Fırat Gül: Oyun disiplininden ayrılmadık
21 Nisan 2023 21:01

Fırat Gül: Oyun disiplininden ayrılmadık

Kocaelispor Teknik Direktörü Fırat Gül 1-0 kazanılan İskenderunspor maçının ardından basın toplantısında konuştu. Gül, Beykan’ın sakat olduğunu ve riske etmek istemediği için forma vermediğini belirtti.

 

GALİP GELMEK İSTİYORDUK

Gül maçın ardından şu şekilde konuştu: 4 gün önce Van’da ciddi efor sarf ettiğimiz maç oynadık. Rakım çok yüksekti. İkinci sıradaki takıma karşı deplasmanda oynadık. 4 gün sonra iç sahada ligin ikinci pozisyonunda başka bir takımla oynadık. İki maçta da stratejik hedefimiz galip gelmekti. Van’da talihsizlik yaşadık, 10 kişi kalmamıza rağmen skoru korumayı başardık. Burada da skoru daha erken bulabilirdik.

 

DEVRE ARASINDA DOKUNUŞLAR YAPTIK

Maça başlangıç stratejimiz, önde baskıyla rakibi hataya sürükleme ve ön alan baskısıyla birlikte skoru bulma üzerine kuruluydu. İlk 35-40 dakika uyguladık. Yüksek şiddetli oynadığınızdan oyundan düşmeler oluyor ve rakibin topa sahip olabiliyor. İlk yarı son beş dakika bu problemi yaşadık. Devre arasında dokunuşlar yaparak ikinci yarıya istediğimiz gibi başladık. Skoru bulduk ve maç sonuna kadar skoru koruduk.

 

TARAFTARIMIZ ÇOK GÜÇLÜYDÜ

Birinci önemli nokta, futbolcuların taktiksel anlamda oyuna tamamen sadık kalması, efor sarf etmesi ve ruhunu sahaya getirmesi önemliydi. İkinci nokta ise taraftarımız hafta içi olmasına rağmen bize çok ciddi ve güçlü destek oldular. Ön alan baskısıyla başladığınızda skoru bulamadığınızda zaman zaman düşüşler olabilirdi, taraftarımızın itmesiyle beraber devrenin sonuna kadar devam ettirdik.

 

MATEMATİKSEL OLARAK GARANTİLEMEDEN

Kocaeli’nin özlediği günler geldi. Bugünkü galibiyetle beraber büyük bir adım attık. Diyarbekir maçı hariç 4 maçımız var. Matematiksel anlamda şampiyonluğa ulaşmadığımız sürece ben ilk haftadaki psikolojiyle hareket etmeye devam edeceğim. Bunlardan istediğimiz sonuçları alıp sezon sonunda sözünü verdiğimiz kupayı şehrimize getirmek istiyoruz.

 

AKSADIĞINI HİSSETTİM

Daha önceki çalıştığım takımlara bakarsanız, 3-4-3, 3-5-2 ve 4-3-3 oynattığımı görürsünüz. Mevcut şartlarda değişikliğe ihtiyaç yoksa keyfi değişiklik yapamazsınız. Bir yerde bir şeylerin aksadığını hissettim. Önümüzdeki iki maçın savunma ve hücum anlamında nasıl geçeceğini senaryosunu hazırladıktan sonra sistem değiştirmeye karar verdim.

 

EN FORMDA OLANLARI KULLANIYORSUNUZ

Sistem değiştirirken de elinizdeki en formda oyuncularınızı kullanmanız lazım. Stoperlerin üçü de formdaysa 3’lü savunma hattı, iki tane bekiniz bu sistemde gerekli katkıyı verecekse böyle bir savunma hattı, arkasından önde üç tane dinamik orta sahanız varsa ve santrafor oynayabilecek oyuncularınız varsa sıkıntı yok.

 

SİSTEM DEĞİŞSE DE MANTALİTE DEĞİŞMİYOR

Futbolcularıma sezon başından beri söylüyorum; sistem değişebilir, fark etmez. Sistem değişse de bizde mantalite değişmiyor. Bu çok önemli… Topu kaybettiğiniz yerde reaksiyon göstermeniz, top sizdeyken oyun kurmanız ve geriden topla beraber rakip alana geçmeniz, hızlı hücumlarda hedef oyuncular, bunlar zaten değişmiyor. Sadece diziliş değişiyor.

 

HAFTA HAFTA TAKİP EDİYORUZ

Nedeni de; rakiple olan maçın senaryosuyla alakalı. Önümüzdeki maçta da böyle oynayabiliriz ya da değiştirebiliriz. Rakipleri hafta hafta takip ediyoruz. Analizini yaptıktan sonra karar vereceğiz. En uygun formasyonla bundan sonraki maçlara çıkacağız. Ama iyi giden bir şey varsa onu devam ettirmek de en mantıklısı.

 

BEYKAN RİSKE ETMEK İSTEMEDİK

Beykan dün antrenmana çıkmadı. Alt adalesinde gerilme vardı. İhtiyacımız olursa oyuna dahil edeceğimizi konuştuk. Sonuç itibariyle skoru korumamız gereken bir oyun vardı. Riske etmek istemedim. Bazen iyi oyuncular bir yerlerde skor üretemeyebiliyor. Pozisyona girmekte sıkıntı yaşayabiliyor. Bunun nedenlerine bakmak lazım. Mertan’ı bugün kaotik bir oyuna aldık.

 

HEP 1. LİG’DE OYNADI

Golden önce sahip olduğunuz skoru tutmanız gerekiyor. Böyle maçlarda santraforun öncelikli görevi takım savunmasına katkı, ikili mücadelelerle efor sarf etmek. Santrafor oynayan oyuncu eğer ki skor sizden yanaysa ve oyuna giriyorsa ondan savunmayı beklemek lazım. Çok kritik bir şey diyeceğim; Mertan geçen yıllarda şampiyonluk yaşadı, hep birinci ligde oynadı. Böyle oyuncuları, böyle kısa sürelerde oyuna sokup performans almak çok zor iştir. Oyuncu küsebilir, eleştirilere takılıp performans vermeyebilir.

 

AKSİNİ KİMSE İDDİA EDEMEZ

Şundan herkes emin olsun… Sezon başından beri ne zaman ihtiyacımız olsa, neyi var neyi yoksa verebileceği en yüksek performansı vermeye çalıştı. Takım ruhu anlamında baktığımızda bu karakterler bizi buraya getirdi. Skor üretmesi gereken oyunlarda üretemedi kabul etmek lazım ama samimi olarak takımın galibiyeti ve Kocaelispor’un şampiyonluğu için elinden gelen her şeyi yaptı. Bunun aksini kimse iddia edemez. Ben de kabul etmem zaten.

 

Güncelleme: 21 Nisan 2023 21:03
X