Fikret Özcan yazdı: Kocaelispor’a zarar veriyor!
Kocaelispor
19 Kasım 2020 Perşembe 22:22

Fikret Özcan yazdı: Kocaelispor’a zarar veriyor!

İşler kötü giderken söylenenlerin çok bir önemi yok. Marifet işlerin kötüye gitmeye başlamadan önce bir şeyleri görebilmekte ve şimdiki durumu önceden ön görebilmekte.Kocaelispor geçen sezon ligin bitimine haftalar kala matematiksel olmasa da şampiyon olup bir üst lige çıkacağı belliydi.

 

ÇOK ÖNCEDEN EYLEME GİRİLMELİYDİ

O zaman yorumculuk yaptığım Spor41 programında demiştim ki “Yönetim kendi içerisinde bir transfer komitesi kurmalı, bu ekipte scouting (futbolcu keşfetme, maç izleme) ekibi oluşturmalıdır. Lakin bu ekip dinamik bir ekip olmalı, ununu elemiş eleğini asmış kişilerden değil, genç dinamik araştıran scouting eğitimi almış liyakat sahibi kişilerden oluşturulmalı ve yönetimin belirlediği transfer komitesine bağlı olmalı. Şimdiden hem 3. Lig’in, hem de bir üst ligin kalan tüm maçlarını takip etmeli genç, gelecek vadeden oyuncular ve abi konumundaki değerli oyuncular takip edilmeli. Futbolcuların sadece futbolculukları değil, geçmiş sakatlık durumları, karakterleri vb. tüm özellikleri ile ilgili detaylı raporlan hazırlanıp transfer komitesine verilmelidir”

 

AYNI ŞEYLERİ YAPARAK FARKLI SONUÇLAR ELDE EDEMEYİZ

Eğer bunu yapmayıp “Daha ligin bitimine haftalar, hatta aylar var önce şu ligi bitirelim, şampiyon olalım, o şampiyonluğu doyasıya kutlayalım, transfer zamanı gelince bakarız” dersek hata yaparız. Geçmişte olduğu gibi menajerlerin ve hiçbir liyakati olmayan futbol ulamalarının! dedikleri ya da önerdikleri futbolcuları almak zorunda kalırız. Ki öyle de oldu… İşte sonuç ortada. Kocaman bir KAOS… Düzelt düzeltebilirsen…

 

YAPILAN EN BÜYÜK KÖTÜLÜK

Bu slogan Kocaelispor’a yapılan en büyük kötülük dediğimde “Ya hocam neresi kötü bu sloganın” diyenler olmuştu hemen anlatıyorum.

Slogan şu!

O SENE BU SENE, BUNDAN SONRA HER SENE…

Bu slogan söylendiğinde hedef mutlak şampiyonluktu ve 3. Lig’in çok üstünde bir kadro kurulmuştu.

Bu cümle kulağa hoş gelebilir, taraftardan da güzel karşılık görebilir lakin bunu duyan futbolcular, teknik direktörler, menajerler, aracılar,  eski alacaklılar vs. hepsi uçacaktı.

Öyle ya… Artık para var ki “O sene bu sene bundan sonra her sene diyorlar”

Demek ki bu takımda iyi para var haydi hücummm...

Gerçekten de herkes hücum etti.

Transfer etmeyi düşündüğün oyuncu, ederinin 2-3 katı ile masaya oturdu.

Normalde ödenen miktarın yarısına bile bitirilebilecek süreç korkunç rakamlarla sonuçlanabildi!

Kısacası o sloganın maliyeti çok ağır oldu.

Eğer o sloganı dillendirmeyip sessiz ve derinden gitmeyi deneseydik, hatta kesin ve net bir dille şunu duyurabilseydik “Bizim paramız yok… Eski alacaklılara açık çağrımızdır. Kim alacağının % 40’ını almayı kabul ederse buyursun gelsin. Alacağının % 40 peşin verilecek ve borçsuz kağıdı alınacak, aksi takdirde çok net bir dille transfer tahtası açılmayacak” denilseydi ve bunun arkasında da durulsaydı çok net söylüyorum, alacaklıların tamamını diyemem lakin büyük çoğunluğu bunu kabul edecekti.

Sadece dik duruş, kararlılık, geri adım atmamak, bunu taraftara çok iyi anlatacak gönüllü Kocaelispor sevdalıları gerekliydi, hepsi bu.

Bu taraftar mantıklı olan, Kocaelispor’un menfaatlerine uygun olan neye karşı çıktı ki buna da karşı çıksın.

 

MESELE SADECE SÜPER LİGE ÇIKMAK MI?

Kaç tane takım var süper lige çıkıyor, çıktığı sene düşüyor, düştükçe daha kötüye gidiyor.

Son ve en çarpıcı örnek Bursaspor.

Süper Lig’de şampiyon oldu, şimdi ise gençleri ile mücadele ediyor.

Mesele her sezon şampiyon olup Süper Lige çıkmak değil, mesele sağlam temelleri inşa edip o sağlam temeller üzerine gökdelenler inşa etmek olmalıdır.

Kısacası temeli sağlam yapmazsan üzerine ne kadar gösterişli gökdelenler kurarsanız kurun sonunda yine dibi göreceksiniz!

Bu camia dibi, en kötüyü, en karanlığı, en çaresizliği gördü, bir daha aynı şeyleri görmeye ne takati var ne de sabrı…

Bu güzide camiaya bir daha karanlığı yaşatmaya hiç kimsenin hakkı da yoktur lüksü de…

Allah bu camiaya bir daha yeniden dirilişi yaşatmasın!

 

TAM DA BURADA BİR ÖNERİM VE BİR DE ÇAĞRIM VAR

Sn. Valimiz,  Sn. Büyükşehir Belediye Başkanımız, Sn. İzmit Belediye başkanımız önderliğinde bir protokol hazırlanacak, bu protokolle Kocaelispor’un geleceği garanti altına alınacak…

Nasıl mı? Açıklayayım…

Kocaelispor’a başkan olmak isteyen kişi ya da kişiler ile yönetimleri bu göreve gelmeden önce hazırlanan protokolü imzalayacaklar ve bu imzalarla kendi dönemlerinde harcadıkları her kuruştan sorumlu olacaklar. Görevden ayrılırlarken de kulübü borçlandırmışlarsa, bu borçlarını ödeyerek gitmek zorunda kalacaklar.

Bu şartları kabul eden kişi ya da kişiler bu takımı yönetmeye talipli olacaklar, garantiyi vermeyi kabul etmeyenler ise Kocaelispor’u yönetmeye talip olamayacaklar.

Yok öyle keyfine göre harca, o gelsin bu gitsin, sonra “Ne haliniz varsa görün. Ben bırakıyorum” deyip hiçbir sorumluluk almadan çekip gitmek!

 

KOCAELİSPOR’A BAŞKAN YA DA YÖNETİCİ OLMAK AYRICALIKTIR!

Madem bu takıma başkan olmak, yönetici olmak ayrıcalık “Ki öyle”  bu ayrıcalığın da bir bedeli olmalıdır.

Kocaelispor bu kentin en büyük markasıdır. Kocaelispor yoksa bu şehrin valisi, belediye başkanı, il başkanı daha az değerli, taraftarı daha az mutludur.

Yani Kocaelispor olmadan şehirde yaşamak insana zulüm gelir.

 

SANCAKTEPE MAÇI

Takım sezon başında iyi çalışmamıştı. Ama onlar geçti onlar ve yeni teknik ekip geldi.

Kaç haftadır bu takımın başındalar.

Gerekli düzetmeleri yapmaları için yeterince zamanları oldu.

Dolaysıyla herkesin şapkasını önüne koyması gerekir. 

Sancaktepe maçını canlı takip ettim.

İlk yirmi dakikada bir şeylerin ters gittiğini, rakibin üç net golünü kalecimizin önlediğini gördüm.

Rakibimiz Sancaktepe, sol kanadımızdan yüklendiler ve üst üste atak yaptılar. Her gelişlerinde kolayca adam eksilttiler.

Dedim ya, çözüm üretmek için doğru teşhis koyabilmelisin.

Teşhis şuydu…

Rakip, kalecisiyle oyuna başlıyor, bizim en önde oynayan oyuncumuz kaleciye baskıya gidiyor, böylece biz topun gerisinde 9 kişi kalırken rakibimiz bizden bir fazla yani on kişi oluyor.

Diğer bir deyişle bizden bir fazla oluyorlar.

Rakibin 88 numaralı oyuncusu (Behlül) normalde oynadığı orta saha bölgesinden çıkıp kendini Gökhan Meral’in yanına atıyor. Bir de o mevkide oynayan 11 numaraları var (Melik Derin) orada Gökhan’ın karşısında 2 ye 1 oluyorlar.

Kalecileri topu bir iki defa dürttükten sonra ya direkt bizim sol kanadımıza atıyor ya da stoperine veriyor.

İki rakibine karşı tek kalan Gökhan Meral eksilince kötü bir Gökhan izlenimi veriyor.

Benim gördüğüm bu sorunu bizim kenar yönetimi görüp şöyle bir çözüm üretebilseydi devre arasında Gökhan’ı oyundan çıkartmak zorunda kalmazdı.

Çözüm şuydu…

Bırakın kalecileri topla çıksın.

Siz önde basmaya gitmeyin, en fazla orta sahaya kadar çıkar ve topu uzun atar, biz de çıkar uzaklaştırırız.

Ya da rakip çıkar vurur biz de düşen topu alırız.

Önde baskıya gitmeyince topun gerisinde herkes adam adama kalacağı için rakibin 88 numarası bizim sol bekimizin yanına gidemeyecek, gitse bile onu oyuncumuz takip eder ve Gökhan orada 2 ye 1 kalmaz, sadece 11 numaralı oyuncuyla kalır.

Bu çözüm üretilseydi maçın ihalesi Gökhan’a kalır mıydı ve devamında devre arasında oyundan alınır mıydı?

Bu arada belirtmeliyim ki Sancaktepe buna çalışmış ve maçta da en iyi şekilde çalıştığını uyguladı.

 

YEDİĞİMİZ GOL

Yediğimiz gölü anlatayım.

Top rakibin sol stoperinde… Bizim Numan’ın kucağında rakibin orta saha oyuncusu var, forvetleri de Kemal’e yakın duruyor.

Rakip ne yapacağını, nereye koşacağını çok iyi biliyor.

Belli ki hafta içinde çok çalışmışlar.

Rakibin orta saha oyuncusu bizim tecrübeli oyuncumuz Numan’ı yalancı bir koşu yaparak öne doğru götürüyor, top ona atılacakmış gibi Numan da rakibe aldanıp yerini boşaltıp orta sahaya gidiyor. O’nun boşalttığı alana Erhan Şentürk koşuyor, top araya atılıyor. Kemal de Numan’ın boşalttığı alana koşmak zorunda kalıyor.

Lakin rakip Erhan öyle bir hareketle topu Kemal’in üzerinden aşırtıyor ki, Kemal çaresiz kalıyor ve Erhan da golünü atıyor.

Kenar yönetimimiz ise faturayı Kemale kesiyor ve Kemal Amed maçına yedek başlıyor.

Daha önce de söyledim.

Teşhisi doğru koyamazsan, tedaviyi de doğru yapamazsın…

 

RADİKAL KARAR MI ALACAKSINIZ?

Radikal kararlar alınacaksa bir şeyler kötü gidiyor demektir.

Şu bizim tehlikeli slogana geri dönelim.

Bundan sonra her sene şampiyon olacaktık ama görünen o ki bu sene için karamsarlık oluşmaya başladı.

O zaman alınacak radikal kararlar günü kurtarmaya dönük olmamalı.

3-4 futbolcuyu kadro dışı bırakmakla da radikal karar almış olamayız.

Gerçekten radikal karar mı almak istiyorsunuz?

Yaşlı ve şu ana kadar verim alamadığınız oyuncularla hemen helalleşin.

Pandemiden dolayı alt yapılar oynanmıyor U-19 takımının tamamını ya da A takıma çıkma ihtimali olanları tesislerine alın ve A takımla aynı antrenmanlara tabi tutun, orada yatsınlar, orada beslensinler.

Eğer sayı fazla oluyorsa planlamayı ona göre yapın.

Kısacası gençlerimizi geliştirin, yer yer değerlendirin, eksiklerine göre detaylı eğitimlere tabi tutun ve devre arasına kadar U-19 takımını hazırlayın.

Devre arasında hiçbir transfer yapmayın… U-19 takımının gelişim kaydedenleri profesyonel yapın ve 2. yarıyı da böyle tamamlayın.

Emin olun kazanımlarımız şampiyonluktan daha fazla ve değerli olacaktır.

Ayrıca bu yazdıklarım hayata geçirilirse 2. yarı toplayacağımız puanlar ilk yarıdan çok daha fazla ve anlamlı olacaktır.

Radikal karar alacaksanız böyle alın.

Kısacası günü değil geleceği kurtarmak için uğraş verin.

 

 

 

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum
default photo

Yazan: Daha herşey bitmeden

Takimimiz aslında iyi oyuncu kadrosuna sahip bence ,bu takım Erhan Hocaya 3 gömlek büyük geldi bu kalitedeki oyuncu kadrosuna bu tarz geçmişi ve kariyeri vasat bir hoca hükmedemez bence tek sorun bu bulun kaliteli ve istikrarlı bir hoca hedefleri olan başarıya aç bu çocuklar takır takır top oynarlar bence tek sorun hoca ve yaptırdığı düşük kalitedeki idman programları daha herşey bitmedi hala şansımız var hadi Kocaelispor ve Kocaeli halkı ayağa kalkma vakti geldi .Sil baştan başlamak gerek bazen

0 Beğendim
0 Beğenmedim

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
04:30
06:17
13:12
16:55
19:46
21:21