Yüksel Yıldırım: Kocaelispor’dan talep gelirse seve seve
09 Haziran 2023 13:19

Yüksel Yıldırım: Kocaelispor’dan talep gelirse seve seve

Samsunspor Kulübü Başkanı David Yüksel Yıldırım, Kocaelispor Kulübü Başkanı Engin Koyun’a “Engin başkan, elinizi çabuk tutun. Futbolculara çok teklif var” derken, olası bir talep karşısında da gerekeni yapacağını belirtti.

 

KUTLUYORUM

Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Marka Futbol Ödül Töreni’ne katılan Samsunspor Kulübü Başkanı Yüksel Yıldırım, Kocaelispor şampiyonluğundan ötürü kutladı ve şu şekilde konuştu: Kocaeli’de uzun yıllardır ticaret yapıyorum. Burada çok arkadaşım, kardeşim var. Onlardan birisi de Engin Koyun başkandır. Elde ettikleri şampiyonluktan ötürü kutluyorum. İnanıyorum ki bu güzel şehir Süper Lig’de de temsil edilecektir.

 

UMURLARINDA DEĞİL

Ancak bunun için çok acele edilmemesi lazım. Önce fiziki ve mali alt yapının kurulması lazım. Anlaşılacak futbolcularla şampiyonluk primini yüksek tutmak ve makul bir maaş ya da maç başı ile sözleşme yapmak lazım. Döviz aldı başını gitti ancak bu durum menajerlerin ve özellikle de yabancı futbolcuların umurunda değil.

 

GEREĞİNİ YAPACAĞIM

Şampiyonluğu ilan ettiğimiz süreçten bu güne kadar yaklaşık 1.5 ay geçti ve biz şu an tek bir transfer bile yapamadık. Futbolcularımıza da talipleri var. Hemen hemen hepsi doğal olarak bir yerlerle görüşüyor. Engin başkan… Elinizi çabuk tutun. Futbolculara çok teklif var. Kaçabilirler… Bizden bir talep olursa gerekeni yapacağımın bilinmesini istiyorum.

 

ERTUĞRUL SAĞLAM HATA DEĞİLDİ

İyi bir Samsunsporlu olarak büyüdüm, bir dönem kulüpten uzaklaştık ama bir baktık takım gidiyor ve bize “Atatürklü armayı bırakmayız” denildi. Bu süreç sonunda kendimi bir anda kaos içerisinde buldum. Dünyanın dört bir yanında Samsunspor için koşturmak çok zordu. Ertuğrul hocamın yanına gittik, bize herkes “Hata yaparsın” dedi ama bence hata değildi. Kendisi ile 4.5 yıllık çok güzel anlaşma yaptık.

 

ŞAMPİYONLUK BİZDEN ÇALINDI

TFF 1. Lig'e yükseldik ama o dönem bizi pandemi vurdu. Ertuğrul hocam 1. Lig’de as takımıyla bir türlü maça çıkamıyordu. O dönem ben de covid oldum ve sonuçta o dönem istediğimizi bir türlü yapamadık. O sezon şampiyonluk bizden çalındı. Hocam görevi bıraktı, geçen sezon da anlaşma yapmadık.

 

ÖNEMLİ OLAN SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR YAPI

Bu süreçte ne yapıp, ne yapmamam gerektiğini öğrendim. Önemli olan sürdürülebilirlik. Giresunspor çıktı ve 2 yıl sonra düştü, Ümraniyespor çıktığı gibi düştü. Yani Türkiye’de sürdürülebilirlik zor. Biz de bu sezon Süper Lig’e çıktık. Herkesi dinliyorum ama şunu söylemek isterim. Engin başkanım futbolda duygusallığa yer yok. Bize eskiden “Efsane” derdi, tıpkı Kocaelispor'a denildiği gibi. Ama bu iş böyle bir şey değil.

 

ŞAMPİYON OLMAK YETMİYOR

Bizim şampiyonluk hedefimiz yok. Bursaspor şampiyon oldu geldiği yer ortada, Eskişehirspor ortada, İngiltere'de Leicester City'in durumu ortada. Biz oyuncularımızı Süper Lig görmeden satmayacağız. Artık bizler eğitimli futbolcular istiyoruz. Türk futbolunda babayiğitler lazım. TFF'den zeminleri yenilemek için para istiyoruz “Yok, kulüplere dağıttık” diyorlar.

 

BİZE KAZIK ATILMIŞ

UEFA, FIFA’nın akademi paralarını sordum, TFF’den “Paramız kalmadı” denildi. Samsun Stadı’nı yapan müteahhit kazık atmış, çim her yıl koyulup kalkıyor. Kendi cebimden 500 bin Euro verdim, hibrit çim yaptım. Bakımını da kendimiz yapıyoruz. Yeni tesisler ve alt yapı binası inşa ettik. 4500 metrekarelik tesis bitirdik. Türk gençleri için, bir kuruş destek almadan bunları gerçekleştirdik.

 

MANCHESTER CİTY MODELİ

Her şeye rağmen iyi ki Atatürklü armaya sahip çıktık, kırmızı beyaza destek verdik, iyi ki Samsunsporlu oldum, çok mutluyum. 56 ülkede 200 üzerinde şirketimiz var. Gecemi gündüzümü Yıldırım şirketlerine ayırıyorum yoksa Samsunspor ile başka türlü baş edemem. Pilot takım ile ilgili Türkiye'de baktık ama olmadı. Fransa’dan 2. Ligi’nden Dunkerque takımını aldık, Demba Ba kulübün tüm koordinasyonunu sağlayacak. Planımız Manchester City modeli kurmak. Aklımda balkan ülkelerini de kapsayan bir futbol şirketi var. O coğrafyadaki oyuncuları Türkiye'de oynatacağız.

 

ŞIMARMAYIN

Çizginin ötesinde bir kulüp olacağız. Herkesin ideali Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray olmamalı. Türkiye’ye Kocaelispor gibi, Samsunspor gibi, Eskişehir gibi, Sakaryaspor gibi köklü camialar lazım. Son olarak da futbolculara sesleniyorum. Sakın şımarmayın ve hiçbir zaman da “Futbolcu oldum” demeyin. En önemlisi hangi işi yaparsanız yapın istikrardır.

Güncelleme: 09 Haziran 2023 13:20
X