İzmitliler ZİRVEDE!
06 Eylül 2023 13:38

İzmitliler ZİRVEDE!

İzmit Alikahya doğumlu  Adem Arıcan üç günde 5 bin 137 metrelik Türkiye’nin zirvesi Ağrı Dağına tırmanış  gerçekleştirdi.

 

İNANILMAZ BİR DENEYİM

Terörden dolayı uzun süre kapalı olan, 3 yılın ardından tırmanışlara tekrar açılan, tarihi ve dini geçmişi ile turistik açıdan da ülkemize katkısı olan  Ağrı Dağı, her gün dünyanın dört bir yanından yüzlerce sporcu Ağrı Dağı’nı tercih ediyor. Kahramanmaraş Merkezli 6 Şubat depreminde  AFAD ile arama kurtarma çalışmalarına katılan ve  birçok kişinin hayatını kurtaran Surmot Doğa Sporları sporcusu Adem Arıcan “Ağrı Dağı, dünyanın her yerinden sporculara ve amatör olarak tırmanışa ilgi duyan kişiler için inanılmaz bir deneyim yaşatıyor” dedi.

 

VE ZİRVEYE ULAŞTILAR

Üç günde zirveye ulaşan dağ tırmanış sporcusu Adem Arıcan, yüksek irtifaya uyum sağlamak için  ilk olarak 3200, daha sonra da 4200 metreye ulaştı ve kampları çadırda geçirdi. Son gün,  gece -10 derecede zorlu ve dik  tırmanışa geçip sabah 07.00’de karlı ve buzlu zirveye ulaştı.  Zirveye beraber geldikleri Makedonyalı, Belaruslu, Ukraynalı, Gürcistanlı ve Slovenyalı dağcılar sarılarak zirvede bir arada fotoğraf verdiler.

 

ONUR VERİCİ

Kocaelili dağcı, Başiskele’de çalıştığı okulda her yıl yüzlerce öğrencisini Kocaelispor maçına  götürüyor. Aynı zamanda Kocaelispor’un sponsoru, UD Mühendislik Firması’nda danışmanlık yapan elektrik mühendisi Adem Arıcan “İnanılmaz zorlayıcı doğa ve yüksek irtifa şartlarına rağmen zirveye çıktığım için çok mutluyum. Kocaelispor formasını, Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye’nin zirvesinde giymek onur verici benim adıma onur verici” diye konuştu.

 

İZMİTLİLERLE BİRLİKTE

Zirvede kendisine 2 İzmitli dağcının da eşlik ettiğini ifade eden Arıcan “Ağrı Dağı’nın zirvesinde üzerimde Kocaelispor forması gören Taner ve Ömer arkadaşlarım yanıma geldiler ve kendilerinin de İzmitli olduğunu belirttiler. Birlikte zirvenin keyfini çıkardık ve hatıra amaçlı bu güzel anı ölümsüzleştirdik. Aynı zamanda çocuklarım Asya ve Atilla ile sık Kocaelispor maçlarına gidiyorum ve onları da şehrin marka takımı ile buluşturuyorum. İnşallah sezon sonunda da takımın Süper Lig’e yükseleceğine olan inancım tamdır” ifadelerine yer verdi.

 

Güncelleme: 06 Eylül 2023 13:39
X