda oluyor. Kendisine bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

 

İMKANLAR ÇERÇEVESİNDE TRANSFER YAPILACAK

Panel sırasında en fazla merak edilen soru ise Erdoğan Arıkan’dan Ertuğrul Sağlam’a geldi. Arıkan, “Devre arasında transfer yapılacak mı?” diye sordu. “Kimse merak etmesin, transferlerle ilgili yoğun bir çalışma içerisindeyiz” diyen Sağlam, “Ekonomik gerçekler var. İmkânlar doğrultusunda eksikliklerimizi bizde tespit ediyoruz. Başkanımız ve yönetimimiz gerekeni yapacaktır. Güzel bir fırsat var önümüzde. Bu yılı güzel bir şekilde bitirmek için güçlendirmemiz gerekecek bunun da farkındayız. Gereken yapılacak kimse merak etmesin.

 

ÇİRKEFLİK YAPMADAN KANAZACAĞIZ

TRT Spikeri Erdoğan Arıkan, Kocaelispor-Sakaryaspor derbisinin olayların gerisinde kaldığını belirterek, “Ben Sakarya doğumlu, Gölcük’te yetişen biri olarak dışarıdan en gördüğümü söyleyeyim, “Sadece bu bölgenin değil, Türkiye’nin en değerli maçlarından biri oynanacak. İnsanların kalbini farklı hissettiren, sadece Sakarya ve Kocaelilierin değil; başka illerden de taraftarların sonucunu merakla beklediği bir maç. İki tarafta bunu daha değerli hale getirmeli. Ama biz en değersiz hale getiriyoruz. Olaylarıyla anılan maça çeviriyoruz” dedi.

 

ÜLKE İÇİN DEĞERLİ BİR MAÇ

Ertuğrul Sağlam da, “Ülke futbolu için de değerli bir maç. Kulüp olarak; maç toplantılarının en son paragrafında oyuncularıma hep ‘Biz bu oyunu doğru oynayacağız. Çalmayacağız, hak gasp etmeyeceğiz, hakemi kandırarak oyun içerisinde menfaat elde etmeyeceğiz, ne kadar hak ediyorsak o kadar alacağız diyorum. Bakış açımız bu.

 

DOĞRU OYUNLA HAK EDEREK

Kocaelispor şu an yıldız gibi parlıyor. Bu özelliğimizi daha da arttırarak hem sahada hem de saha dışında başarılı olacağız. Başarı için çirkeflik yapmak, bağırmak gerekmiyor. Sakaryaspor Maçı’nda da biz ‘komşuluk’ gereği, rekabet elbet olacak ama biz kendimize yakışan ne varsa o şekilde davranacağız. ‘Kazanmak için her yol mübah’ bize göre yol değildir. Kazanırken de doğru oyunla, güzel oyunla hak ederek kazanacağız.

 

Güncelleme: 13 Aralık 2023 09:46
X