Fofana OLUR mu?
18 Ağustos 2023 11:17

Fofana OLUR mu?

Kocaelispor’un genç Afrikalısı İbrahim Breeze Fofana, Manisa maçında nasıl oynadı? Artıları, eksileri nelerdi…

 

OYUNUNA AKLINI DA KOYMALI

Kocaelispor’un “2. Diop olur” düşüncesi ile transfer ettiği Fofana, Manisa Futbol Kulübü maçında fena değildi. Uzun ayakları ile fuleli koşular yapan, merkezde agresif ve rakibi bozan bir oyun ortay koyan Fofana, özellikle ilk yarıda rakibi ikinci bölgede Mesut Can ile birlikte direkt karşılayan bir kimliğe sahipti. Fofana’nın yakın zamanda oyun aklını da işin içine katıp takıma daha yararlı olması bekleniyor.

 

ZORLANDI

Futbolcunun toparlaması gereken konu kesinlikle adam eksiltme tarafında olmalı. Topla hareket halindeyken yana pasları azaltıp ofansif bölgeye daha efektif hareketlenmesi lazım. Ön olanda çoğalma zorluğu yaşayan Kocaelispor’da Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam ikinci yarıda Mesut Can – Amaral değişikliğini kazanma hamlesi olarak yaptı. Amaral’ın arka koridorunda zorlandığı görülen Fofana’nın adamını kaçırmaması gerekiyor.  Nitekim ilk Sandro Lima golünde Fofana geride kaldı ve Lima golünü attı.

 

ZAMANLA

Futbolcunun oyun gücünü bilinçlendirmesi gerçeği kapı gibi karşısında dikiliyor. Sınırlı bir teknik becerisi olsa da ön alanda da yere sağlam basmalı. Yani Fofana’nın oyunu sadece savunmaya yönelik değil, ofansa destek vermeye yönelik de olmalı. Zamanla bu konuda da törpüleneceği düşünülen Gine milli takım oyuncusunun takıma yarar sağlayacağına kesin gözü ile bakılıyor.

Güncelleme: 18 Ağustos 2023 11:18
X