Kaptan Saffet de olmasa! TARİHİ YASA çok can yakar... Herkes akıllı hareket etsin!
10 Haziran 2022 14:03

Kaptan Saffet de olmasa! TARİHİ YASA çok can yakar... Herkes akıllı hareket etsin!

Kocaelispor’un eski futbolcularından, MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı’nın girişimi sonrası çıkan yeni spor yasası ile Kocaelispor Kulübü yöneticileri de dahil olmak üzere tüm kulüp başkanları harcamalarda daha titiz bir tavır takınmaya başladı.

 

ŞİMDİ PABUÇ PAHALI… İNCE ELEYİP SIK DOKUYORLAR!

Kocaelispor’un unutulmaz golcülerinden, MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, kabul edilen “Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu” sayesinde kulüplerin borç batağından kurtulmasını sağlayacak. Kocaelispor da yıllarca hesapsız, kitapsız yönetildi ve dönemin başkan ile yöneticilerinin berbat ettiği kulüp amatöre kadar indi. Ancak şimdi pabuç pahalı ve yasa sonrası “Yarın başıma iş gelir, borç gelir” korkusu yaşayan başkan ve yöneticiler her harcadığı kalemi, her yaptığı transferi ince eleyip sık dokumak zorunda kalmaya başladı.

 

BORÇLANDIRIRSAN, BU İŞTEN KURTULUŞUN YOK!

Yeni spor yasası düzenlemesine göre, spor kulüpleri, dernek statüsünden çıkarılacak, spor anonim şirketi vasfı kazanacak. Spor federasyonları, kanunla veya Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kurulacak. Spor kulüpleri ve spor anonim şirketleri için “Denk bütçe” sistemi getirilecek. Spor kulübü ve spor anonim şirketi başkan ve yönetim kurulu üyeleri ile yöneticileri, mevzuat, tüzük ve esas sözleşmeden doğan yükümlülüklerini kasıt veya ihmalle ihlal ettikleri takdirde kulüp, şirket, pay sahipleri ve alacaklılara karşı verdikleri zararlardan sorumlu olacak.

 

TARİHİ SPOR ANAYASASI!

Sancaklı’nın bu girişimi sonrası 26 Mayıs 2022 tarihi itibari ile hayata geçen yasa sonrası, menajerlik sistemi düzeltilecek, çift ya da perde arkasında yapılan kontratlar, elden ödenen paralar, devletten kaçırılan vergiler gibi konuların hepsi düzene girecek. Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya gibi futbolu gelişmiş ülkelerde kulüpler nasıl yönetiliyorsa ona benzer bir sistem de Türkiye’de gerçekleşecek. Sancaklı bu yasa ile ilgili “Türk spor tarihinin bir anayasasıdır” demiş ve kulüp başkan ile yöneticilerini erkenden uyarmıştı.

 

Spor41

Güncelleme: 10 Haziran 2022 14:33
BENZER HABERLER
X